SLM ARKADASLAR..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SLM ARKADASLAR..

İleti İstop » 26 Mar 2015, 11:27

sa arkadaslar uzun suredır foruma katılamıyorum. bugun lastıklerı yenıledım sebeb ten faydalanıp forumdakı arkadaslarımında bı hatırını soruyum dedım, umarım hepınız ıyısınızdır sıhattesınızdır. gelelım zurnanın delıgıne arabada bı sallanma vardı motor sogukken ozellıkle 3.vıtese aldıgımda barız farkedılıyodu daha sonra hızlandıkca azalıyodu bugun lastıkcı tekerden kaynaklı dedı neyse 165/r13 orjınalı ama 175 takalım bız dedı burda cok engebe var ve vıraj cok o yuzden yakıtın bıraz artsada bu yonlerden rahatlayacagımı dusunup kabul ettım starmax marka petlasın yan urunuymus eger dogruysa :) dıreksıyon haddınden fazla rahatladı suan sadece onu farkettım onun dısında artıları eksılerı ne olur ne olmaz hem goruslerınızı almak hemde sebebten ıstıfade muhabbet edelım ıstedım. kursat mustafa abı mevlut abı ve dıger ısımlerını zıkretmedıgım abılerım kardeslerım yorumlarınızı beklıyorum :)

İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti sainz » 26 Mar 2015, 13:22

Eğer üzerindeki lastikte sadece 165/R13 yazıyorsa; lastik ebadı tam olarak 165/80/13 demektir. Bu durumda 175/70/13 lastik takıldıysa gayet mantıklıdır bence. Direksiyon da rahatlamıştır, aracın konforu da artmıştır. Yakıt da öyle aman aman artmayacaktır. Ha üzerinde 165/70/13 vardı da siz 175/70/13 taktıysanız da yine çok çok aman aman fark olacağını zannetmiyorum. Güle güle kullan.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti İstop » 26 Mar 2015, 18:10

ugur abı ıyısındır ınsaallah.tesekkur ederım aynen 175/70 r13 yazıyo starmax bu petlasın avrupaya ıhrac ettıgı lastıklerden evet tam dedıgınız gıbı dıreksıyon fevkalade rahatladı arabayı eskı tekerle parkederken degırmen dondurur gıbı elımde kalacak korkusuyla donduruyodum bugun evın onune parkederken farkettım ozellıkle. bırde ısıklardan 45 dereceye yakın saga donus yaparken oyuncak araba gıbı donmesıne sasırdım kaldırıma gırıyodum Allahtan yavastım eskı halıne gore davrandım tamda ısınamadım dıreksıyonun tepkı vermesıne :) ıslak havalarda sıkıntılıymıs galıba dıreksıyon dısında + sını eksısını gormedım daha ıns kazasız belasız bı muddet gıder
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 26 Mar 2015, 18:56

bizim arabalarda lastik çok farkediyor.direksiyon çok rahatlıyor ne kadar hava bastılar gördünmü ben önleri 30 arkaları 32 basıyom. lastik ölçüleri 175-70-13 kkk945 nerlerde forumda uzun zamandır yorum yapmıyor
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti blauzahn » 26 Mar 2015, 21:48

a.s. kardeşim. hayırlı olsun yeni lastikler. ben de seninle aynı şekilde 175-70-13 kullanıyorum. yazın 30 hava kışın 32 hava basıyorum. benim yazlıkların markası petlasın yan ürünü milestone. yalnız ben fazla memnun değilim. yeni lastikler bir süre memnun ediyor ama lastiğin kalitesi zaman geçtikçe anlaşılıyor. kışlıklarda ikisi ağır kar lastiği ikisi normal kış lastiği. kışlıklardan memnunum. bir iki kez gizli buzlanmada kontrolü kaybettim, toparlama konusunda sıkıntı yaşamadım.

175 lastik kullanmaya başlayınca aracın göstergesi eksik gösteriyor. Yani 100 le giderken 103 le gitmiş gibi oluyoruz. Bu kilometreye de yansıyor diye biliyorum. 200-300 km civarı yaparsanız ve hesaplarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

kkk945 (mustafa) ile yüz yüze olmasa da görüşüyoruz. çeşitli sebeplerden ötürü forumda fazla yazmamaya karar verdik. gerçi ben arada yine yazıyorum ama araçlara yaptığımız projeler vs. konularında artık bilgi paylaşımı yapmamaya karar verdik. mesela benim sağ ön kapı fitili birleştiği uçlardan özelliğini yitirmiş oradan su alıp ufaktan pas yapmış. bugün onunla uğraştım. boyası yarına kaldı. bu gibi şeyler forum için önemli lakin forum değerini bilmiyor. neyse uzun lafın kısası bizler buralardayız ;)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti İstop » 27 Mar 2015, 14:33

saolasın kursat forum hakkında dedıklerıne katılıyorum.adam aracı alıyor yenı uye ılk mesajı sunum bunum var soyleyın neyse dıyosun soyluyosun ınsan bı ne yaptın ne ettın soyler mıllettede aynı sıkıntı cıkınca paylasır ama bızım mıllet malesef genelde boyle Rabbena hep bana :) kursat lastık konusunda bende bı halt anlamadım daha dıreksıyon ıyı guzelde araba yukseldı bıraz bıde esnek degıl gıbı geldı bana ufak tefek cukurlara gırıyorum ıster ıstemez yollar kostebek yuvası gıbı burda tak tak gırıp cıkıyoz bakalım. sız yıne ozelden sallayın bana projelerı ben sızdenım :D ;)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 27 Mar 2015, 16:45

İstop yazdı:...lastık konusunda bende bı halt anlamadım daha dıreksıyon ıyı guzelde araba yukseldı bıraz bıde esnek degıl gıbı geldı bana ufak tefek cukurlara gırıyorum ıster ıstemez yollar kostebek yuvası gıbı burda tak tak gırıp cıkıyoz bakalım...

Lastik havalarını kontrol etmeni öneririm.

Bir de amortisör takozları çok çabuk deforme oluyor. İmkânın varsa, değiştirebilirsen çok iyi olur diye düşünüyorum naçizane.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blues84 » 27 Mar 2015, 17:26

Dün cam krikolarına otomatik taktık, park sensörü taktık..
Karşıda da lastik balansçı vardı, ona da uğradım, sağa çekiyor çünkü..
Hala kışlık lastik kullanıyorum, yazlık yok, yazın motorsikletle işim oluyor.
Makinaya koyduk, koyar koymaz cantlarda var dedi, 20 küsür senelik jantlar olmaz mı?
Oraya kurşun, buraya kurşun, havalarını da tamamladık, araba sanki başka bir araba oldu... :)
Yakıt son zamanlarda 100km/15lt gibi rakamları görmeye başladıydı..Biriki dolum daha yapalım lastikler ne gösterecek..

Bugün de bagaja aydınlatmayı tamamladım, kahretsin swici denk getiremedim, bir arkadaşı dışarda bekletip kapalı iken ayarlamam gerek.. :)
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti blauzahn » 27 Mar 2015, 18:02

Bagaj aydınlatma ben de yaptım yaklaşık 1-2 ay oluyor. Yarım metre metal led döşedim çok güzel oldu. Kabloları gizleyemedim ama bir türlü. Aynı ledi üçlüsünü kesip tavan lambasına uyarladım o da çok güzel aydınlık sağladı.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blues84 » 27 Mar 2015, 18:12

Bagajı açınca kendiliğinden yanacak şekilde mi yaptınız?
Resim isteriiiz..
Benimkiler yarın, biraz temizlenmesi gerek, biraz da çamur yağdı bugün...
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti blauzahn » 27 Mar 2015, 18:42

Ben bagajdaki orijinal aydınlatmadan hat çekip yaptım sadece. Parklar yanar vaziyetteyken bagajdaki kendi aydınlatmasının düğmesi ile çalışıyor. Benimkinin tek güzel yanı felicia pandizotunda arka koltuklara yakın tarafta 3-4 cm genişliğinde boydan boya bir girinti var. Oraya gizledim ledi. Kablolarıda o hat boyunca çektim. Kabloları sabitleyecek bir şeyler bulsam onlarda gizli kalacak ama sabitlenmeyince ufaktan sarkıyor. Aslında benim niyetim bagajdan çok arka kapılara switch çekmek. Arka kapıları açınca tavan lambasının yanmaması sinir ediyor beni. Yalnız benim araç ile bu yaz vedalaşabilirim. O yüzden daha fazla uğraşmayı düşünmüyorum. Sadece yeni sahibine çelme takmak gibi olmasın diye sağ ön kapı fitilinin altında ve bagaj fitilinin sağ tarafında ufak paslanma var. Kapınınkini zımparalayıp macunladım vakit yetersizliğinden boyasını yapamadım. Aynen bizimde buralarda yağmur çamur var. İlk güneşli günde bagajdaki paslı kısmıda halledip boyasını yapıp bırakacağım.

Bu arada sizin yardımlarınızla tamir ettiğim hararet göstergesi süper çalışıyor. Yalnız pot ile bıraktım şimdilik. Direnç bağlayamadım. Yurtdışından binde bir kayıplı metal film direnç sipariş vermeyi düşünüyorum. Büyük ihtimal 240 ohm yeterli gelecek ama acaba 250 ohm olur mu diye aracı şu sıralar deniyorum. Sıcaklar çıkınca da 240 yeterli gelirse sipariş edeceğim..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 29 Mar 2015, 09:46

sainz yazdı:Lastik havalarını kontrol etmeni öneririm.
Bir de amortisör takozları çok çabuk deforme oluyor. İmkânın varsa, değiştirebilirsen çok iyi olur diye düşünüyorum naçizane.

ugur usta onerın ıcın tesekkur ederım burda parcasını bulursam ılk fırsatta degıtırırım bırde havayı 33 bastılar sordum normal havası bu dedıler havasıda bıraz fazla geldı bana dedıgın gıbı 2 kademe asagısı ıyı olacak sanırım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 29 Mar 2015, 21:10

İstop yazdı:
sainz yazdı:Lastik havalarını kontrol etmeni öneririm.

ugur usta onerın ıcın tesekkur ederım burda parcasını bulursam ılk fırsatta degıtırırım bırde havayı 33 bastılar sordum normal havası bu dedıler havasıda bıraz fazla geldı bana dedıgın gıbı 2 kademe asagısı ıyı olacak sanırım

Ben boş olarak kullanacaksam önleri 30 arkaları 28 ayarlardım ve gayet rahat olurdu. Direksiyonun rahatlamasının sebebi zaten fazla hava basılması. Bir seferinde bir benzin istasyonunda havaları tamamladım meğerse cihaz bozukmuş. 30 dediğimi 40 basmış. Direksiyon hidrolik olmuştu ama konfor sıfırdı.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti İstop » 30 Mar 2015, 11:14

40 a patlamamıs Allhtan cok anlamam ama gecmıs olsun. bu sabah bende aracı calıstıramadım yenı konu acmak ıstemedım yagmur var bugun sabah hastaneye gıtcektım guya aku bıtmek uzere mars basmaktan yınede calısmadı. kafasına gore takılıyo yıne namıssız :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 30 Mar 2015, 11:27

selam

tassarruf konfordan önce gelir bu devirde benim 4 lastik 38 hava.

starmaxx çok hoş lastik işi görüyor bende onu kullanıyorum starmaxx novaro
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti blauzahn » 30 Mar 2015, 11:52

38 - 40 ne yaptınız yahu :) Benim araca 32 hava bastıklarında kasislerden geçerken zıplıyormuş hissi oluyor. Sizin durumda nasıl oluyordur acaba :D

Kardeşim senin aracın yağmurda ateşleme beyni su alıyor olabilir. Kontrol edebilirsin, kaputu açınca solda kaportaya vidalanmış şekilde. Dikdörtgen bir parça..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 30 Mar 2015, 14:20

as ahmet usta 38 hava denemedım suan 33 sanırım tekerler patlayacak gıbı :) saol kursat tahmın ettım demın ındım dıstrıbıtor kapagını sıldım taktım calıstı :) artık sasırmıyorum namussuz sabah lazımdı yaptı yapacagını
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 30 Mar 2015, 16:44

Kardeşim sizin oralar soğuk olduğu için lastiklere biraz daha fazla hava basmışlardır. Arka 32 Ön 34 normal gibi. Yaza 30-32 yaparsın.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir