UZUN YOLDA YAĞ EKSİLTME

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

UZUN YOLDA YAĞ EKSİLTME

İleti İSMAİL67 » 30 Oca 2015, 08:51

Merhaba arkadaşlar, yağ üzerine bir çok konu açılmış ama bu işlerden pek anlamamamdan dolayı tekrardan açtım,
1993 model favoritim var, yağını 3 ay önce değiştirdim, genelde İstanbul şehir içinde kullandım arabayı sık-sık yağ su kontrolünüde yaptım, yağında bir eksilme yoktu, geçen hafta memlekete gittim geldim, gidiş geliş 980 km, ortalama hız 120km, memlekete gittiğimde biraz eksilme olduğu belliydi, döndüğümde ise bariz bir şekilde eksilme var, çizgi ile bitiş noktası arasına kadar inmiş, motora castrol 20-50 yağ konulmuştu, yağ kaçağı olup olmadığını bilmiyorum, hafta sonu bakıcam, yağ eklememlimiyim_? birde yağ eklersem aynı marka yağ mı ekleyeyim_?

İSMAİL67
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail kaçar
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT

İleti Abdulkadir OĞUZ » 30 Oca 2015, 10:58

BİZİM ARABALAR BİRAZ YAĞ EKSİL TİRLER. HER 1000 KM.YAĞI KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR. EKSİLME NORMALDİR. BENİM GİBİ ARABANDA KUTU İÇERİSİNDE AYNI YAĞDAN BULUNDURMAN DA FAYDA VARDIR. ARABANIN YAĞINI HEMEN TAMAMLAMADA FAYDA VARDIR. AYNI NUMARA YAĞI KULLAN. AYRICA BEN MOTORA KAYDIRICI YAĞ DA KOYUYORUM. MOTORA ÇOK FAYDASI OLUYOR.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti blauzahn » 30 Oca 2015, 11:18

Bahsettiğiniz eksilme anladığım kadarıyla 0,5 lt kadar. Ortalama hızınızın 120 olduğunu söylemişsiniz. Ortalama 120 ise bu hız 150'ye de çıkmış demektir. Yüksek devir kullanımı eksiltme yapabilir. O yüzden ş.içinde sıkıntı yaşamamışsınız. 90-100'ü aşmadan yapmış olsaydınız yolculuğunuzu eksilme büyük ihtimal ile olmayacaktı.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 30 Oca 2015, 17:56

Her motor belli bir miktar yağ eksiltir. Sıfır motor araç bile motor alışana kadar cok fazla yağ eksiltir. Bu nedenden 22 yaşında aracın yağ eksiltmesi normaldir. Hatta tam tersi hiç eksiltmese problem olur.
arkadaşların dediği gibi yüksek devirlerde 1000 km civarı mesafede bu araçların yağ eksiltmesini normal karşılamak gerekir.
yağ yakma ile yağ eksiltme ayrı şeylerdir. Bunları iyi analiz etmek ve ayırmak gerekir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İSMAİL67 » 31 Oca 2015, 09:04

İlginiz için teşekkür ederim, dün ustama gittim yarım litre kadar bir eksiklik var dedi, üzerini tamamladık kaça falanda tespit edilmedi, tabi yağ kontrolünü sık sık yapmam gerekliymiş ...
İSMAİL67
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ismail kaçar
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: FAVORİT

İleti sainz » 31 Oca 2015, 14:17

İSMAİL67 yazdı:İlginiz için teşekkür ederim, dün ustama gittim yarım litre kadar bir eksiklik var dedi, üzerini tamamladık kaça falanda tespit edilmedi, tabi yağ kontrolünü sık sık yapmam gerekliymiş ...

Motorun yaşı itibariyle yüksek devir kullanımlarında yağ eksiltmesi normal. Sizin de yağ kontrolünü hem motorun aşırı yağ yakıp yakmadığını tespit edebilmek hem de kaçak yoluyla yağ eksiltmesini takip edebilmek açısından şart.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir