geç çalışma sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

geç çalışma sorunu

İleti debrelim03 » 10 Şub 2015, 11:04

arkadaşlar buji ve kabloları ,akü yeni,gaz regületörü yeni distürübütör bakımı yapıldı,marş çok güzel çeviriyor aracı arkadaşların tavsiyesine uyarak 1.kontakta değil 2. kontakta biraz bekleyerek basıyorum ama nafile aracı 7-8 seferde zor çalıştırıyorum şöyleki çalıştırma esnasında tam alıyor fırıltılı bi şekilde stop ediyor 5-6 deneme sonunda çalışıyor ama gaz yemiyormuş gibi foturtulu bişekilde çalışırken gaz pedalına dibine kadar basıyorum sanki 4 kademeli bir şekilde devir artarak yükseliyor bu normalmidir.
arkadaşlar başka neresine bakıcaz bu aracın

debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serdar
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit

İleti Favocu » 10 Şub 2015, 11:46

Aracınızın hava girişinden fazla hava giriyor olabilir. Hava girişini %50 bantla kapatıp gaz ayarı yapın.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti SKDFORMAN » 10 Şub 2015, 14:19

sırasıyla;
-gaz beyni üzerindeki rolanti ayar vidasını açtınızmı (en az 1 ila 1.5 tur sola doğru çevirin rolanti ayar vidasını)
-aracı ilk çalıştırmada tam gaz yapıp marş yapıyormusunuz (tam gaz yapıp araç çalışana kadar ayağınızı gazdan çekmeyin. tam gaz basılı şekilde marş yapın) araç çalıştığı anda gazdan ayağınızı çekinki soğuk motorda devirlenmesin
dediğiniz gibi ateşleme sisteminiz iyiyse 2. sefer marş bile yapmassınız bu dediklerimi uygularsanız. aksi takdirde marş dinamosunu bozarsınız yakın zamanda...
ben (-20) derecede bile bu dediklerimi uygulayıp 2. marş hiç basmadım...
problemi çözünce sonucu buraya yazınki ilerde bu tür sorun yaşayan kişiler yararlansın ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 10 Şub 2015, 14:38

Marş dinamosunun yanında aküye de ters etki yapacaktır bu durum. Size geçen de söylediğim gibi bir gaz ayarına baktırın. Favocu arkadaşımızın söylediği gibi aslında havayı yarım kapatıp gaz ayarından sonra düzene girecektir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti debrelim03 » 10 Şub 2015, 14:47

araşkadaşlar o regületörün üzerideki vidayı çevirirsek gaz ayarı bozulmaz mı marş dinamosunu elimize alacaz diye bende korkuyorum dediğiniz gibi hava girişini kapatıp deneyeceğim yanlız karbiretöre 2 yerden hava geliyor biri ön panjurun yanından diğeride ona bağlı motordan geliyor motordan gelen kısmı daha basit çıkarılabiliyor onu daraltsam olurmu acaba
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 10 Şub 2015, 17:49

7-8 sefer marş yapıyorsanız zaten sizin gaz ayarı bozuk. daha nasıl bozabilirsiniz ki ;)
rolanti ayar vidası sola doğru 1-1.5 tur ve marşa basarken kontağı bi kaç kez aç kapa, tam gaz basıp marş yap. %90 tek marşta çalışır. çalışmazsa geriye kalan %10 u konusuruz ;)
hava girişleriyle oynarsanız gaz ayarını tamamen bozabilirsiniz. aracın düzeni komple bozulur eğer yapamassanız. önce "ilk çalışmayı" halledin, hava girişine daha sonra bakarsınız. O ayrı bişey çünkü.
diye düşünüyorum...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti debrelim03 » 10 Şub 2015, 18:06

kkkk945 yazdı:7-8 sefer marş yapıyorsanız zaten sizin gaz ayarı bozuk. daha nasıl bozabilirsiniz ki ;)
rolanti ayar vidası sola doğru 1-1.5 tur ve marşa basarken kontağı bi kaç kez aç kapa, tam gaz basıp marş yap. %90 tek marşta çalışır. çalışmazsa geriye kalan %10 u konusuruz ;)
hava girişleriyle oynarsanız gaz ayarını tamamen bozabilirsiniz. aracın düzeni komple bozulur eğer yapamassanız. önce "ilk çalışmayı" halledin, hava girişine daha sonra bakarsınız. O ayrı bişey çünkü.
diye düşünüyorum...
gaz ayarını bozarım dememin sebebi pc ye bağlayıp gaz ayarını lpg regülatörü nü takan kişi yapmıştı ve kurcalama fazla ayarı kaçar demişti oyuzden
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 10 Şub 2015, 18:40

tmm ama ne zaman yaptı. yaz-kış gaz ayarı bozuluyor. malum soğuk hava ile sıcak havadaki okj. miktarı değişiyor.
ayrıca kışa girerken rolanti ayar vidasını açmak şart. benim araçta dediğim vida yazın neredeyse tamamen kapalı oluyor. kışın ise iki tura yakın açıyoruz mecburen. bahsettiğimiz vida bana göre yanlızca ilk çalıştırmayı ayarlamak için kullanılıyor. gaz ayarını bozacağını sanmam başka ayarlarla oynamassak.
benim araçta rolanti ayar vidasıyla oynadığımda aracın çekişi veya yakıtı değişmiyor. bilginize...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 10 Şub 2015, 19:55

üzülerek gürültülü çalışıyorsa bence conta gidik
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti blauzahn » 10 Şub 2015, 20:43

Rölanti vidası gaz ayarını bozmaz. İlk çalışmada rahat çalışmasını sağlar. En azından Mustafa kardeşimizin dediği gibi 1-1,5 tur açık olması lazım. En iyi ayarda bile rölanti vidası tam kapalıysa ilk çalışma sorunu yaratır.

Havayı yarı yarıya kapatınca da basınç ayarını düşürmeniz gerekir. Buna uygun gaz üst limit ayarının yapılması ayrıca.. Havayı yarı yarıya kapatıp göz kararı basınç ayarını düşürüp gazcıya gidebilirsiniz.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 11 Şub 2015, 01:23

kurtoğlu11 yazdı:üzülerek gürültülü çalışıyorsa bence conta gidik

konu başlığı "geç çalışma sorunu" abi kusura bakmayında nerden geldik biz bu noktaya. neredeyse tüm lpg li araçlar ilk çalıştırmada gürültülü çalışır. (sıralı sistem, ilk çalıştırmayı benzinde yapan araçlar hariç)
O halde tüm lpg li araçların contası yanık mı?
arkadaş su eksiltiyor yazmamış, yağa su karışıyor, ekzozdan duman cıkıyor vb. hiçbişey yazmamış. "geç çalışma sorunu" yazmış.
ayrıca benim bildiğim kadarıyla tüm araçlar dizeller dahil, özellikle soğuk havalarda motor ısınana kadar bir miktar gürültülü ve sarsıntılı çalışır. bilmiyorum katılırmısınız.
benim şahsi nacizane fikrim ve yorumum conta ile uzaktan yakından alakası yok problemin...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti debrelim03 » 11 Şub 2015, 09:46

Bu gün hava karlı ve soğuk rolentesini falan açtım söylenenleri yaptım ama nafile aküyü de bitirdik başa başa 4 tane araba degistirdim böyle rezillik çekmedim
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 11 Şub 2015, 17:16

büyük bir ıhtımalle distrubıtör ve motor arasındakı bujı baglantı kablolarını yanlıs bagladınız.arac 3 silindir olrak atesleme yapar.dediginiz gibi homurtlu bir sekilde calısır.bire bir baska bir skoda ile bakarak bulabilirsiniz.yada baglantı kablolarında muhtemelen hata görunuyor.gazla alakalı olacagını zannetmıyorum.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti debrelim03 » 11 Şub 2015, 18:27

Evet bu gun aracı havanın fazla soğuk olması sebebi ile hiç çalıştıramadım işin garip tarafı benzinde de çalışmadı benzin kesici bozuk diye tamirciye gidiyorum ne hikmetse orada calisiyor küçük bi şişeye benzin hortumunu çıkarıp biraz benzin doldurdum sonra karbüratörü açtım biraz benzin döküp çalıştırdım ve hemen gaza geçirdim arkadaşların dediği gibi sarı vidayı sola doğru çeviriyirum rolenti 1 tür olmadan düşmeye başlıyor aynı noktaya gelip sağa doğru çeviriyorum 1 ,1.5 tür geçerken yine rolenti düşmeye başlıyor bende rolentinin en yüksek olduğu noktada da ayarı bıraktım kefere ısındıktan sonra yarım marsta çalışmaya başlıyor şimdi arkadaşlar benzinde bırakmak istiyorum aracı benzin kesici arızalı değilse ki yeni değiştirmiş tim benzinde calismasi için neresine bakmalıyım
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 11 Şub 2015, 19:42

Karbüratörlü araçlarda benzinle stop etmeden benzinle çalışması çok zor. Aküyü zorlarsınız. Yani gazla yol alırken benzine geçireceksiniz ve öyle stop edeceksiniz. Gazdan benzine benzinden gaza geçirme işlemleri bildiğinizi varsayıyorum bu arada.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 11 Şub 2015, 20:32

pardon kusuruma bakmayın gürültülü deyince benimde kısa zaman önce öyle idi conta yanmış
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti debrelim03 » 11 Şub 2015, 21:47

blauzahn yazdı:Karbüratörlü araçlarda benzinle stop etmeden benzinle çalışması çok zor. Aküyü zorlarsınız. Yani gazla yol alırken benzine geçireceksiniz ve öyle stop edeceksiniz. Gazdan benzine benzinden gaza geçirme işlemleri bildiğinizi varsayıyorum bu arada.
kürşad kardeşim güzel diyorsun da zaten log den benzine geçirip bırakmak istiyorum yani çalışır durumda iken ama benzine yinede geçmiyor demek istediğim odur
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti debrelim03 » 11 Şub 2015, 21:56

kurtoğlu11 yazdı:pardon kusuruma bakmayın gürültülü deyince benimde kısa zaman önce öyle idi conta yanmış

kurtoğlu kardeşim conta yanma belirtisi olarak geç çalışma sorunu olabileceği en son düşündüğüm olasılık ama oda olabilir senin başka ne gibi sorunların vardı geç çalışmaya bagladigin conta yanık olduğunun en belirgin özelliği olarak
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir