Vites geçişlerinde sertlik ve titreme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Vites geçişlerinde sertlik ve titreme

İleti erender » 06 May 2015, 18:09

Merhabalar arkadaşlar. 2 gündür aracım 1,2 ve geri viteslere geçmede sertleşme söz konusu. nerdeyse durmadan 1. vitese geçiremiyorum aracı 2. vites ise iyice sertleşti katur kutur geçiyor. Araç hareketsizken debriyaja basılı tutup 1. vitese taktığımda araç sarsılıyor, 2. vitesde ise bu sarsılma daha da artıyor. Şanzuman ömrünü tamamlamaya başlamış olabilir mi? Yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti hetepe » 07 May 2015, 09:11

Büyük olasılıkla debriyaj balatası bitmiş gibi görünüyor, Öyle bir durum yoksa, debriyaj teline ve ayarına baktırın.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti sainz » 07 May 2015, 09:56

- Debriyaj ayarını, telini kontrol ettirin.
- Şanzıman yağı yeni ve seviyesi tam mı buna baktırın.
- Debriyaj bitmişse, iyice kontrol ettirdikten ve emin olduktan sonra kaliteli bir setle değiştirin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti erender » 07 May 2015, 12:00

Bu olayı yapmadan önceki gün arabayı sabah çalıştırdığımda debriyaja basınca luk luk luk diye bir ses yapmıştı. Bende debriyaj telinde falan bir sıkıntımı var diye geçirdim aklımdan. Çünkü kavrama noktasında veya diğer viteslere geçişlerde sıkıntı yok. Ama vites dediğim gibi katur kutur geçiyor.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti erender » 10 May 2015, 10:16

Bu forumu seviyorumc :D sıkıntı debriyaj telindenmiş biraz sıkınca vites geçişleri eskisinden daha yumuşak oldu. yorumlar için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti erender » 29 May 2015, 14:37

erender yazdı:Bu forumu seviyorumc :D sıkıntı debriyaj telindenmiş biraz sıkınca vites geçişleri eskisinden daha yumuşak oldu. yorumlar için çok teşekkürler.

Arkadaşlar yazmayı unuttum. Araç teli sıktıktan bir kaç gün sonra yine aynı duruma döndü. Ertesi gün nerdeyse hiç vites geçiremez oldum ve aracı zar zor ustaya kadar götürdüm. Baskı balata sachs marka olarak değişti. Sökülen balatanın tırnakları kırılmış ve bilyası darma duman olmuştu
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti phenomx3 » 31 May 2015, 23:07

erender yazdı:Bu olayı yapmadan önceki gün arabayı sabah çalıştırdığımda debriyaja basınca luk luk luk diye bir ses yapmıştı. Bende debriyaj telinde falan bir sıkıntımı var diye geçirdim aklımdan. Çünkü kavrama noktasında veya diğer viteslere geçişlerde sıkıntı yok. Ama vites dediğim gibi katur kutur geçiyor.

Aracın LUK LUK LUK demiş sen SACHS takmışsın oldu mu şimdi yaaa.!!!! kazasız sürüşler ...
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti erender » 01 Haz 2015, 16:27

phenomx3 yazdı:
erender yazdı:Bu olayı yapmadan önceki gün arabayı sabah çalıştırdığımda debriyaja basınca luk luk luk diye bir ses yapmıştı. Bende debriyaj telinde falan bir sıkıntımı var diye geçirdim aklımdan. Çünkü kavrama noktasında veya diğer viteslere geçişlerde sıkıntı yok. Ama vites dediğim gibi katur kutur geçiyor.

Aracın LUK LUK LUK demiş sen SACHS takmışsın oldu mu şimdi yaaa.!!!! kazasız sürüşler ...

biraz öyle oldu ama otoyedekparçacımda ki arkadaş luk debriyaj yaylarının biraz daha yumuşak olduğunu, fakat kaçırdığına dair şikayet aldıklarını söyleyince sachs tercih ettim.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti Bülent Elibol » 05 Haz 2015, 20:54

Debriyaj baskı balata bilyasını kontrol ettirin.Bir de debriyajın ayarına baktırın.
Tekirdağ/Çorlu Skoda'cı Bülent Elibol Zafer Mah.Yeni Sanayi Sit.Şehit Yüzbaşı Yücel Kenter Cad.No:2 A8-11 Blok
GSM:05355216500
www.skodacorluservis.com
ototeknikcorlu@hotmail.com
Bülent Elibol
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Elibol
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia Combi 1.3 Mpi

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir