Conta mı yandı şimdi ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Conta mı yandı şimdi ?

İleti ruzgarnufel » 15 Mar 2015, 23:29

s.a. Arkadaslar...bugün 1 hafta üzerine arabayı calstrdm yola cktm 5 km sonra baktm hararet aldı basını gidiyor...
Kırmızıya gelmedi ibre ama tahliye deposundan fokur fokur kaynıyor...
Neyse max cizgiye kadar antifiriz alıp koydum...araçta kırmızı antifiriz+su karısımı vardı.bu sefer 4 mevsim mavi antifiriz ekledm tahliye kapagını da sonuna kadar sıkmadım ki hava yaptıysa atsın diye...
3km daha gittim şaşmaz kavsagnda hararet yine arttı baktm kaynıor.ama yine çizgi kırmızıda değil 1-2 milim aşağıda.
Dedim ki fan mı açmıor die baktm düzensz acıp kapatıyor...
Sonra fan motorunun fazını direkt alternatöre bağladım ki sürekli çalışsın durunca kapatrm die.
2 km daha gittim hararet aynı.ve motoru yormuorm bogmuorm ayrıca benzinde...
Notern orda bi acık usta buldm gittim yanına dedm abi bu devrdaim mi çalışmıyor bi baksana dedm

Yag kapagnı actı ki bildiğin tahin olms pekmezi eksik...dedi conta yanms..yahu dedm haftada 1 kez binilen bir araba hararet görmeden contası nasıl yanar..çürümüştür dedi...

Yag kapagnı acıp yarn resmni atarm buraya da.60 km hızla uygun devrde ve viteste benzinde bi araç nasıl conta yakabilir ? Ve bu hararet neden düşmüyor...
Gerçekten conta mı yandı acaba...artk yaptrablcek durumum cidden yok..bir akıl verin gözünüzü seveym...

ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ruzgar Nufel
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit 135lx

İleti blauzahn » 15 Mar 2015, 23:58

Conta yanmamışsa bile miadını doldurmuş ve üst kapağa zarar vermeye başlamıştır. Hararetin yükselmesinin sebebide budur. Bence en kısa sürede yaptırın. Bir de kırmızı antifriz ile mavi antifriz yapıları farklı olduğundan dolayı karıştırılmazlar. Karıştırılırsa ters etkiye sebep olur.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti Abdulkadir OĞUZ » 16 Mar 2015, 09:48

Arabana bu şekilde binme yağ tahin gibi olduysa yapacak bir şey yok. Yağ ile su birbirine karışmış. Motor contasını mutlaka yaptırman lazım yoksa daha büyük arızalara sebep olur. Bu aracı yeni mi aldın.?
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti ruzgarnufel » 16 Mar 2015, 14:54

Taşlama ile yada kapak değişerek kaça patlar ?

Kapak değişimi denirse felicia glx kapak takmak istiyorum da
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 16 Mar 2015, 15:36

Taşlama fazla tutmaz ama kapak 500 lira civarıdır. Felicia ile favorit kapağı aynıdır fark yoktur. Hangisi için isteseniz de aynı kapağı verirler.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AG7 » 16 Mar 2015, 17:16

blauzahn yazdı:Taşlama fazla tutmaz ama...
abi yanlış anlama işine karışmıyorum tabi ki estğfrllah ama. hani tutmaz derken, benim favonun motoru hiç açılmamış. ben taşlama yaptırdım. hatta 19 yıldır açılmamış.. kaynak falanda yaptırdık. olmaz mı yani şimdi. ilk defa motor yapılmalarında oluyor diye biliyorum???
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti blauzahn » 16 Mar 2015, 17:52

Estağfurullah kardeşim.. Taşlama ücret olarak bir şey tutmaz demek istedim. Taşlama payı yok ise kapağın sıfırı 500 lira dedim. Sizin olur niye olmasın zaten rektefiyeci/taşlamacı yeterli pay yok ise söyleyecektir pay olmayacağını yeni kapak alınması gerektiğini. Tabi söylemeyen de oluyor, okuyoruz bazen üst kapak artık taşlamayı kurtarmıyor ama işlemi yine yapıyorlar, araç sürekli hararet yapıyor. Conta yeni değişiyor ama kısa sürede araç yine conta yakıyor. Aslında burada önemli olan güvenilir paragöz olmayan ustalara rastlamak. Allah herkese nasip etsin böyle ustalara rastlamayı.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ruzgarnufel » 16 Mar 2015, 20:53

Hocam subap farkı var diye biliyorum.daha ufak spor subaplar vardı felicia da.
Elemanın birinde görmstm sanayide.180 çeviriyor stok motorla.
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti ERTAN52 » 17 Mar 2015, 19:04

CONTAN YANMISTIR ARKADASIM GENEL BIR BILGI VERMEK ISTERIM FAVORITLERDE SILINDIR KAPAK VIDALARI UZUN GELIYOR VE SIKILINCA KARSI TARAFA DEGIYOR VE CONTAYA ISTENILEN MIKTARDA SIKILMIYOR BUDA ARABAYI SIKISTIRDIKCA SUYA KOMPUROSOR VERIYOR EKSOZDAN SU ATIYOR VEYA YAGYA SU KARISIYOR BELLI BIR ZAMAN SONRA CONTA TAMAMEN YANIYOR BU BENIM BASIMA GELDI BU YUZDEN 3 KEZ CONTA DEGISTIDIM COZUMU ISE COK KOLAY TUM KAPAK SAPLAMALARINI 5 MİLİM KISALTMAK YETIYOR AYRI YETEN EMME MANIFOLTUNDAN CIKLEYE GIDEN SU REKORUNDAN COK ZAYIF SU CIKIYOR ORAYIDA MATKAPLA REKORUN GENISLIGINDE DELMEK GEREKIYOR BUNUDA KAPAK SOKULMUSKEN YAPILMASI GEREKIYOR SONRA YAPILMIYOR
ERTAN52
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ertan türkoglu
Arabanız: favorit

İleti TURGAY06 » 17 Mar 2015, 21:40

Ben Ankaradan Turgay yeni üyeyim.05448661115
TURGAY06
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Turgay ERDOĞAN
Arabanız: 94GLX

İleti TURGAY06 » 17 Mar 2015, 21:53

herkese iyi akşamlar 94 glx favo var araca devamlı hararet yaptırıyorum ank oturan arkadaşlardan şahsen yardım bekliyorum
TURGAY06
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Turgay ERDOĞAN
Arabanız: 94GLX

İleti toyota » 18 Mar 2015, 21:37

ERTAN52 yazdı:CONTAN YANMISTIR ARKADASIM GENEL BIR BILGI VERMEK ISTERIM FAVORITLERDE SILINDIR KAPAK VIDALARI UZUN GELIYOR VE SIKILINCA KARSI TARAFA DEGIYOR VE CONTAYA ISTENILEN MIKTARDA SIKILMIYOR BUDA ARABAYI SIKISTIRDIKCA SUYA KOMPUROSOR VERIYOR EKSOZDAN SU ATIYOR VEYA YAGYA SU KARISIYOR BELLI BIR ZAMAN SONRA CONTA TAMAMEN YANIYOR BU BENIM BASIMA GELDI BU YUZDEN 3 KEZ CONTA DEGISTIDIM COZUMU ISE COK KOLAY TUM KAPAK SAPLAMALARINI 5 MİLİM KISALTMAK YETIYOR AYRI YETEN EMME MANIFOLTUNDAN CIKLEYE GIDEN SU REKORUNDAN COK ZAYIF SU CIKIYOR ORAYIDA MATKAPLA REKORUN GENISLIGINDE DELMEK GEREKIYOR BUNUDA KAPAK SOKULMUSKEN YAPILMASI GEREKIYOR SONRA YAPILMIYOR

Çok güzel ve önemli bir tecrübe.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti ERTAN52 » 18 Mar 2015, 21:40

tesekkurler
ERTAN52
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ertan türkoglu
Arabanız: favorit

İleti isi » 12 Nis 2015, 02:32

94 model forman var bende 3 sefer conta yaktı araba bir yıl içinde en son tamircide 500 ü gözden çıkar dedi bende kendim söktüm ve contayı degiştirdim ama kapak taşlama olayını yapmadım acaba bir sorun olurmu
şu an çalışması iyi çekişi falan canavar gibi
isi
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ismail
Nereden: Bursa
Arabanız: forman

İleti blauzahn » 12 Nis 2015, 09:39

Hocam sizin üst kapak artık kurtarmıyordur taşlamayı. O yüzden conta yakıyorsunuz. Kendiniz düzgün şekilde torklayarak yaptıysanız sorun olmaz lakin bana göre üst kapağın değişmesi gerekir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ruzgarnufel » 12 Nis 2015, 13:58

Hocam kapak kenarlarnda eğilme varmı baksaydınız...lada kullananlar çelik conta kullanıyor genelde...kalın bir çelik conta ve 2 kez torklayarak daha uzun bir müddet elde edebilirsnz...
ruzgarnufel
CLASSIC
CLASSIC

İleti Abdulkadir OĞUZ » 21 Nis 2015, 14:21

Arkadaşlar, Skoda favorit'in yeni üst kapağının yüksekliğini bilen var mı? Benim arabanın kapak yükseliği 96,5 mm. yorumlarınızı acil bekliyorum.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir