devirdaim pompası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

devirdaim pompası

İleti blauzahn » 29 Ağu 2015, 10:25

Arkadaşlar merhaba. Benim aracın devirdaim pompası miadını doldurmak üzere. Şu anda baya bir ses yaparak çalışıyor. Bilmiyorum düzeltilebiliyor mu ama zaten söktürdükten sonra yenisini almak daha iyi olur diye düşünüyorum. Piyasada benim araca uygun (1.3 karbüratörlü motor) 4 çeşit pompa buldum. Bunlar;

-Çin malı orijinal takoz çakılmış hali 100 TL civarı,
-Graf marka 80-90 TL civarı,
-HEPU marka 150 TL civarı,
-Orijinali 230-240 TL civarı.

Gönül ister ki orijinalini alalım ama işçilik antifiriz vs. derken gerçekten pahalıya patlıyor. Büyük ihtimal benim aracın üzerindeki de çin malı ben 2 sene kullandım eski sahibi ne kadar kullandı bilmiyorum. Graf ve Hepu markada da ustam takozları nasıldır bilemiyorum diyerek çin malına yönlendirme yapıyor. Bu iki marka hakkında kullanan(lar) var ise yorum yapabilirseniz memnun olurum. Saygılarımla..

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti toyota » 29 Ağu 2015, 13:28

Ben daha öne graf marka olan devirdaim pompasından kullanmıştım bir sıkıntı yaşamadım memnundum.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti AhmetH » 29 Ağu 2015, 14:06

su sızdırmıyorsa sıkıntı yok, belki duyduğunuz ses alternatörden geliyor olabilir. Ezberden masrafa girmeyin.
bende devirdaimi dağıttığımı düşünürken alternatörün alttaki somunun gevşediğini ve 3000 devir gibi titreyip ses yaptığını devirdaim niyetiyle tamirciye götürünce fark etmiştim yıllar önce.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti blauzahn » 29 Ağu 2015, 14:45

Ses devirdaimden geliyor o konuda eminiz. Sesin farkına şöyle vardık; uzun bir tornavidanın ucunu hem alternatör hem devirdaime sabitleyip tornavidanın arka kısmına kulağımızı dayayıp dinledik. Sesin devirdaimden geldiğini anladık. Ses titreşimden çok "vu vu vu" şeklinde gelen devir ile bağlantılı artıp azalan bir ses.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti eskişehirskodaustası » 01 Eyl 2015, 21:33

değirmen taşı gibi öter valla:)
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti blauzahn » 04 Eyl 2015, 21:54

Aynen öyle ustam. Değirmen taşı gibi ötüyordu. Bugün değiştirdik, hepu marka taktırdım ses mükemmel oldu. Eskisi çin malı orijinal takozluymuş. Takozun yarısı çürümüş durumdaydı. Hepu markada da orijinal gumokov takoz bulunmakta. Yalnız aksilik akşam eve geldim devirdaimin alt kısmından damlatıyor. Bakalım yarın tekrar götürücem ustama. Herşeyin hayırlısı..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti phenomx3 » 04 Eyl 2015, 23:54

önceki aracıma valeo taktırmıştım. 6 ay sonra sattım. şimdikine graf taktırdım 10 aydır kullanıyorum sıkıntı yok. çin malından uzak dur. graf italyan, hepu alman, valeo fransız. önceki aracıma önce çin malı taktırdım 1,5 sene sonra takozu gitti. iyi bir takoz taktırıp 3 sene kullandım sonra devirdaim mort. valeo alıp taktırmıştım.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti blauzahn » 05 Eyl 2015, 14:59

Hepu'yu taktırdık bakalım dün. Kaçak vardı o da hortumdanmış sanırım, bugün de onu değiştirdik. Hayırlısıyla normale döndü bakalım..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir