Manuel Fan Düğmesi Hararete Kesin Çözümmü?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Manuel Fan Düğmesi Hararete Kesin Çözümmü?

İleti Modifix » 22 Kas 2015, 18:06

1. ve önemli sorum : Merhaba arkadaşlar. normalde hararet hep en alt düzeyde, sıkışık trafikte seyredince orta düzeyin çok az üstüne çıkmaya başlıyor buda beni tedirgin ediyor. Hararet sorunu hiç yaşamadım daha önce ama aracı yeni aldım. Şimdi böyleyse birde yaz sıcagında trafikte sıkışırsam ne olur diye düşünmeye başladım. Manuel Fan düğmesi taktırsam sıkışık trafikte açsam hararetin yükselmesini önlermiyim?

2.sorumda araba bazen ilk marşta çalışmıyor 2.cide kesin çalışıyor. Üstünde hala fabrikadan çıktığı dstribitör varmış. Akümde yeni. sizce 2.marş istemesenin nedeni dstribitörmü? yoksa 22 yıllık araba normalmi diyorsunuz?

3.öylesine sorum :Bu arada debriyaj halatı bile fabrikadan çıktıgı orjinal parçası. Km si aldıgımda 119 bindeydi pek inandırıcı gelmemişti ama sizce orjinal olabilir mi bu parçalar hiç değişmedigi göz önüne alırsak?

çok soru sordum kusura bakmayın, fikriniz olanları cevaplarsanız çok sevinirim.

Modifix
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti SKDFORMAN » 22 Kas 2015, 20:57

1 sorunuza cevap:
Bu araçlar soğuk iklim araçları olduğu için fan müşürü ve termostatı titizlikle kontrol etmelisiniz. Mesela ben yılda en az 2 defa termostat değiştiriyorum. 74C termostat tercih ediyorum ama ne yazıkki termostat 80C acıyo. Hatta ilk çalıştırmada 110C da açtığı oluyo. Yazlık kışlık diye termostat tercihleri mevcut parçacılarda. ama ben yaz kış 74C kullanıyorum düzgün çalışan termostat bulamadığım için.
Termostat ve fan müşürünü doğru değerlerde taktığınızda manuel fan düğmesi gereksizdir. Bende yok mesela...
(hararet göstergeniz ve hararet müşürünüz düzgün çalışıyor gibi düşünerek)

2. sorunuz kesinlikle gaz ayarı. Buji kablolarınız ve bujileriniz bakımlıysa gaz ayarını kontrol etmelisiniz. Bu durumda gaz beyni üstündeki rolanti ayar vidası püf noktasıfır.. rolanti ayar vidası doğru ayarlanmış bi favorite hiç bi zaman ikinci defa marş basmamanız gerekir. Örneğin ben hiç basmadım ve basmıyorum. Hep tek marş ve bi kaç sn. çalışır...
Benim araç 198 binde ve söylediğiniz parçalar orjinalliğini koruyor. bilginize..Değiştirip değiştirmemek size kalmış.
Hiç bi yedek parça orj. gibi olmaz bunu unutmayın. Değiştirseniz bile orj. parçaları saklayın.

3 sorunuz aracınız 119 binde olabilirde olmayabilirde. Muayene verilerinde sorun yoksa bu yaşta bi araçta fazla takılmamanızı öneriyorum. yakın zamanda km tertibatını söken biri olarak km değerleri cok kolay değiştirilebilir veya iyi niyetle değiştirilmeyebilir. BU duruma fazla takılmamanızı öneririm.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti MadloveR » 24 Kas 2015, 13:46

1. ve 2 . soruya arkadaş gerekenleri yazmış. Ben 3. sorunuza ilave bir şey yazayım. Benim aracım 203.000 deydi ön düzen ve baskı balatayı değiştirdiğimde. Baskı balata da, ön düzen parçaları da hala fabrikada takılan orijinal parçalardı. Söken tamirci bile hayret etmişti o zaman.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti phenomx3 » 25 Kas 2015, 23:08

SOĞUTMA SİSTEMİNDE BİR SORUN YOKSA; TERMOSTAT FAN MÜŞÜRÜ HARARET MÜŞÜRÜ RADYATÖR FAN MOTORU HEPSİ GÖREVİNİ İYİ YAPIYOR VE FAN MÜŞÜRÜ İLE TERMOSTAT DEĞERLERİ UYUMLU SEÇİLİRSE SIKINTI OLMAZ AMA YİNE DE FAN DÜĞMESİ TAKMAKTA FAYDA VAR. HERŞEY DÜZGÜN ÇALIŞIRKEN FAN MÜŞÜRÜ ARIZALANIRSA FAN AÇMAYINCA HARARET KAÇINILMAZ OLUR. TAKTIRIN DERİM. ÇOK RAMPA ÇIKACAKSAM YA DA TRAFİK SIKIŞACAK GİBİ İSE AÇIYORUM KAFAM RAHAT OLUYOR. :idea:
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir