95 FAVORİT KİLOMETRE SAYACI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

95 FAVORİT KİLOMETRE SAYACI

İleti aslan_1960 » 20 Oca 2016, 20:48

Selamun aleyküm Mustafa kardeşim kolay gelsin sana bizim siteye üye olan hakan 48 nikli arkadaşın söylemiştim otoyedekparcacım diye sitesi var.Bu konu açıldığı zaman 1 sayfada kilometre sayacının sıfır ve çıkma parçalarının olduğunu yazmış.Bakıver istersen telefonunu veririm arayıp sorarsın.

aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sarper Yalçınkaya
Nereden: Aydın
Arabanız: Skoda forman glx

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2016, 23:34

aslan_1960 yazdı:Selamun aleyküm Mustafa kardeşim kolay gelsin sana bizim siteye üye olan hakan 48 nikli arkadaşın söylemiştim otoyedekparcacım diye sitesi var.Bu konu açıldığı zaman 1 sayfada kilometre sayacının sıfır ve çıkma parçalarının olduğunu yazmış.Bakıver istersen telefonunu veririm arayıp sorarsın.

Abi komple bütün dişlileri değiştirdim. Bu saatten sonra cıkma almak istemiyorum çünkü benimki çıkmadan daha iyi oldu. Sadece basit bi şey kaldı hız göstergesi. Onunda basit bi işlemi var ama ben bulamadım.
Umarım bilen biri çıkar ama bu araçların göstergeleri artık ciddi sıkıntı.

Göstergeyi takmadan da araç kullanılmıyor. Akü şarj edemiyo
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti AhmetH » 21 Oca 2016, 09:56

Duşakabin raylarını yağladıkları şeffaf gres gibi kalın bir gress lazım.
Mil dişlinin içinde boşa dönmesin diyede loctite benzeri bir cıvata sabitleyici sıvı kullanmıştım (mavi)

hız gösterge iğnesi takmak içinde devir ayarlı matkaptan faydalandım sistemi çeviren bir bit takıp düşük devirde günlük km sayacını sıfırlayıp matematik hesabı yaptım. 1 km için şu kadar süre ise 3600sn için kaç km (1 saatlik mesafe) böylece hassas biçimde matkap o devirde dönerken iğneyi kaç gösterecek şekilde takacağımı bulmuştum.

eğer iğneyi direk 0 şeklinde takarsak 15 km ye yakın fazla göstermişti felicia. şu an 10 numara sorunsuz sayıyor (şeytan kulağına kurşun )
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti SKDFORMAN » 21 Oca 2016, 18:08

AhmetH yazdı:Duşakabin raylarını yağladıkları şeffaf gres gibi kalın bir gress lazım.
Mil dişlinin içinde boşa dönmesin diyede loctite benzeri bir cıvata sabitleyici sıvı kullanmıştım (mavi)

hız gösterge iğnesi takmak içinde devir ayarlı matkaptan faydalandım sistemi çeviren bir bit takıp düşük devirde günlük km sayacını sıfırlayıp matematik hesabı yaptım. 1 km için şu kadar süre ise 3600sn için kaç km (1 saatlik mesafe) böylece hassas biçimde matkap o devirde dönerken iğneyi kaç gösterecek şekilde takacağımı bulmuştum.

eğer iğneyi direk 0 şeklinde takarsak 15 km ye yakın fazla göstermişti felicia. şu an 10 numara sorunsuz sayıyor (şeytan kulağına kurşun )

Ahmet bey benim sorunumu anladığınızı umuyorum. Benim şuan dişlilerde vs. problem yok. km sayacım çalışıyor onu yaptım. Lakin hız göstergesi bu resimdeki metali söküp takınca bidaha çalışmadı.

Mil dişlinin içinde boşa dönmesin derken resimdeki metal parçanın içindeki parçalarımı kasdediyorsunuz. Bu metal parçanın içinde yaya benzer üst üste dizili meral parçalar var. Takıldığı yerde ise iki tane iç içe girmiş tencere benzeri saclar var. Bu sacların ortasında da kürdan ucu benzeri bi şey var.

Şimdi ben bu resimdeki metali söktüğüm için ayarımı bozuldu hız göstergesinin. Çünkü ben hız ibresini sökmedim. Sadece metali söktüm. Söktüğüm gibide taktım ve çalışmadı.

Hani şuan hiç çalışmıyor. Belki 10km hız seviyesine cıkıyor en fazla.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 25 Oca 2016, 15:59

Arkadaşlar konu güncel.
Hava şartlarından dolayı müdahale edemedim henüz. Sadece hız göstergem çalışmıyor. Diğer sorunların hepsini yaptım.
Ayrıntıları üstteki yorumumda yazmıştım.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 25 Oca 2016, 17:22

Eski kurmalı saat gibi ibre yi takarken kurulu vaziyette tak yay var o zimbirtinin içinde
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti AhmetH » 25 Oca 2016, 18:48

Mil dişli icindeki deliginde patinaj yapiyordu bunu loctite ile cozdum.

Siz saniyorum zemberegi komple dagitmissiniz. Hal boyle olunca sertlik degismis. Cok gevsek olsa eski gostergeler gibi ileri geri oynuyor cok sert olursada basiniza gelen durumda oldugu gibi hic kalkmiyor.

Nasil cozeceksiniz bilemiyorum deneme yanilma olacak sanki
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Safariali » 25 Oca 2016, 20:18

Işin zor kısmı kalibrasyon ibreyi tak son hıza kadar kadran üzerine tur la sonrasi ya tamam yadevam
Eklentiler
20090914WestySpeedoSpring-003_Small.jpg
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 25 Oca 2016, 22:28

Hocam cok saol. Hiç aklıma gelmedi şu yay mevzu. Bu tencere benzeri iç içe geçmiş zımbırtıların altında demekki bu yay. Bende resimde payaştığım metal kapağı sökünce yay gevşedi desene.

Tmm abi kalibrasyon işini hallederim bi şekilde. km sayacını yapmış adamız bunumu yapamıycaz dimi. Ama işte bu resmi paylaşmasan işim çok zordu. Hiç aklıma gelmemişti. Çok çok tşk ederim.

Şuan -20 derece burası. Havalar biraz düzelsin hemen yapacağım. El ayak tutmuyo bu havada. Takıldığım biyer olursa yine danışırım. Takipte kalırsan sevinirim abi.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 25 Oca 2016, 22:41

Yay çok nazik sende kibar davran sakin zorlama
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 25 Oca 2016, 23:00

Tmm hocam.
Bişey sorcam. Bu resimde paylaştığın yer hız ibresinin olduğu yermi. Hani siyah bant üzerine hızlar yazılı olduğu yerin altı galiba burası. Eğer öyleyse kalibrasyon işini göstergeleri komple sökmeden de yapabilirim. Sadece camını cıkarmam ve ibreyi sökmem yeterli olacak belkide.
Eğer öyleyse bu ibre çekince kolay cıkıyomu. Çıkartırken zarar vermeyelim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 25 Oca 2016, 23:51

Evet olabilir hiç açmadan müdahale edebilirsin ama yay özelliğini kaybetmişse işin zor
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 31 Oca 2016, 17:59

Olmadı, yayı tamamen gevşettim yinede 20km yi geçmiyor. Yay sağlam gözüküyor. Arkadaki metali tekrar söktüm. Onun sürtünmesinde problem var muhtemelen. resimleri ekliyorum.

Kırmızı ile işaretlediğim bölgedeki beyaz plastik, yuvanın içinde boşta dönüyordu. Bilmiyorum doğrumu yapıyordu. kenarlarına biraz japon sürüp sabitlemeye çalışacağım. Ama sorun devam edecek gibime geliyor.

Hocam, sizin veya diğer arkadaşlardan yorum bekliyorum.
Eklentiler
yy2.jpg
yy.jpg
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 01 Şub 2016, 08:01

Gevsetmek ten bahsetmissin ama bence tam tersine yayı sarmal yaptıktan sonra ibreyi 0 a gelecek şekilde yapmalı yani yay gerilmiş sarılmış olmali
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 01 Şub 2016, 11:03

4 kosedir km teli felicia da oyleydi buna benzeyen yuvaya azcok oturan alyan biti devir ayarli matkaba takip surekli denem yanilma yapmaniz lazim.
Yayin gerginligi ayarlamak hic kolay degil maalesef.
Birde civatacilardan sokulebilir orta kuvvet civata sabitleyici alin. Japon yapistirici metali tutmaz diye dusunuyorum.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti SKDFORMAN » 01 Şub 2016, 12:59

kizilcalihoca yazdı:Gevsetmek ten bahsetmissin ama bence tam tersine yayı sarmal yaptıktan sonra ibreyi 0 a gelecek şekilde yapmalı yani yay gerilmiş sarılmış olmali

Hocam, ilk etapta aracın üstünde dediğin gibi yayı bi tur sardım. Ama bu sefer hiç kıpırdamadı. Mecburen tamamen söktüm yine.

Şimdi mantık şöyle diye düşünüyorum.

Yay gevşek olunca hızı daha fazla gösterir, bu durumda yayı biraz sıkıp kalibre etmek gerekir.
Ama benimki tel tamamen gevşek olunca bile 20km geçmiyor.

Muhtemelen paylaştığım resimdeki kırmızı ile işaretlediğim yerde, iğne ile bi temas oluyor. Ama benim beyaz plastik cok bollaşmış. O yüzden de sürtünme sağlamıyor.

Şimdi ben resimde işaretlediğim bölgeye iğnenin hafif temas edip hareketlenmesini sağlayacak bi formül düşünüyorum. Bunu yapabilirsem ibre hareket edecek. O zaman kalibrasyon yapılabilir. Aksi takdirde ibre hiç oynamıyor.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Safariali » 01 Şub 2016, 21:46

https://youtu.be/Au4kT4WEP9c farklı odometer ama ibreyi takarken sanki işlem aynı olabilir
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 01 Şub 2016, 22:21

Yok hocam yok. Bu gösterge işi pis iş. Eski teknoloji. Resimde işaretlediğim beyaz plastiği komple söktüm. İçinde ufak bi bilya gibi bişi var. Benim tahminim bu beyaz plastik hız iğnesini az bişi sıkıştırıp hareket etmesini sağlıyordu. benimki bollaştığı için iğneye yeterince sürtemiyor. O yüzden ibre hareket edemiyor.
Bakalım başka bi yöntemle yapmaya çalışacağım.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir