Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

İleti blauzahn » 17 Oca 2015, 14:53

Yağ bakım zamanında yapılabilir. Ben aklıma geldikçe distribütör kapağını temizlerim. O arada distribütörü gözle kontrol ederim kuru mu yağlı mı görünüyor diye. Duruma göre bir iki damla yağ damlatırım. http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit şurada nereye ne kadar yağ damlatılması gerektiği yazıyor.

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti debrelim03 » 17 Oca 2015, 18:36

toyota yazdı:
debrelim03 yazdı:Benim kesici sürekli arizalanirmi benzinde yine çalışmıo

Bir lpg servisine gitseniz iyi olucak lpg kesicisi veya lpg benzin seçicisi kolay kolay arızalanmaz bir yerde elektirik hatası olabilir.Görmeden bişi söylemek zor yanlış bilgi vermek istemiyorum.

toyata usta benzin kesiciyi bu gün kontrol ettim herşey normal benzine geçtim mi benzin püskürtüyor ama benzinde yine çalışmıo karbrotorde sorun olabilir mi kendime güvenemedim için karbüratörü sokemedim neresine bakabilirim karbrotor de sorun varsa
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serdar
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 18 Oca 2015, 00:07

blauzahn yazdı:Yağ bakım zamanında yapılabilir. Ben aklıma geldikçe distribütör kapağını temizlerim. O arada distribütörü gözle kontrol ederim kuru mu yağlı mı görünüyor diye. Duruma göre bir iki damla yağ damlatırım. http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit şurada nereye ne kadar yağ damlatılması gerektiği yazıyor.

çok faydalı bir paylaşım.
Çok tşkler
+1

yalnız ben elektrik tesisatı kısmındaki şu kısmı anlamadım;

"Pozitif (+) faz aracın çelik konstüriksiyonudur. Negatif (-) faz ise otomobilin kablolarındadır"

bu yanlış değilmi.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti toyota » 18 Oca 2015, 01:17

debrelim03 yazdı:
toyota yazdı:

Bir lpg servisine gitseniz iyi olucak lpg kesicisi veya lpg benzin seçicisi kolay kolay arızalanmaz bir yerde elektirik hatası olabilir.Görmeden bişi söylemek zor yanlış bilgi vermek istemiyorum.

toyata usta benzin kesiciyi bu gün kontrol ettim herşey normal benzine geçtim mi benzin püskürtüyor ama benzinde yine çalışmıo karbrotorde sorun olabilir mi kendime güvenemedim için karbüratörü sokemedim neresine bakabilirim karbrotor de sorun varsa

Benzin geliyor ve araç çalışmıyor ise ya hava yetersizdir.Çünki 1 litre benzinin yanması için 14.8 kg oksijen gerekir.Yada karbüratörün şamandırasında sorun olabilir. Ateşlemede sorun olacağını sanmıyorum lpg de çalışıyor demişsin.Yakıt filitren temizdir herhalde.Rölenti valfi sıkıntlı olabilir ama o zaman çalışmamazlık yapmaz ayağınızı gazdan çekince stop eder.Siz bir karbüratörü temizletip parçaları gözden geçirin.Çalışması lazım anlattıklarınıza göre.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti toyota » 18 Oca 2015, 01:25

Bu gün 8 saatte merkezi kilit montajını yaptım çok yordu beni eşşek yaa :) Kiliterin üzerine gres sürülmüş greste pislik toplamış kilitleri söküp gaz yağına yatırdım sonra fırça ile temizleyip kuruttum ve ince yağ ile sadece hareketli yerleri hafif yağladım merkezi kilit motorlarını taktım kablolarını çektim sinyallere bağlantı yaptım kapı içlerine yeni naylonlar kesip bally ile yapıştırdım.Panzotları da yıkıycaktım ama halim kalmadı taktım bende yererine.Güzel oldu arka camlarda yırtık filimler vardı onları söktüm.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 18 Oca 2015, 02:36

toyota yazdı:Bu gün 8 saatte merkezi kilit montajını yaptım çok yordu beni eşşek yaa :) Kiliterin üzerine gres sürülmüş greste pislik toplamış kilitleri söküp gaz yağına yatırdım sonra fırça ile temizleyip kuruttum ve ince yağ ile sadece hareketli yerleri hafif yağladım merkezi kilit motorlarını taktım kablolarını çektim sinyallere bağlantı yaptım kapı içlerine yeni naylonlar kesip bally ile yapıştırdım.Panzotları da yıkıycaktım ama halim kalmadı taktım bende yererine.Güzel oldu arka camlarda yırtık filimler vardı onları söktüm.

Aslında u.kumandalı m.kilit montajı iki saatlik iş ama kilitleri sökeyim, döşemeleri sökeyip, yağlayım, temizleyim, ıvır zıvır derken iş uzuyor ama değiyor.

Ben 4lü sinyallere bağlantı yapmadım. Gece cok dikkat çekiyor diye. zevk meselesi. İsterseniz bi alarm hoparlörü edinip sesli ikazda sağlayabilirsiniz. Eski aracıma yapmıştım. Sinyalleri bağlamak içinde en kısa yol sinyal kolundan giden kablolar. (yanlış hatırlamıyorsam tek bir kabloydu) 4lü düğmesi üzerinden bağlamak ise işin zor kısmı. (orta konsolu sök vs. vs. tesisatta kafa karıştırıcı olabilir)

Ayrıca arka kapılarda m.kilit motorlarının bağlanması için kilitlerde ekstra bir çentik var. Bu bağlantıyı yapabilmek için arka kapı kilitlerini sökmek işi kolaylaştırır. M.kilit motorlarını direk kilide bağlamak sistemin cok daha verimli çalışmasını sağlıyor mantıken.

Ön kapılarda ise direk kilit düğmesine m.kilit motor bağlantısı entegre ediliyor. (bunun için m.kilit kitinin içinde gerekli ekipman mevcut oluyor)

Uzaktan kumandalı merkezi kilit takmış oluyoruz. Üstelik 50 tl civarı bi maliyetle. Uygulamadan aldığımız haz ise paha biçilemez. Kullandıkça daha çok mutlu oluyoruz ve ciddi derecede kolaylık sağlıyor kendi adıma.

Konu açılmışken bi kaç yorum ekleyim dedim. yapacak arkadaşlara fikir verir belki. Gerçi bu konuda bi çok yorumda var int.

Elinize sağlık. Eminimki cok güzel olmuştur ve dediğim gibi sağladığı fayda cok güzel.
Bu arada açtığınız konu bağlığı uzadıkça uzadı ne güzel. Bu başlığı artık detaylı bir video ilemi yoksa resimlerlemi taçlandıracaksınız bilemiyorum ?
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 18 Oca 2015, 19:36

toyata krdeş diğer arkadaşlar eski filmleri nasıl söktün benimde arka camda var filmi sökmüşler sadece alttaki beyaz naylon gibi şey kalmış orda cam rezidansına zarar vermeden nasıl çıkarırız bir sıvısı falan varmı cam buzlu cam gibi duruyor
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti toyota » 18 Oca 2015, 19:53

kurtoğlu11 yazdı:toyata krdeş diğer arkadaşlar eski filmleri nasıl söktün benimde arka camda var filmi sökmüşler sadece alttaki beyaz naylon gibi şey kalmış orda cam rezidansına zarar vermeden nasıl çıkarırız bir sıvısı falan varmı cam buzlu cam gibi duruyor

Benim bir tek yan camlarda vardı filim yeni çekmişler herhalde 4 ay falan önce kenardan tutup çektim hepsi geldi.Sizin iş farklı filimin yapışkanı kaldıysa önce bayanların oje çıkartmak için kullandığı aseton dene ve rezistansların üzerinde fazla bastırma.Eğer çıkmaz ise Selölezik tiner ile kesin çıkar ama aracın plastik aksamlarına değerse renk ve şeklini bozar ayrıca bu işlemi yaparken beyaz temiz bez kullanın camdaki yapışkanlar tiner veya aseton ile eridikçe beze yapışıcaktır.İş bitiminde cam sil ile camı ıslatın ve silmeden önce eliniz ile yumuşak bir şekilde camı ovalayıp silin.(Yukarıda yazdıklarım cam filimi söküldükten sonra filimin camda bıraktığı yapışkanı çıkartmak içindir.Rezistanslı camdan cam filimi sökmek için değil.)
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 18 Oca 2015, 22:24

Bu gün pazar günüydü araca bir şey yapmadım ilk defa eksikleri ve yapabileceklerimi gözden geçirdim.Bu arada karbüratör alt takozu ve kapış diyaframını değiştirdikten sonra araba çok seri olup yakıt tüketimi arttığını fark ettim.Az önce araştırma yaparken fark ettim ki kapış diyaframını açarken yere düşürdüğüm yayı ters takmışım.Aklınızda olsun kapış diyaframını sökerseniz aşağıda internet üzerinden çıkan şekilde toplayın.Yarın akşam düzeltmem gerek zaten hava filitresi kapağını açtığım zaman rölentide oradan hafif yakıt geliyordu fark etmiştim bu da yakıt tüketimini arttırıyor kim bilir yolda giderken nasıl benzin veriyor emme manifolduna ama araç felaket hızlı gidiyordu keşke hep böyle gitse az yaksa yarın eski haline dönücek yine :(

http://hizliresim.com/5oNqAM
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 18 Oca 2015, 22:26

sağolasın bir deneyeyim burda paylaşırım
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti toyota » 19 Oca 2015, 22:03

Kapış diyaframını eski haline getirdim araç yine similti gibi gidiyor :(
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 19 Oca 2015, 22:08

toyota yazdı:Kapış diyaframını eski haline getirdim araç yine similti gibi gidiyor :(

abi senin araç benzinli. bide bizi düşün, lpg ile :) kışın kısa mesafe hem benzinli gibi yakıyor hemde çekiş dahada düşük.
ama neticede diğer araçlara göre çok ekonomik bi araç ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 19 Oca 2015, 22:36

kkkk945 yazdı:
toyota yazdı:Kapış diyaframını eski haline getirdim araç yine similti gibi gidiyor :(

abi senin araç benzinli. bide bizi düşün, lpg ile :) kışın kısa mesafe hem benzinli gibi yakıyor hemde çekiş dahada düşük.

Bu arabayı lpg li düşünemyiorum ama 2 gün çok seri gitti bee araba altımda durmuyordu abartmıyayım ama herhalde 60 km de çeyrek depo benzin yedi.Bu bir tecrübe oldu bana demek ki motora yeterince yakıt verdiğinizde tatminakar olabiliyor güç olarak ama yakıt olarak üzücü bir durum.
Kapış diyaframı yaynıda bir daha düşürmemek gerek :)
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cebi » 20 Oca 2015, 22:13

toyota yazdı:
kkkk945 yazdı:

Bu arabayı lpg li düşünemyiorum ama 2 gün çok seri gitti bee araba altımda durmuyordu abartmıyayım ama herhalde 60 km de çeyrek depo benzin yedi.Bu bir tecrübe oldu bana demek ki motora yeterince yakıt verdiğinizde tatminakar olabiliyor güç olarak ama yakıt olarak üzücü bir durum.

fazla yaktigi icinmi garaja sokmadin cezalandirdin arbayi, :) dun ise giderken dolu marketin oralarda gordm arbani :)
cebi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdinc Çebi
Arabanız: Favorit BlackLine

İleti toyota » 20 Oca 2015, 23:05

cebi yazdı:
toyota yazdı:
kkkk945 yazdı:

fazla yaktigi icinmi garaja sokmadin cezalandirdin arbayi, :) dun ise giderken dolu marketin oralarda gordm arbani :)

Arabayı gördüğünüz yerde oturuyorum zaten ben. Fazla sıcağa alışmasın sıpa.Şaka bir yana garaja iki arabay birden bırakmıyorum bizim milletimiz biraz düşüncesiz garaj kapısıdır yazdığı halde gelip çekiyorlar bazen çıkamıyoruz.Her gelen aracın sileceğine kağıt yazmaktan bıktım biri çekmezse başkası gelip yine çekiyor.Elimden geldiğince kibar davranmaya çalışıyorum sileceklerini kaldırıp aynalarını kapatıyorum anlıyan anlıyor.Bir keresinde bir vatandaş gördüm adamın apartmanın kapısına sıfır araba çekmişler adamda evin 12 kg tüpü bitti diye dışarı çıkartıcak sağa baktı sola baktı arabanın kaputunun üzerine koydu tüpü yuvarladı kendide çıktı kaputun üzerine atladı giderkende aynasını benim gibi içeri kapatmak yerine zorluyarak artık kırdımı bilmem ama uzaktan seyrediyordum tersine çekti iki eliyle yoluna devam etmişti :) İlla böyle mi yapalım.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cebi » 20 Oca 2015, 23:54

Yapan adama hem hak veriyorum hemde fazla yapmis diyorum :) park yeri baya bi skinti, bende sinasi kursun 12. Sokta otruyorum ALLAHtan millet alismis kimse benim arabanin yerine cekmiyo o yonde fazla skintim yok :) ama sizin o bolge skintili biraz, bizim orda bazilari garajlarin onune su bidonlari koyuyolar kimse cekmesin diye sende oyle yap istersen ise yarar :)
cebi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdinc Çebi
Arabanız: Favorit BlackLine

İleti debrelim03 » 21 Oca 2015, 22:27

toyota yazdı:

Bir lpg servisine gitseniz iyi olucak lpg kesicisi veya lpg benzin seçicisi kolay kolay arızalanmaz bir yerde elektirik hatası olabilir.Görmeden bişi söylemek zor yanlış bilgi vermek istemiyorum.[/quo

Sanırım proplem i buldum gibi içerideki lpg düğmesi bozulurmu kafasına göre çalışırmi galiba sorun onda düzenli elektirik vermediği için bazen düzgün çalışıyor bazen benzini kesiyor bazen gaz ve benzini birlikte verip tekletiyor bu gün lpg ile ilişkisini tamamen kesip denedim normal calisiyor korktuğum gibi tamirciye elleterek gaz ayarının falan anasını ağlattik allahtan büyük bisey çıkmadı yarın düğmeyi değiştirip deneyecegim yardımlarınız için teşekkürler
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serdar
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit

İleti toyota » 21 Oca 2015, 22:33

Az once aracin arka tekerlek ve fren balatalarini soktum fren balatalari yeniydi temizledim.ilk aldigim zaman el frenini gerdirmistim.daha once tek tarafli el fren teli degismis bende gerdiriken esit gerdirmeme ragmen el freninin altindaki demir parcanin bir tarafi asagida diger tarafi ise yukarida kalmisti fakat el frenini indirdigim zaman frenler dengesizdi uzun ugraslarim sonucunda el frenini indirsem dahi bir taraf siki kaliyor bu istenmeyen bir durum cunki el freni ayari ayak frenine de yansiyor bir taraf fazla tutuyor bir taraf az tutyor sonuc olarak gerisi geriye toparladim.Hafta sonu iki tane esit boyda el freni teli almam gerek suan sadece on frenler tutyor ve daha istikrarli ama arkalar tutmuyor gibi birsey.Aklinizda olsun el freni gerdirmesi yaparken esit gerdirin el frenin altindaki demir duz durmali yoksa dengesiz bir frenleme oluyor.Standart 4 tekerlekli araclarda onler yuzde 70 arkalar yuzde 30 tutmali suan benim arka fren dagalimi sag arka yuzde sekiz sol arka yuzde 22 yuksek hizda veya ani frenlemede savrulma problemi olucaktir.Simdi fren pedali oldukca iyi fakat araba selam cakiyor.Sokmusken baktim arka tekerlek rulmablarida yeni.Bu yuzden ustalara guvenmiyorum iste.Balata olsun amortisor olsun tekerlek rulmanlari olsun karsilikli degismeli aklima gelmisti ama kampanalari elimle hareket ettirdigim zaman sorunu daha cabuk anladim.Sanirim iki fren teklini 1 saatte degistirebilirim.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir