Üfleme yapan forman araç içine koku veriyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Üfleme yapan forman araç içine koku veriyor

İleti amaninmb » 10 Haz 2015, 15:24

Havalandırmayı bir söksene
işin esprisi bizim balkonun altında bi hayvan ölmüş ne ne diye günlerce aramıştık.
içine yağ vs biri birşey dökmüştür oda motor sıcağı ile koku vs yapabilir.

Nasıl duruyorsunuz bilmem. Ben olsam şimdiye blok hariç döşeme yi sağı - solu dağıtırdım

Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Nereden: Konya
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

İleti kocaeli10 » 14 Haz 2015, 14:57

amaninmb yazdı:Havalandırmayı bir söksene
işin esprisi bizim balkonun altında bi hayvan ölmüş ne ne diye günlerce aramıştık.
içine yağ vs biri birşey dökmüştür oda motor sıcağı ile koku vs yapabilir.

Nasıl duruyorsunuz bilmem. Ben olsam şimdiye blok hariç döşeme yi sağı - solu dağıtırdım

Bir şey yapmadan durduğumu nerden anladınız ? sırf moral bozmak için yazıyosun!

Eksozcuyla akraba olduk nerdeyse, yağ kapağı, yağ ölçme çubuğu, bagaj fitili eksoz manifoldu contası vb değiştirdim.
havalandırmaya baktırdım, tabanda delik olup olmadığına baktırdım.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat han
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Skoda Forman

İleti kocaeli10 » 14 Haz 2015, 15:10

kocaeli10 yazdı:
Bülent Elibol yazdı:Taktırığınız egzozun tampondan dışarda olması lazım.Kontrol edin.

Hiç dikkat etmedim, akşama bir bakayım, bagaj fitilini de değiştirdim ama orjinaline göre çok dandik bir fitil verdiler(skoda satıcısından aldım) . Haftasonu yağışlarda bagaja su almış, bir iki yeri tam oturmamıştı oturttum gene alacak mı bakalım.

Egsoz tamponun uç noktasında bitiyor, sizi dediğinize göre biraz uzun olması gerekiyor. diğer skodalara dikkat edeceğim.
Bu arada bagaj fitili tam oturmasına rağmen su alıyor, ne yapılabilir ? (daha önce hiç almıyordu)
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 14 Haz 2015, 21:28

kocaeli10 yazdı:...bagaj fitili tam oturmasına rağmen su alıyor, ne yapılabilir ? (daha önce hiç almıyordu)

Bagaj kapağı üzerinde yer alan tahliye delikleri tıkanmış olabilir. Kontrol etmekte fayda var.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kocaeli10 » 15 Haz 2015, 13:43

sainz yazdı:
kocaeli10 yazdı:...bagaj fitili tam oturmasına rağmen su alıyor, ne yapılabilir ? (daha önce hiç almıyordu)

Bagaj kapağı üzerinde yer alan tahliye delikleri tıkanmış olabilir. Kontrol etmekte fayda var.

Bagaj kapağının üzerinde tahliye deliği olduğunu bilmiyordum, belki eski fitili sökerken tıkanmış olabaillir, yoksa eski fitille hiç su almıyordu sadece eksoz gaz kokusu alıyor ihtimaline karşı değiştirmiştik. Akşam tahliye deliklerini bulup kontrol edeyim.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti amaninmb » 21 Haz 2015, 22:23

Moral bozmak için yazmamıştım.
Ufak bir espri bile kaldıramıyorsanız (ki kızılacak bir nokta göremiyorum) sizin sinirinizdendir.

Umarım sorununuz hallolur. Fakat sebepsizce sinir iyi değildir..........
Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Nereden: Konya
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

İleti kocaeli10 » 25 Haz 2015, 12:22

Sorunu halledemiyorum, kaloriferi soğuk yapıp üflemeleri kapatınca koku azaldı ama biraz gaza yüklenince gene fazla koku geliyor. Bu gidişle sorunu çözemeden satacağım galiba :(
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti kocaeli10 » 17 Tem 2015, 18:10

kalorifer kutusu 2.jpg
kalorifer kutusu 2.jpg (11.98 KiB) 655 defa görüntülendi
Herkese iyi bayramlar,
Dün kaputun altındaki siyah kalorifer kutusunu temizlerken altında yaklaşık 3cm ye 2cm açık alan gördüm, acaba bu normal mi yoksa daha önce kırılmış olabilir mi? Belki de yağmur suyunun akması için orjinalinde vardır internette resim aradım ama alt kısmını gösteren bir resim bulamadım. Sanırım aracın içine koku ordan giriyor, deliği kapatmak istiyorum yorumlarınızı bekliyorum.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 17 Tem 2015, 19:57

kocaeli10 yazdı:
kalorifer kutusu 2.jpg
Herkese iyi bayramlar,
Dün kaputun altındaki siyah kalorifer kutusunu temizlerken altında yaklaşık 3cm ye 2cm açık alan gördüm, acaba bu normal mi yoksa daha önce kırılmış olabilir mi? Belki de yağmur suyunun akması için orjinalinde vardır internette resim aradım ama alt kısmını gösteren bir resim bulamadım. Sanırım aracın içine koku ordan giriyor, deliği kapatmak istiyorum yorumlarınızı bekliyorum.

"Kalorifer kutusunun altında" derken, eğer en üstteki ızgaralı kısım ise bahsettiğiniz altında boşluk olmamalı. Ana kazana tam olarak oturmalı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kocaeli10 » 17 Tem 2015, 20:04

Kalorifer kutusu.jpg
Kalorifer kutusu.jpg (51.82 KiB) 647 defa görüntülendi
Izgarayı sökünce motorun altında,
ana kazanın altı delik, orjinal gibi de duruyor, ızgaralı kısımdan su girerse alttan dışarıya çıkacak durumda. Resimdeki kazana yukarıdan baktığında altında 3 cm ye 2cm tabanda delik var.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 17 Tem 2015, 20:08

kocaeli10 yazdı:...ana kazanın altı delik, orjinal gibi de duruyor, ızgaralı kısımdan su girerse alttan dışarıya çıkacak durumda. Resimdeki kazana yukarıdan baktığında altında 3 cm ye 2cm tabanda delik var.

Kaputu kapatınca o ızgara kısma kaputtaki açıklık denk geliyor ve haliyle yağmurda, araç yıkanında o kısımdan su giriyor ve çıkabilmesi için o tahliye şart; ancak olması gerekenden büyük ise kokuyu içeriye alabilir. Bir de ızgaralı kısmın ana kazana tam oturuyor olmasına dikkat etmeli.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kocaeli10 » 17 Tem 2015, 20:17

Izgaralı kısım tam oturuyor onda sorun yok, koku için geçen gün bir ustaya daha gittim. Fazla üfleme ve yağ yakma var dedi, segman gömlek yaklaşık 1000 TL ye mal olur diyor. Ancak aracın gidişinde pek problem yok, ani yüklenmelerde ve uzun yolda koku veriyor sadece koku için motor yaptırmak ağır gelecek.Sadece 1.000 km de yarım litre yağ ekliyorum. bu deliği kapatırsam koku girişini epey bir keserim diye düşünüyorum, çünkü kaput altındaki koku direk havalandırmaya gidiyor.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti kocaeli10 » 23 Tem 2015, 13:38

Ve mutlu son... kalorifer kutusunu bez ile kapattım ve koku rahatsız edecek seviyenin altınıa düştü :) :D

Aslında daha iyi bir şekilde kapatabilirim ama bu sefer de yıkadığımda veya yağmur yağdığında su birikip göğüse girebilir diye korkuyorum.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

İleti furunotr » 24 Tem 2015, 00:48

kocaeli10 yazdı:
toyota yazdı:Bagaj kapağınızı açıp kilit mekanizmasının önüne bez koyup bagaj kapağını hafifçe bırakın tam olarak kapanmıyacak şekilde sonra ön şöför camını yarıya yakın açıp biraz yol yapın eğer aynı koku daha yoğun bir şekilde içeri giriyor ise bagaj kapağınız tam kapanmıyor demektir fitillere ve kilit ayarına bakmak gerekir tabi daha önceden araç arkadan darbe almadı ise benimde böyle bir sorun gelmişti başıma kaloriferden içeri yağ kokusu giremesi zor çünki kaputu kapatınca kalorifer motorunun üzerindeki ızgaraya bağlı fitil tam olarak üzerine basıyor.

Bagaj kapağını açık bırakmak yerine kapağın oturduğu noktaları (fitil boyunca) komple kağıt bant ile şerit şeklinde kapattım, yaklaşık 80 km yol yaptım koku tam kesmedi ama oldukça azalmış gibi geldi. gibi diyorum çünkü bu koku psikolojimi bozdu artık koku var mı yok mu ayırt edemiyorum
Gene de bir kaportacıya gösterip bagaj kapağını kontrol ettireceğim, fitilin değiştirilmesi maliyetli bir şey midir ?

Diğerleri hariç koku için yaşadığınız olay benim başıma gelmişti; hatcback lada ile; bagaj kapağı ile oynayan; kaynak yapmaya kalkan; sonunda fitilleri değiştiren bir grup ustadan sonra bir arkadaşım bagaj kilidinin yerine gereği gibi oturmadığını fark edip yapabildiğince kilitlerin pozisyonunu ayarlayınca sorunumun çözümü bu olmuştu; size ne kadar faydası olur bilemeyeceğim; ancak bagaj kapağınız kapandığında bir şekilde yerine oturması gerektiği gibi oturmuyordur büyük ihtimalle; camları da açınca hava akımı ile o aralıklardan egsoz gazını içeriye vakumluyordur muhtemelen...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti kocaeli10 » 24 Tem 2015, 13:44

Haluk Bey,
Aynı şeyleri sizde yaşamışsınız anlaşılan, bagaj fitilini değiştirdim hiç fark etmedi, bir de üstüne üstlük verdikleri bagaj fitili üzerindekinden daha ince olduğu için artık her yağmurda aracım su alıyor. Sanırım orjinal fitil bulmam gerekiyor, fitil değiştirdikten sonra siz su alma problemi yaşadınız mı?
Bu arada yukarıda anlattığım gibi kalorifer kutusunun altındaki açık alanı kapatınca koku epey kesildi.
Skoda Forman 1992 - 135L
kocaeli10
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir