Favorit radyatör fanı dönüş yönü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit radyatör fanı dönüş yönü

İleti toyota » 01 Şub 2015, 23:29

Arkadaşlar Skoda Favoritin radyatör fanı dönüş yönü hangi tarafadır aracın kaputunu açıp ön taraftan baktığımızda ben sağ tarafa olmalı diye biliyorum kanat açılarına göre sıcaklığı şanzumana doğru çekmeli. Bunu bana kesin olarak cevaplayabilirmisiniz ?

Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2015, 00:34

senin için baktım kardeşimde hava şartlarından fan açmıyorki. bide karanlık çöktü :) Ama dediğin gibi fan havayı içe doğru, motor tarafına doğru çeker. Ona göre bak
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti sainz » 02 Şub 2015, 11:19

toyota yazdı:Arkadaşlar Skoda Favoritin radyatör fanı dönüş yönü hangi tarafadır aracın kaputunu açıp ön taraftan baktığımızda ben sağ tarafa olmalı diye biliyorum kanat açılarına göre sıcaklığı şanzumana doğru çekmeli. Bunu bana kesin olarak cevaplayabilirmisiniz ?

Fan müşirinin bir soketini çıkartıp metal bir yer ile temas ettir, fanın dönüş yönünü hemen fark edersin. Zaten havayı önden alıp içeri üfleyecek şekildedir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AG7 » 02 Şub 2015, 14:35

abi zaten fan çalışırken elini motorun oraya tut. eline hava gelicektir. havayı çekip motora doğru üflüyor. yukarda abileriminde cevapladığı gibi. ben radyatorle fanı yenilerken tamirciyle epey tartışmıştık ta :)
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti toyota » 02 Şub 2015, 19:22

Eyvallah arkadaşlar benim radyatör fan motoruna daha önceden bir tamir yapmışlarda geçen akşam sigorta attırdı yeni bir tane taktım 15 amper o da attı dedim bir yerde kısa devre filan var kabloları takip ettim çok basit direk fana gidiyor neyse fana elimle hareket verdim hemen çalıştı Allah tan aracın harareti filan hiç yükselmedi tesadüf eseri fark ettim.Bende söktüm fan motorunu baktım kömürlerden birisinin kablo bağlantı terminalini koparmışlar üzerine lehim yapıp geçiştirmişler lehimde sıcaktan ermiş temas etmiyor bende motoru dağatım kollektörü kömürleri ve burçları gözden geçirdim topladım kömürlerin yerlerini ters bağladığım için de motorun artı ve eksi kutupları yer değiştirdi ondan dolayı sorayım dedim fan çalışınca rüzgarı içeri veriyor doğru yapmışım demek.Ama ben yinede huylanıyorum o motoru değiştiricem skoda zaten harareti çok seviyor.Tam arabayı topladım tamam diyorum pat başka bişi çıkıyor.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 03 Şub 2015, 08:23

toyota yazdı:...fana elimle hareket verdim hemen çalıştı...

Fanın bilyasında sıkışma var demek ki. Biran önce yapmakta fayda var. Eğer hemen yapamayacaksan da mutlaka o kısmı biraz yağlayıp fanı çalıştır ki hiç olmadık bir yerde çalışmamazlık etmesin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti toyota » 03 Şub 2015, 12:30

sainz yazdı:
toyota yazdı:...fana elimle hareket verdim hemen çalıştı...

Fanın bilyasında sıkışma var demek ki. Biran önce yapmakta fayda var. Eğer hemen yapamayacaksan da mutlaka o kısmı biraz yağlayıp fanı çalıştır ki hiç olmadık bir yerde çalışmamazlık etmesin.

Fan motorunu dagittim burclar yagsizdi eksenleri duzgundu sifir zimpara ile tesviye ettim ince yag ile yagladim komurleri ve komurlerin bastigi bakir yerleri temizledim topladim sadece komurlerin yerlerini ters taktigim icin donus yonu degisti arti ve eksiden dolayi ama sorun yok fan calisinca sanzumana ufluyor.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir