İlk arabam olacak tavsiyeye ve öneriye ihtiyacım var?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İlk arabam olacak tavsiyeye ve öneriye ihtiyacım var?

İleti PsicoLaz » 03 May 2015, 17:44

Selamün Aleyküm Arkadaşlar,
Skoda Favorit Blackline 1.4 bir araç almak istiyorum fakat çok fazla bilgim yok desem yeridir. İlk aracım olacak, bir arkadaşımda da Favorit var ama ben blackline almak istiyorum, sahibinden baktığım bir araç var sizce o fiyata o araç nasıldır alınır mı? Öneri ve tavsiyeleriniz nelerdir?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-bakimli-temiz-balck-line-195236441/detay

PsicoLaz
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Orhan AYDIN
Nereden: Düzce
Arabanız: Yok

İleti sainz » 04 May 2015, 08:46

1- Aleyküm Selam
2- Araç güzele benziyor. Canlı görmeden bilen birisine inceletmeden kesin karar vermemeli
3- Favorit/Forman serisinde 1.4 motor yoktur. Hepsi 1289cm³ olan motorlardır. Ruhsatta 1.4 yazabilir ancak dediğim gibidir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti blauzahn » 04 May 2015, 09:06

Aleykümselam, aracın sağ tarafının resmi verilmemiş, motorun resmi verilmemiş, bagajın iç resmi verilmemiş. Sol tarafta ve tavanda kaporta masrafı bulunuyor gibi geldi bana. Sunroof'un su kaçırma ihtimali var. Uğur hocamızın da dediği gibi favoritlerde 1.4 motor yoktur. Hepsi 1289 cc.dir. O fiyatın biraz daha üstüne çıkabilirseniz felicia alabilirsiniz. Bu arada Düzce'nin neresinden? :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti erender » 04 May 2015, 10:55

sunroof, çelik jant, koltuklardaki ekranlar bunların hepsi güzel şeyler ama bu fiyatlardaki bir araç için aranan nitelikler arasında olmamalı. Eğer bu ekstralar fiyatı etkiliyorsa bence bir kez daha düşünülmeli.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti PsicoLaz » 04 May 2015, 12:32

Öncelikle ilginize teşekkür ederim, benim araba konusunda çok fazla bilgim yok, şu şekilde ifade edeyim ben aracı alma nedenim, her gün 6tl yol parası veriyorum buda ayda 150 tl yapıyor, bbenimle birlikte bilader de toplamda 300 tl yol parası veriyoruz, bende yakıtı uygun ve 10bine kadar sınırı olan bir araç almaya karar verdim, günlük ortalama olarak 30 km yol gidip geliyorum (30gidiş 30 geliş), yakıt tüketimi olarak düşük bir araçta sadece yakıtım bana aylık 150 tl ye geliyor bu da gayet uygun bir rakam.. Bir arkadaşım da skoda var yakıtı falan çok iyi olduğu için birde bütçe olarak uygun diye onu düşündü, bazıları broadway almamı önerdi bende acemi olduğum için çok kararsızım.. Felicia da düşündüm bana önerebileceğiniz neler var? Araçta önceliklerim neler olmalı, nelerine bakmalıyım, km hangi denli önemli vesaire vesaire gibi..
Bu arada düzce \ kaynaşlıdanım
PsicoLaz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti blauzahn » 04 May 2015, 12:56

Üstat broadwayi tavsiye etmem. Sanayide filan broadway sahipleri görüyorum benim yanıma yanaşıp platonik şekilde inceliyorlar. Kimisi diyor güzelmiş vs. vs. Favorit felicia ise önerebileceğim bir araçtır. Aracı alırken kaportadan ziyade motora daha çok önem vermeniz gerekiyor. Artık 20 yaşında araçlardan bahsediyoruz km olarak 200 binin üstünde de araçlar olacaktır düşük km.li araçlarda. Yalnız ben düşük km.lere fazla inanmıyorum çünkü daha önce düşürülmüş olması ihtimali çok yüksek.

Favoritlerde karbüratörlü motor bulunmakta. Felicialarda ise aynı motorun karbüratörlüsü ve enjeksiyonlusu bulunmakta. Enjeksiyonlularda zaman zaman problemler olabiliyor ilk aracınız olacağından ben karbüratörlü önerebilirim. Favorit olsun felicia olsun motorda bence ilk bakılması gereken kompresyon testi olmalı. Onun haricinde diğer rutin kontroller yaptırılabilir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, diğer arkadaşlarda mutlaka değerli yorumlarını ekleyeceklerdir.

Bu arada benim çocukluğum çilimlide geçmişti. Düzce hala gözümde tüter :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti 34SCU59 » 04 May 2015, 14:04

herseyden önce içi çürük çıkabilir aracın..
cam fitillerin altı ve çamurluk ağızından kusmaya başlamıstı benim aracım sene 2007 de
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti PsicoLaz » 04 May 2015, 17:22

Zaten dediğin gibi 20 yaş üstü arabalar çok fazla km aramaktan ziyade yürürü, çarığı çürüğü var mı gibi bakmak gerek, fakat şöyle bir sorunum var bütçem sınırlı bu yüzden de aldığım arabayla sanayide kalacaksam bana masraf üstüne masraf yapacaksa yani zararına gidecekse iş o benim için büyük kayıp olacak belki tecrübe olabilir ama şuan tecrübeden çok "ihtiyaç " durumu söz konusu var..
PsicoLaz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti blauzahn » 04 May 2015, 19:37

Bulursunuz mutlaka üstat. Size mesaj atmıştım bakabildiniz mi?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PsicoLaz » 04 May 2015, 21:36

Baktım, cevapladım..
PsicoLaz
Yeni Üye
Yeni Üye