vites kutusu uğultu sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

vites kutusu uğultu sorunu

İleti toyota » 20 Mar 2015, 20:11

skoda forman araç aracin debriyajina basinca uğultu kesiliyor debriyaji birakinca basliyor her viteste var bu ses ve araç boştaykende var. Şanzuman yağini değişmişler bende baktim yaklasiķ 3 litre koyulmuş vites geçişleri cok iyi cartlama yok debriyaj pamuk gibi araç yeni alinmiş debriyaj balatasi ne zaman degisti bilinmiyor ama bence yeni sayilir bu uğultu neden olur başina gelen oldu mu aracin devrine gore ses artiyor. Debriyaj bilyasi diyenler olucaktir ama debriyaj bilyasi debriyaja basinca devreye giriyor.

Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti blues84 » 21 Mar 2015, 16:18

Tolga sen de hepimizden ustasın, biz amatör sayılırız hatta..
Zor soruyon..
Boştayken varsa şanzımanı debriyajı değil motorun kendini düşünmek gerek.
Krank bilyaları veya piston saplamaları olabilir desem boyumu çok mu aşmış olurum bilmiyorum...
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti toyota » 21 Mar 2015, 21:20

blues84 yazdı:Tolga sen de hepimizden ustasın, biz amatör sayılırız hatta..
Zor soruyon..
Boştayken varsa şanzımanı debriyajı değil motorun kendini düşünmek gerek.
Krank bilyaları veya piston saplamaları olabilir desem boyumu çok mu aşmış olurum bilmiyorum...

Estafurullah her zaman bilgi paylaşımına varım benden yaşça büyük yada küçük tecrübe her zaman varsayımdan ötedir.
Ama debriyaja basınca şanzıman motordan ayrılıyor krank bilyası piston saplaması gibi parçaların etki edeceğini sanmıyorum.Yinede sağol ama belki başından geçen vardır diye sormak istedim.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti eskişehirskodaustası » 22 Mar 2015, 00:34

5.ci vites dişlisi ve senkromeç ve manşon kombinizasyonundaki aşınmalar..favorit ve formanların yaklaşık 100 bini aştıktan sonraki kronik sendromu..bazıları 150 hatta 200 binden sonra başlayabiliyor...ama sadece rahatsız eder..yolda bırakmaz.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti blauzahn » 22 Mar 2015, 00:59

Benim felicia da da buna benzer sıkıntı var. 1 ve 2. viteste hafif ötme var. Şu meşhur soğuk havalardaki ses var. Ustam 5. vites dişlisi ve diğer durumlardan demişti. Yaptırmaya lüzum yok demişti çünkü kısa süre sonra tekrar etme olasılığı yüksekmiş.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti eskişehirskodaustası » 22 Mar 2015, 01:32

evet felicialardada var aynı sorun
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti Abdulkadir OĞUZ » 22 Mar 2015, 10:24

Şanzıman ugultu yaptığı zaman, bir miktar odun talaşı konduğunda sesin kesildiğini söyleyenler var. Ben hiç denemedim. Takdir sizin.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti toyota » 22 Mar 2015, 10:45

eskişehirskodaustası yazdı:5.ci vites dişlisi ve senkromeç ve manşon kombinizasyonundaki aşınmalar..favorit ve formanların yaklaşık 100 bini aştıktan sonraki kronik sendromu..bazıları 150 hatta 200 binden sonra başlayabiliyor...ama sadece rahatsız eder..yolda bırakmaz.

Yani ustam şanzumanın en sonundaki kapağı açarsam yazdığın 5. vites dişlisi ve diğer elemanlara ulaşabilirmiyim şanzumanı indirmeden şu işi halletsek bari. Bir de anlamadığım bir şey var aracın vitesi boşta olsa da 5. vites dişlisi dönüyor mu ? Bir de ustam her viteste var bu uğultu araç boştaykende var.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 22 Mar 2015, 11:27

Tolga kardeşim zaten genel şanzuman işleyişinde tüm dişliler dönüyor. Boşta da olsa yine dönüyor. Vites geçişlerinde ilgili dişliler birbirine geçiyor ve ilgili vites dişlisinin kuvvetini mile iletiyor. Debriyaja basınca kavramayı bırakıyor vites dişlileri dönmüyor. Volan dönmeye devam ediyor. Bizim araçlarda da aşağı yukarı böyledir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 22 Mar 2015, 18:18

5. vites dişlisi ve senkromençini değiştirdik sorun devam ediyor :(
Debriyaj bilyasını da değiştiricez bakalım.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 22 Mar 2015, 20:45

5. vites dişlisini niye değiştirdiniz ki? Uğultu sorunu genelde rulman kaynaklı oluyor. Mesela bendeki sorun sürtme sesli sorun ve dişliyi değiştirmenin manası yok demişti usta. Eski sahibi de usta olmaz dediği halde şanzumanı indirtmiş ama yine çözüm olmamış.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 22 Mar 2015, 22:03

blauzahn yazdı:5. vites dişlisini niye değiştirdiniz ki? Uğultu sorunu genelde rulman kaynaklı oluyor. Mesela bendeki sorun sürtme sesli sorun ve dişliyi değiştirmenin manası yok demişti usta. Eski sahibi de usta olmaz dediği halde şanzumanı indirtmiş ama yine çözüm olmamış.

araştirmalar sonucu 5. Vites dişlisi yapar dediler bizde değiştirdik topladik yine ayni tekrar söküp eski dişli ve senkrimeçi taktik. Allah tan satan adam geri aldi dişliyi ve senkromeçi haftaya şanzumani söküp debriyaj bilyasini değiştiricez ama değiştirmeden önce şanzimanin piriz direk miline elektirik motoru ile hareket vericez vites boş konumda iken 2300 d/d 1.5 kw motor ile yavas yavas hizlandirip bakicaz. Tabi frezeli piriz direk miline teflondan yuva yapmamiz gerekicek ara bağlanti için o zaman sorunun şanzumanda mi yoksa başka yerdemi ayirt edip ilerlemeyi planliyoruz. Bir de bir şey dikkatimi cekti 5. Vitea dişlisi için yan kapaği açtiğimizda motoru çaliştirdik ses vardi tabiki ama debriyaja yarimdan biraz daha bastiğimizda ses kesiliyordu 5. Vites dişlisinin olduğu yer hemen hemen ayni devirde dönmeye devam ediyordu. Yani debriyaj bilyasi boşta avare dönerken ses yapiyor diye düşünüyoruz.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 22 Mar 2015, 22:08

Yalnız siz her viteste uğultu var demiştiniz. O yüzden niye söktünüz demek istemiştim. Yapacağınız işlemler için de helal olsun. Allah nazarlardan saklasın.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 22 Mar 2015, 22:55

blauzahn yazdı:Yalnız siz her viteste uğultu var demiştiniz. O yüzden niye söktünüz demek istemiştim. Yapacağınız işlemler için de helal olsun. Allah nazarlardan saklasın.

Evet her viteste var hatta viteste olmasa bile hani aracı geri vitese takarsınızya geri geri giderken biraz farklı bir ses gelir ona benziyor bu seste.
Valla ustalarla uğraşmak zor ben yine bildiğim yoldan gidicem mantık yürüterek tektiriniz içinde teşekkür ederim takım taklvat olsun bir çok şeyi yaparım evellallah.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 22 Mar 2015, 23:37

Kardeşim o ses şanzuman ağlaması. Yağsız kalmaktan oluyor.. Yani ben o şekilde biliyorum. Yağ+bor katkısı tarzı birşeyler denediniz mi?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Abdulkadir OĞUZ » 23 Mar 2015, 07:37

Kürşad arkadaşımızın fikrine katılıyorum. Şanzımana motor kaydırıcı yağı koyarsanız işallah düzelir. Room diye bir kaydırıcı fiyatıda çok ucuz. Denemende fayda var. Benim arabada 1 ve 2 nci vites geçişlerinde zorlanma oluyordu bu yağdan 1 kutu koydum vites geçişleri çok rahatladı.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti sainz » 23 Mar 2015, 08:50

toyota yazdı:...Bir de anlamadığım bir şey var aracın vitesi boşta olsa da 5. vites dişlisi dönüyor mu ? Bir de ustam her viteste var bu uğultu araç boştaykende var.

1. viteste ilerlerken 5. vites dişlisi de döner; 5. viteste ilerlerken 1. vites dişlisi de döner. Eğer başka bir sistem kullanılmamışsa, wash-up denilen sistemle yağlanır şanzımanlar. Bunun için de tüm dişlilerin dönmesi gerekir.

Bu arada bu soruyu sen değil de kuzenin sormuş sanki Tolga. ;) :)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti toyota » 23 Mar 2015, 10:51

Uğur abi
Abi arkadaşa ben aldirdim bu araci bu sorunu benim çözmem gerek acaba benim vites kutusunu söküp değiştirsek mi :)
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir