Skoda 1992 Model Favorit Soğuk Üfleme Yapmıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda 1992 Model Favorit Soğuk Üfleme Yapmıyor

İleti mustafa6718 » 08 Haz 2015, 17:12

Arkadaşlar,

Aracımın sıcak üflemesinde herhangi bir sorun yok. 5-10 dk arasında motor soğuk havalarda sıcak üflemeye başlıyor. Ama bir türlü soğuk üflemiyor. Bu konuda siz değerli forum üyeleri skoda ustaları ve kullanıcılarından yardım istiyorum neden olabilir ? Normal mi bu şekilde ?

mustafa6718
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mustafa Danacıoğlu
Nereden: Zonguldak
Arabanız: Skoda Favorit 135 L

İleti skodaizm » 08 Haz 2015, 17:39

Soğuk hava çubuğunun kalorifer radyatör musluğu bağlantı teli yerinden çıkmıştır ve sürekli açık kaldığından sıcak hava vermektedir.

Yapmanız gereken : Kaput altındaki siyah havalandırma fanı ile akü arasındaki kalorifer radyatörünün musluk tel bağlantısını yerine takmak ve somunu tel üzerine sıkıştırmak. Aynı bisiklet fren teli gibi.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sainz » 09 Haz 2015, 07:28

skodaizm yazdı:Soğuk hava çubuğunun kalorifer radyatör musluğu bağlantı teli yerinden çıkmıştır ve sürekli açık kaldığından sıcak hava vermektedir.

Yapmanız gereken : Kaput altındaki siyah havalandırma fanı ile akü arasındaki kalorifer radyatörünün musluk tel bağlantısını yerine takmak ve somunu tel üzerine sıkıştırmak. Aynı bisiklet fren teli gibi.

+1
Teldeki sıkıntıyı halledemezseniz, musluğu elinizle kendiniz de kapatabilirsiniz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti mustafa6718 » 09 Haz 2015, 13:54

skodaizm yazdı:Soğuk hava çubuğunun kalorifer radyatör musluğu bağlantı teli yerinden çıkmıştır ve sürekli açık kaldığından sıcak hava vermektedir.

Sn skodaizm öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Araçtan çok anlamam sadece şoförüm diyelim. Yanlız şöyle söyliyeyim ,

sainz yazdı:

+1
Teldeki sıkıntıyı halledemezseniz, musluğu elinizle kendiniz de kapatabilirsiniz.

Sn. Sainz'in de belirttiği gibi bir musluk gibi bişey var radyatörün orda. Onu aşağıya da yaptım yukarıya da yaptım yok. Yine de soğuk üflemiyor. Orda da ben tel gibi bişey zaten görmedim ama tekrar bakacağım.

İlginize çok teşekkür ediyorum.
mustafa6718
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 09 Haz 2015, 14:53

mustafa6718 yazdı:Sn skodaizm öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Araçtan çok anlamam sadece şoförüm diyelim. Yanlız şöyle söyliyeyim,
Sn. Sainz'in de belirttiği gibi bir musluk gibi bişey var radyatörün orda. Onu aşağıya da yaptım yukarıya da yaptım yok. Yine de soğuk üflemiyor. Orda da ben tel gibi bişey zaten görmedim ama tekrar bakacağım.

Zaten klimavarî bir soğukluk beklemeyin soğuk konumdaki üflemeden zira her ne kadar soğuk konuma da alsanız bir nebze de olsa motorun sıcaklığını iletecektir içeriye hele ki araç durur vaziyette iken.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti mustafa6718 » 09 Haz 2015, 16:56

sainz yazdı:
mustafa6718 yazdı:Sn skodaizm öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Araçtan çok anlamam sadece şoförüm diyelim. Yanlız şöyle söyliyeyim,

Zaten klimavarî bir soğukluk beklemeyin soğuk konumdaki üflemeden zira her ne kadar soğuk konuma da alsanız bir nebze de olsa motorun sıcaklığını iletecektir içeriye hele ki araç durur vaziyette iken.

Çok teşekkür ederim Sn. Sainz. Bir de sormak istediğim o musluk aşağı doğru iken mi sıcaktatır yoksa motor tarafına doğru iken mi ?
mustafa6718
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodaizm » 09 Haz 2015, 18:16

mustafa6718 yazdı:Sn. Sainz'in de belirttiği gibi bir musluk gibi bişey var radyatörün orda. Onu aşağıya da yaptım yukarıya da yaptım yok. Yine de soğuk üflemiyor. Orda da ben tel gibi bişey zaten görmedim ama tekrar bakacağım.

Radyatörün içi araç çalışırken zaten sıcak su dolu durumda. Kapatıldığında veya açıldığından üflenen hava hemen soğuk olmaz. Eğer musluk çalışıyorsa bu sıcaklarda, suyun soğuması yaklaşık 10-15 dakikalık bir süreç alır. Bu sebeple beklemenizde yarar var. Sonrası soğuyan radyatörden geçen hava ancak ortam sıcaklığına yakın olur. Çünkü bu sadece üfleyicidir.

Bir başka konu da bu musluk bozuk olabilir. Zaten telini de bulamamışsınız. Bu durumda musluğu da söküp değiştirebilirsiniz. Ancak belirttiğiniz gibi eliniz yatkın değilse dediklerimi yapmanız zor.

Unutmayın ki favorit yaşı ve fiyatı gereği birçok mekanik sorun çıkaracaktır. Eğer dediğiniz gibi bunları yapabilecek melekeye sahip değilseniz işiniz zor. Ustalara, heleki favoritten anlamayan bizdeki kara düzenci ustalara hem para kaptırır hem de aracınızı daha da bozarlar. Ya Favorit sizi usta yapacak ya da siz Favoriti elden çıkarmak zorunda kalacaksınız.

Allah ikinize de kolaylık versin.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti Batuhan1256 » 13 Haz 2015, 23:10

Benimki sıcağı bile üfleyemiyor pffffffff :(
Favorit SportLine
Kullanıcı avatarı
Batuhan1256