Baskı balata-volant değişimi sonrası kalkışta titreme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Baskı balata-volant değişimi sonrası kalkışta titreme

İleti fthpl » 18 Arl 2015, 15:32

Merhaba arkadaşlar geçen günlerde baskı balata seti,volant dişlisi,sağ aks bilyası,istavroz dişlisi gibi aksamlar değişti . 2 gün önce aracı aldım. Debriyaj seti hamers markaydı. Vites geçişleri çok güzel. Debriyaj yumuşacık ama kalkışlarda gaz vermeden kalkan aracım artık çok zor kalkıyor ve biraz fazla titriyor.

Bu volant dişlisinin alışma gibi bir durumu söz konusu mu. Usta çok güzel çalıştı . Arabayı O denedi , aldı bende denedim gerçekten eski haline göre çok değişmiş . Rampalarda 4 de devam banamısın demiyor.

Marş basışı ,normal çalışması çok güzel.

Ama bu 1.viteste kalkıştaki titreme canımı sıktı .Ustayada sürekli gidip sıkıştırmak istemiyorum. Acaba ben eski haline alıştım yani ayağım ve debriyaj sistemi alışsa düzelir mi bilemiyorum. Karmaşık bir durum. Bu tip başına bir sorun gelen arkadaş var mı acaba ?

Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti SKDFORMAN » 18 Arl 2015, 18:29

Bu sıkıntıyı biz honca civicte yaşıyoruz. İlk başta volant taşlanmadığı için olmuştur demiştik ama volant taşlandı, balata 2 defa garantiden değişti. Bu sırada 2 defa şanzuman indi çözemedik. Servis baskı balatadan olduğunu söylüyor, tekrar garantiden değiştirelim diyor ama artık canımıza yetti böyle kullanıyoruz.

Ama haklısınız hiç konforlu bişey değil. Titrememesi lazım. Zamanla düzeleceğini sanmam. Bizde öyle umduk ama düzelmedi.
Ben honda civici kaldırırken dediğiniz gibi titrediği için stop edecek gibi düşünerek bağırttırarak kaldırıyordum. Sizde kalkışta titrediği için stop edecek gibi düşünüp fazla gaz veriyorsunuzdur. Aslında o titreme motordan değil şanzumandan geliyor.
Yani sonuç: Sizin baskı balatada hatalı-arızalı görünüyor. Garanti kapsamında değiştirmeniz lazım tekrardan. Yada böyle idare edeceksiniz.
Siz ustasıza aracı verin. Tİtremeyi gösterin. Zaten direk anlar problemi. Ve ücretsiz değiştirmesi lazım. Serviste değiştiriyorlar.
Geçmiş olsun..
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti fthpl » 18 Arl 2015, 18:35

Sizede geçmiş olsun . Ustama gideyim bakalım,arabayı alırkende bir övdüm bir övdüm . Gerçektende eski haline göre çok çok iyiydi ama ah şu titreme olmasa.. Ustam on numara insan halden anlar oluruna bakacaz artık

Sök tak sök tak dediğiniz gibi ömür törpüsü işler bunlar . Arabasız kalmak cabası..

Tüvtürkde bir amca vardı tvlere çıktı . Araba orda bi maskara sen orda bi maskara durum böyle.

Ustama danışayım,bakalım oluru nedir, ne değildir
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 18 Arl 2015, 22:41

fthpl yazdı:Merhaba arkadaşlar geçen günlerde baskı balata seti,volant dişlisi,sağ aks bilyası,istavroz dişlisi gibi aksamlar değişti . 2 gün önce aracı aldım. Debriyaj seti hamers markaydı. Vites geçişleri çok güzel. Debriyaj yumuşacık ama kalkışlarda gaz vermeden kalkan aracım artık çok zor kalkıyor ve biraz fazla titriyor...

Önceki debriyaj kaçırıyordu ve sürtünme az idi. Siz de az gaz vererek kaldırıyorunuz. Şimdi balata baskıya tam oturabildiği için sürtünme daha fazla ve gaza basma oranını azıcık arttırdığınızda -eğer ki malzeme ve montajda hata yoksa- titremeden kalkması lazım.
Benim başıma geleni özetledim aslında. Eğer sizde de gazı biraz fazla tutunca titreme olmuyorsa, bu şekildedir. Yoksa baskı-balata-bilya ve volant titizlikle kontrol edilmelidir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti fthpl » 19 Arl 2015, 12:07

Debriyaj asagida kavradigi icin dediklerinizi denedim hafif gaz verinc3 sorun yok.. aslinda bence sorun hala akslarda herhalde ustam bana cok fazla masraf olmasın diye akslarida idare eder gordugu icin bana soylemedi cunku hafif bi rampada kalinca kalkarken o titremeyi yaşıyorum daha cok surtunme kalkmak istememek gibi
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 19 Arl 2015, 19:28

fthpl yazdı:Debriyaj asagida kavradigi icin dediklerinizi denedim hafif gaz verinc3 sorun yok.. aslinda bence sorun hala akslarda herhalde ustam bana cok fazla masraf olmasın diye akslarida idare eder gordugu icin bana soylemedi cunku hafif bi rampada kalinca kalkarken o titremeyi yaşıyorum daha cok surtunme kalkmak istememek gibi

Fren diskleri, balataları ve sıkılık durumlarını kontrol ettirdiniz mi?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti fthpl » 21 Arl 2015, 08:14

@sainz, abi ustam onlar iyi demişti. Bu düz yolda kalkıştaki titremeyi çözüyorum yavaş yavaş dediğiniz gibi yapınca sorunsuz .. Ama az bi yokuşta ne bileyim rampalı dar sokaklarda kalkarken araç çekmiyor gibi oluyor ve titriyor. akslarım iyi değil herhalde

Şimdide dün farkettim vites farketmeksizin gaz verip bırakınca ileri atılıp bırakınca kapı gıcırdaması gibi ses oluyor. Sanki birşey yağsız kalmış gibi
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 21 Arl 2015, 16:54

fthpl yazdı:Şimdide dün farkettim vites farketmeksizin gaz verip bırakınca ileri atılıp bırakınca kapı gıcırdaması gibi ses oluyor. Sanki birşey yağsız kalmış gibi

Kardeşim buna benzer ses baskı balatadan gelir. Baskı balata kaçırma sesidir o. Genelde bitince veya hatalı-problemli olunca olur. Akslardan titreme yapacağını sanmam. Yapsa devamlı yapar. Akslar hızlandıkça titreme artar ilk kalkışlarda az olur. Akslardan olma ihtimali sıfır bence...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti AhmetH » 21 Arl 2015, 17:23

Hocam ekstra ses gicirti var dediginiz icin soyluyorum motor kulaklarina baktiralim derim, devirdaimle bir olan kulak sanzimanin altinda ustunde olan kulaklar seklinde 3 tanedir.

Devirdaim uzerinde olan kulagin iyisi vardir kotusu vardir skoda ustalari bilir.

Bunlarda sikinti yoksa egzoz manifoldu ile egzoz borusunun birlestigi baglantidan ses gelmesi cok yuksektir 50-60 lira verip bir egzozcuya bu baglanti icin egzoz spirali yaptirin. Bu forumun arama kismina egzoz spirali yazarsaniz bilgilendirici bir konu vardi ben yaptirdim.

Daha sonra durumu tekrar degerlendiririz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fthpl » 22 Arl 2015, 20:13

Baskı balata kavraması felan çok iyi . Usta baya denedi hatalı montajda bi sıkıntı olsa anlardı herhalde. Yarın yada sonraki gün baktırıcağım. Dediklerinizi aklımda tutup kontrol ettiririm..

Motor kulağı olarak devirdaim değişti ama kalitesini bilmiyorum. Belkide dediğiniz gibi ucuz bir mal ise ses yapabilme ihtimali yüksek .. Diğer kulaklar değişmedi , ustam gerek yok demişti..

Ustam telefonda sürtme sesine altta karter koruma yok ama diğer parçalardan biri sürtüyor olabilir dedi . sağ,sol ve ortada 3 parça metal gibi birşey var.. Onlar gevşek takıldıysa olabilir herhalde.

Egzoz mevzusu da aklımda , egzoz hattınıda kontrol ettireceğim

Yine huzursuz geceler başladı ...
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 22 Arl 2015, 20:54

Devirdaim takozunun orijinali ve kalitelisi gumokov marka. Takıldıktan sonra görmeniz pek mümkün olmaz..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir