Skoda 1992 Model Favorit Ön Amortisör Tavsiyenizi Bekliyorum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda 1992 Model Favorit Ön Amortisör Tavsiyenizi Bekliyorum

İleti mustafa6718 » 08 Haz 2015, 16:34

Arkadaşlar,

Acizane 92 Model Skoda Favorit aracımla aranıza katılmış bulunmaktayım. Araç bakım vs den anlamam. Mahallede bir abimiz var bir sorun olduğunda (fren vs) ona giderim. Arabanın kasislerde sağ ön taraftan çok ses geliyor sanki sağ teker başını alıp gidecek gibi. Bir de fren yaptığımda fren pedalı ayağımın altında titreme yapar gibi ve sağ ön fren yapınca hani dişli sıyırır gibi oluyor. Söylediğim abiye baktırdım sağ ön amortisör patlak değiştirelim istersen dedi. İnternetten birkaç yere baktım. Fiyat aldım. Şimdi siz değerli Skoda ustalarının ve kullanıcılarının engin bilgi ve tecrübesinden istifade ederek yardımlarınızı diliyorum. Araca Vika ve Monreo marka amortisörler var piyasada. Bunlar nasıldır? Vika ya teki 80 - 85 tl ve Monreo ya tekine 90 - 130 arası fiyat verdiler. Takozlar da 7,5 ile 15 tl arası.

Şimdiden yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.

mustafa6718
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mustafa Danacıoğlu
Nereden: Zonguldak
Arabanız: Skoda Favorit 135 L

İleti murat öner » 08 Haz 2015, 17:50

monreo baska bakma zaten pekte fıyat farkı yok bırde cıft degıstırmelısın...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Arabanız: felicia lx 96

İleti phenomx3 » 09 Haz 2015, 06:24

monreo..... başka alacaksan yerli maysan ama monreo....yedekparçanet....otoyedekparçacım...otoaslanlar...bu sitelere de bak.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti sainz » 09 Haz 2015, 07:26

Kazasız belasız İnşaallah.
mustafa6718 yazdı:...Arabanın kasislerde sağ ön taraftan çok ses geliyor sanki sağ teker başını alıp gidecek gibi...

Eğer anlattığınız gibiyse iş sadece amortisör işi değil. Salıncak burçları, amortisör takozları, bağlantı cıvataları, rotil, ...vb. gibi kasisten geçerken oynayan, esneyen tüm aksam kontrol edilmeli.
mustafa6718 yazdı:...Bir de fren yaptığımda fren pedalı ayağımın altında titreme yapar gibi...

Fren diskleri yamulmuş. Kurtarırsa tornalanacak, kurtarmazsa yenileriyle değiştirilecek.
mustafa6718 yazdı:...sağ ön fren yapınca hani dişli sıyırır gibi oluyor...

Fren balataları ya bitiyor ya da aşırı sert bir balata takılı olduğu için ses yapıyor.

Kolay gelsin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti mustafa6718 » 09 Haz 2015, 11:31

murat öner yazdı:monreo baska bakma zaten pekte fıyat farkı yok bırde cıft degıstırmelısın...

Sn. Murat Öner ilginize teşekkür ederim.

phenomx3 yazdı:monreo..... başka alacaksan yerli maysan ama monreo....yedekparçanet....otoyedekparçacım...otoaslanlar...bu sitelere de bak.

Sn. phonemx3 ilginize teşekkür ederim.

sainz yazdı:Kazasız belasız İnşaallah.

Allah razı olsun , inşallah.

sainz yazdı:
mustafa6718 yazdı:...Arabanın kasislerde sağ ön taraftan çok ses geliyor sanki sağ teker başını alıp gidecek gibi...

Eğer anlattığınız gibiyse iş sadece amortisör işi değil. Salıncak burçları, amortisör takozları, bağlantı cıvataları, rotil, ...vb. gibi kasisten geçerken oynayan, esneyen tüm aksam kontrol edilmeli.

Ustaya özellikle bu saydıklarınızı da soracağım.

sainz yazdı:
mustafa6718 yazdı:...Bir de fren yaptığımda fren pedalı ayağımın altında titreme yapar gibi...

Fren diskleri yamulmuş. Kurtarırsa tornalanacak, kurtarmazsa yenileriyle değiştirilecek.

Bunu da usta ile görüşeceğim. Tabi amortisörden demişti bunu sormuştum ustaya ama. Bakalım tekrar görüşürüm usta ile.
sainz yazdı:
mustafa6718 yazdı:...sağ ön fren yapınca hani dişli sıyırır gibi oluyor...

Fren balataları ya bitiyor ya da aşırı sert bir balata takılı olduğu için ses yapıyor.

Kolay gelsin.

Fren balatalarını değiştirdi usta diye hatırlıyorum ama bunu da görüşeceğim.

Hepinizin ilgisine ve yardımına çok teşekkür ediyorum.
mustafa6718
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mustafa Danacıoğlu
Arabanız: Skoda Favorit 135 L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir