Forman Favorit Kalorifer Isıtma Kışlık Termostad

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Forman Favorit Kalorifer Isıtma Kışlık Termostad

İleti yoyo55 » 12 Oca 2015, 17:14

Selamlar;

88 lik termostat ve 82-92 derece çalışan fan müşürü ile -10 havada bile araç 15 dk da sıcacık oluyor.

Hararet ibresi tam ortada duruyor, az birşey ortayı geçince fan açıyor.Genelde ortanın çok az altında (ibre uc noktası 2mm yer değiştiriyor, ortanın üstü ve altında)

Kalorifer peteği, kalorifer musluğu, kalorifer hortumları yeni olup, soğutma sisteminde yarı yarıya antfriz/su karışımı bulunmaktadır.(yaklaşık olarak 3lt antifriz 3lt su)

Termostad wernet italyan malı 20 TL
Müşür italyan 15 TL
Hortumlar sel marka (özel bükümlü hortum) ikisi 25 TL (pahalı aldım biliyorum)
Petek vika marka 45 TL
Musluk autoparts marka 15 TL
Antfriz 3 Lt BİM den alındı 8.9 TL
İşçilik el emeği göz nuru yani 0 TL

Isıtma sorunu yaşayanlara duyurulur. (üzerinde 80 termostad, 62-82 çalışan fan müşürü vardı, bunlar yazlık oluyor sanırım ve kalorifer ısıtmıyordu)

yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Yılmaz
Nereden: Sakarya

İleti blauzahn » 12 Oca 2015, 17:43

Hocam çok sevindim, halletmişsin sorunu. Keşke antifrizi en azından opet koysaydın. Ankara'da olduğun zaman gimsadan alabilirsin. Dün akşam gördüm 20 liraydı 3 lt.si.

Hava yumuşayınca bende sübap ayarına giriştim bugün. İnanılmaz sıkıymış sübaplar. Bakalım yakıtım eski haline dönecek mi? Bizim araçlara yazlık kışlık termostat, yaz kış sübap ayarı yapmak şart valla :)

Bu arada yazlık olan fan müşürü 62-82 değildir muhtemelen. Büyük ihtimal 68-82'dir. :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 12 Oca 2015, 18:06

blauzahn yazdı:Hocam çok sevindim, halletmişsin sorunu. Keşke antifrizi en azından opet koysaydın. Ankara'da olduğun zaman gimsadan alabilirsin. Dün akşam gördüm 20 liraydı 3 lt.si.

abi bahsettiğin antifirizde -35 ti sanırım. bende yakın zamanda baktım. aynı markanın -55 var piyasada. geçen sene hatta onu almıştım. bu sene derece düşüklüğünü görünce almadım.

arkadaşın aldığı antifirizi kullananlar cok memnun. bide şöyle bi avantajından bahsediliyor. biliosun markalı antifirizlerin içinde tıkanıklık giderici bazı maddeler var. bu maddeler coğu motorda yararlı olsada bizim araçlar için zararlı olabiliyor biliosun. Bu antifirizde bu tür özellik olmadığı için bizim motorlar için avantajlı olabilir.
Yalnız -35 olduğu için yüzde 50 karışım yeterli olmayabilir. biraz daha artırılabilir hava şartlarına göre...
Ben şahsen bu sene kullananlardan cok olumlu tepkiler aldım. Özellikle eski araçlar için...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 12 Oca 2015, 18:20

Valla ben çekiniyorum bilmediğim antifrizi koymaya. Biraz fantezi gibi oluyor :) Biliyorsun ben yazın değiştirmiştim suyu. Komple boşaltıp 3 lt antfriz 3 lt saf su koymuştum. Castrol mavi koymuştum. Yalnız antifrizin %55 in üzerinde olmaması gerektiği yazıyor Haynes Dokümanında. Hepsi antifriz olmalı diyenlerin kulağı çınlasın.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ahmet BALKANCI » 15 Oca 2015, 20:20

CASTROL PEMBE ORGANİK ANTİFRİZ KULLANIN. SATICI FALAN DEĞİLİM. EMEKLİ BOŞTA GEZEN BİRİYİM. BEN MEMNUNUM. MARKA ÖNEMLİ BENCE. SAYGILARIMLA.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti metearslan » 28 Oca 2015, 11:24

Merhaba
Foruma yeni üye oldum. Kayınvalidenin bir 1993 Skoda Favorit 135L si var ve ben onu bir süre kullanacağım. Ancak arabanın Termostat ı başta olmak üzere bazı aksaklıkları var. Bu araba ile oldukça uğraşacağım gibi görünüyor. Blauzahn arkadaşımız Haynes Manual inden bahsetmiş. Elinizde varsa bana gönderme, forumdan elde etme veya link verme imkanınız var mı? Şimdiden teşekkürler.
metearslan
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 1993 Favorit 135L

İleti blauzahn » 28 Oca 2015, 11:39

Hocam hoş geldiniz aramıza. Öncelikle sizi tanısaydık. Aracınızı bir görseydik :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti metearslan » 28 Oca 2015, 12:15

Evet hızlı bir giriş oldu. Adım Mete ARSLAN. Geçen sene Emekli oldum. Şu an ki işim sebebiyle bir arabaya ihtiyacım oldu ve kayınvalide sağolsun artık pek kullanmadığı arabayı bana verdi. Şimdi sorun şu ki kendisi uzun zamandır bu araba ile ilgilenmemiş. Arabada irili ufaklı çok sorun var. Eskiden bir 1991 Citroen BX im vardı. Çok uğraşırdım onunla. Kısmet yine uğraşacağımız bir araba çıktı. Elimde iyi bir Repair Manual olursa sevinirim. Haynes leri bulmak çok zor oluyor. İnşallah elinizde vardır. Şimdiden teşekkürler.
metearslan
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: 1993 Favorit 135L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir