radyotör donması

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

radyotör donması

İleti SKDFORMAN » 09 Oca 2015, 23:19

İstop yazdı:slm arkadaslar dun gece aynı durum benımde basıma geldı ıse gıderken. zar zor goturduk neyse 6 km kadar bu sabah donuste motordan surtme sesı gıbı ses gelıyodu tekleye tekleye geldık evın onune cektıgımde hararet tavan yapmıs onden duman cıkıyodu. ıyıce kontrol ettım su kaynatmıs genlesme kabı kapagından fıskırmıs bıraz lpg beynı radyator falan buz gıbıydı. contayımı yedık yıne, antıfırız de koymustum ama ne yapcaz cozulunce normale donermı yoksa acıl yapılması gereken bısey varmı. yardımlarınız ıcın tesekkur ederım sımdıden

ahmet abi çok geçmiş olsun. inan çok üzüldüm. bi kaç gün bekle havalar (+) dönecekmiş. yada aracı kapalı biyer varsa oraya itele. Donma olayından ötürü devirdaim gerçekleşememiş ve hararet yükselmiştir. Umarım çok büyük problem cıkarmaz.

Ankarada bu kış ( -20) gördük. Forumada bayağ donma olayı yorumu geliyor. geçenlerde yüzde 50 antifiriz karışımı araçlar donmuyor diye yorum bırakmıştım. ama - 20 görünce bende korktum. yüksek yerlerde -20 ninde üstüne cıkıyordur. Doğal olarak antifiriz oranını artırmak gerekiyor. yada aracı şu soğuklar geçene kadar bi kaç gün çalıştırmamakta fayda var.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti oses » 10 Oca 2015, 14:50

Şuan benim blok mi alman gerekiyor anladığım kadarı ile işçilik maaliyeti ne çıkar bana bilgisi olan varmı
oses
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: osman yıldırım
Nereden: Düzce
Arabanız: skoda favorit

İleti toyota » 10 Oca 2015, 18:19

oses yazdı:Şuan benim blok mi alman gerekiyor anladığım kadarı ile işçilik maaliyeti ne çıkar bana bilgisi olan varmı

İyi bir motor ustasına gidip karteri açtırın motoru alttan gaz yağ ile temizletin ve daha sonra su ilave ettiğinizde nereden geldiğini tespit edin fiyat konusunda pek bilgim yok.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti İstop » 10 Oca 2015, 21:46

saolasın mustafa abı yav halt ettım . gece bırakmadım ınat ettım surdum sabah donuste zaten sallana sallana geldık bıde onden acayıp bı ses geldı sureklı ben o sesı genlesme kabı kapagından geldı dıye dusunuyorum. ıns catlatmamısızdır bı taraflarını valla gına geldı conta degısmekten
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti casper67 » 11 Oca 2015, 16:46

Havalarin isinmasi ve borulardaki buzun cozulmesi ile bugün ararabayi calistirdim araca 3lt total marka antifiriz takviyesi yaptim aracin radyator alt kismini daha önce actigim için suyun tamami bosalmis antufiriz 3lt kadar doldurdum genleşme antifirizin tamami radyadatore gitti genleşme kabinanada su koydum araci 15 dakika calistirdim fan acti aradan yarin saat geçtikten sonra tekrar calistirdim her hangi bir kacak görmedim yağ çubuğunu kontrol ettim normal gözüküyor sanirim ucuz atlattik ...
casper67
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: celal
Nereden: Zonguldak

İleti toyota » 11 Oca 2015, 18:01

casper67 yazdı:Havalarin isinmasi ve borulardaki buzun cozulmesi ile bugün ararabayi calistirdim araca 3lt total marka antifiriz takviyesi yaptim aracin radyator alt kismini daha önce actigim için suyun tamami bosalmis antufiriz 3lt kadar doldurdum genleşme antifirizin tamami radyadatore gitti genleşme kabinanada su koydum araci 15 dakika calistirdim fan acti aradan yarin saat geçtikten sonra tekrar calistirdim her hangi bir kacak görmedim yağ çubuğunu kontrol ettim normal gözüküyor sanirim ucuz atlattik ...

Bir kaç gün kontrol et bakalımda kaçak vs olursa çabuk müdahale edersin.Sevindim valla yoksa ciğerini söküceklerdi aracın.Bir daha antifiriz koyucak olursanızaraca su ile antifirizin karışımını dışarıda yapıp koymanızı tavsiye ederim.sonuçta arabalar eski contalar aşınmış durumda çünki antifirizin kemirme özelliğide var küçük bir sızıntıyı bulur ve büyütür.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti casper67 » 11 Oca 2015, 19:04

Aracla bir iki tur gezdim sanki radyayor altinda kelepcenin altindan sizdiriyor gibi yada içerde kalan arada kalan sumu akti onu anlayamadim birkaç gun kontrol edecegim ..
casper67
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 12 Oca 2015, 00:51

Zaten aracınız (-2) de tam donmamıştır. Belki kristalleşme başlamıştır.
Siz alt hortumu söktüğünüzde ordan su boşalmadıysa donmuş diyebiliriz. Boşaldıysa zaten donmamış ;)
Sıktığınız kelepçeden hortumlardan vs. su kaçırabilir. Biraz gevşetip tekrar sıkarsınız keser. Önemli olan motorda bişey olmasın.
Geçmiş olsun.

Bu arada bilmeyen unutan gözden kaçıran arkadaşlara bişey hatırlatmak isterim. Antifirizlerin dereceleri farklı. Bilindik markalarda dahi örn. -35 veya -55 hatta -45 yazıyor. Buna bakmakta fayda var. Aynı marka iki farklı derecede antifiriz satıyor. Buna dikkat...
-35 antifiriz karıştırılınca -15 lerde risk oluşur.
En iyisi ölçü aleti edinmek veya kışa girerken ölçümünü yaptırmak. Kışlık bakım dahilinde zaten olması gereken...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti toyota » 12 Oca 2015, 06:40

kkkk945 yazdı:En iyisi ölçü aleti edinmek veya kışa girerken ölçümünü yaptırmak. Kışlık bakım dahilinde zaten olması gereken...

+1 :)
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 12 Oca 2015, 16:25

slm arkadaslar bugun hava yumusamıs aracı calıstırdım ısıttım ama fan acacak kadar ısıtmadım. sıze sormak ıstedıgım bısey var lpg beynınden calısırken duman gelıyo buharmı dumanmı tam cozemedım ustamı aradım boyle boyle duman ve gaz kokusu var dedım sorun yok motor ısınıyor beyın ısınıyor o yuzden buhar oluyo dedı. sızın goruslerınız nedır bu arada kacak gozlemleyemedım herhangı bı yerden su kacırmıyor kalorıferde calısıyor sıcak ufluyo. ama yag bıraz garıp geldı bılmıyorum belkıde husnu kuruntu yapıyorum. onerılerınız onemlı ustamın dedıgı gıbımı yoksa bı sıkıntı cıkabılırmı kullanmayımmı
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 12 Oca 2015, 17:07

Ahmet kardeşim geçmiş olsun. Bir ara bana da ona bezer bir şey olmuştu. Aracı ilk çalıştırdığımda manifoldun oradan duman gözlemlemiştim. Farkettim ki damlayan ufak tefek su vs. oluyor o hemen buharlaşıyormuş sıcaklıktan. Yalnız gaz beyninden duman çıkması garip geldi bana. Aracı çalıştırmadan önce dışında karlanma vs. gördün mü beynin? Kaçak olan yerlerde olur genelde. Üzeri nem yapıp buzlanma yaptıysa o da çözülünce buhar yapabilir. Çalışmadan önceki durum önemli. onu bir gözlemleyip yazarsın ;)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti casper67 » 12 Oca 2015, 23:35

valla anltatıgına göre benim başıma gecen yıl geldi beyin donmuştu değiştirdim
casper67
CLASSIC
CLASSIC

İleti ubabubab » 13 Oca 2015, 14:22

-----D İ K K A T--- SAYIN SKODACILAR HAVALAR SOĞUYOR DİYE HERKES ANTİFİRİZ KULLANIYOR BİLİNÇLİ KULLANIN MOTORCUYA İŞ ÇIKMASIN İLACI BİLE KUTUSU İLE YUTARSAN ALAH RAHMET EYLESİN 1 LT FİRİZ -5 İÇİN BUNU BİLE BİR KEREDE İÇİNE DÖKMEYİN DÖKTÜRMEYİN BU KİMYEVİ MADDE 1 HAFTADA AZ AZ EKLE BİRKERE DE DÖKERSEN LAVOBA AÇ ETKİSİ GÖSTERİR BÜTÜN KOROZYONLARI ZAYIF NOKTALARI AŞINDIRIR MESELA BLOK TAPASI ZAYIFSA DELER CONTA ZAYIFSA DELER BLOK İÇİNDE PASLARI SÖKER GİDER RDYTR DELİKLERİNİ TIKAR VE EXTRA TAVSİYEDE BULUNAYIM RADYÖTÖRÜN İÇİNE 1 YEMEK KAŞIĞI 20*50 YAĞ KOYUN NİYEMİ DEVİRDAİMİ BOZMAMAK İÇİN TAVSİYEMDİR BİZZAT BEN BUNLARI YAPIYORUM 92 FORMAN 150.000 KM
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yılmaz
Nereden: Sakarya
Arabanız: forman

İleti İstop » 13 Oca 2015, 20:16

kürsat ıkı gun oncesı lpg beynının ustude buzlanmıstı okadar soguktukı hava belkıde dedıgın gıbı o nemlenmeden kaynaklanan buhar bılmıyom yav sıyırttıacak bu araba kafayı :) aslında arabada suc yok -15 16 derece hangı akla o ayazda arabayla ugrasıyosun bendede var. celal usta beyın donsa sanırsam calısmaz hıc gazda bıde yenı zaten 6 ay oldumu olmadımı bılmıyorum beynı degıselı onda bı sıkıntı varsa garantısı var degıstırılırde benım anlamadıgım o dumanmı buharmı bıde koku necı hayır Allah korusun usta bısey olmaz dedıde o halde cıkarsam yola ıze bı sakatlık cıkmasından korkuyorum. neyse havalar duzeldıgınde gorecez ıns bı sıkıntı cıkmaz.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 13 Oca 2015, 20:43

İstop yazdı:kürsat ıkı gun oncesı lpg beynının ustude buzlanmıstı okadar soguktukı hava belkıde dedıgın gıbı o nemlenmeden kaynaklanan buhar bılmıyom yav sıyırttıacak bu araba kafayı :) aslında arabada suc yok -15 16 derece hangı akla o ayazda arabayla ugrasıyosun bendede var. celal usta beyın donsa sanırsam calısmaz hıc gazda bıde yenı zaten 6 ay oldumu olmadımı bılmıyorum beynı degıselı onda bı sıkıntı varsa garantısı var degıstırılırde benım anlamadıgım o dumanmı buharmı bıde koku necı hayır Allah korusun usta bısey olmaz dedıde o halde cıkarsam yola ıze bı sakatlık cıkmasından korkuyorum. neyse havalar duzeldıgınde gorecez ıns bı sıkıntı cıkmaz.

Kardeşim soğuklar bir sürü iş açtı hepimizin başına. Bizim de evin sıcak su tesisatına zarar verdi. Bugün farkettik patlamış. Bütün ö.sonrası onunla uğraştık. Sen en iyisi gaz beyni için bir kaçak testi yaptır. Kolay kolay kaçak olmaz aslında, hatalı üretim vs. ise olabilir. Zaten kaçak var ise garantiden hallederler..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti kurtoğlu11 » 13 Oca 2015, 20:44

ARKADAŞLAR BENİMDE SU YAĞ BİRBİRİNE KARIŞMIŞ SİLİNDİR KAPAK CONTASI DEĞİŞTİRİRKEN NELERE DİKKAT EDELİM MESALA CONTA NE MARKA OLSUN DEĞŞTİREN ARKADAŞLARDAN BİLGİ ALABİLİRMİYİM
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti jawacı » 13 Oca 2015, 22:14

Orj. Conta Temac marka. Fiyatı 30 tl. Saplamalarında değişmesinde fayda var. Tanesi 8tl.
Egzos ve emme manifolt contası değiştirilebilir.
Silindir kapağı mutlaka taşlanmalı. Eğer kendiniz yapmak isterseniz Tork anahtarına ihtiyaç var. Ben saplamaları 3 aşamada sıktım. Önce hepsinin boşluğunu aldıktan sonra 1. 50 nm 2. 60 nm 3. 70 nm ile sıktım. Motor çalışıp birkaç kez fan açıp kapattıktan sonra motoru iyice soğuttuktan sonra son kez 80 nm ile sıktım. Öyle bıraktım.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti Ahmet BALKANCI » 15 Oca 2015, 20:14

YAZ VE KIŞ ANTİFRİZ OLMASI GEREKİYOR MOTORDA. BEN CASTROL PEMBE ORGANİK ANTİFRİZ KULLANIYORUM. ÜÇ YILDA DEĞİŞTİRİYORUM. 3 lt ANTİFRİZ, ÜZERİNE DE AKÜYE KOYDUĞUMUZ SAF SU TAKVİYE EDİYORUM. PROBLEM YOK ALLAHA ŞÜKÜR. SAYGILARIMLA.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir