1.vitesdekı gelen ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.vitesdekı gelen ses

İleti DEDİM » 19 Arl 2015, 13:49

aracım 93 model favorit 135L rot ayarı için gitmiştim.ama usta sagolsun ek yerlerındekı kaynak catlaklarını kaynattır da gel dedi yoksa yaptıgımız ayar bosuna gider dedi.bende velhasıl kaynak ıslerını yaptırdım.ondan sonra motorcu ustama frenlerı kontrol için gösterdim.ön takımlardan gelen sesleri söyledim.Aldı aracı test surusune cıktı lifte kaldırdı baktı dediki senin ön takım komple degişecek.tabla rot rotbasları tabla fişekleri direksiyon kutun da degişecek dedi.Bende hepsini degiştirttim.rot ayarı balans ayarı derken arabam on numara oldu ama su 1.viteste kalkarken metal sesi degil de sankı dup dup diye bır vuruntu oluyor ondan sonrakı vites degişimlerinde bir sıkıntım yok.iç ve dıs akısler degiştirildi.sorun yıne aynı 1.viteste kalkarken dup dup diye bır ses gelıyor ondan sonra ki vites degişimlerinde ses soluk yok.debriyajdan şüphelendim.ben ama usta debriyajımda bir sıkıntı olmadıgını söyledi.debriyajı yavas yavas bırakırsam bayanlar ustune alınmasın ama bır bayan gıbı kalkıs yaparsam ses cıkmıyor.ama alıstıgım gibi kaldırırsam arabayı dedigim gibi 1.viteste dup dup diyor ondan sonra ses soluk yok aracımda.bütün agır bakımlarını ve motorumu sıfırdan yaptırdım.ama bu sese illet oluyorum.Aracımı cok seviyorum ve satmakta istemıyorum.Böyle bir olayla karsılasan duyan bilen gören birileri varsa yardımcı olabilirler mi acaba bana?DEBRIJADAN OLSA SÜREKLİ VİTES DEGİŞTİRİRKEN DE SES GELMESI GEREKMEZMI.
Sanzumanda olsa sureklı yapar neden 1.viteste yapıyor da diger viteslerde sıkıntı yok.yada neden yumusak kalkıs yaparsam ses gelmıyorda alıstıgım düzende kaldırırsam aracı bu sesi duyuyorum

DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 L

İleti SKDFORMAN » 19 Arl 2015, 16:20

Öncelikle sesin tam olarak nereden geldiğini tespit etmeniz lazım. Aks başlarından mı şanzumandan mı, motor kulaklarından mı vs. vs.
Aracın ön tekerini havaya kaldırıp öyle denemenizi ve sesi dışarıdan tespit etmeye çalışmanızı öneririm. Ön takım yapıldığı için muhtemelen ön takımdan kaynaklanan ufak bi sorun-hata olabilir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti blauzahn » 19 Arl 2015, 16:54

Devirdaimdeki kulağı iyice kontrol ettirin derim. Ben tüm takozları kontrol ettirdiğim halde yaşadığım muhitte sadece bir yer var orada kalkış yaparken ses alıyordum. Takozlarda hiç bir sorun yok demişti ustam. Sonrasında ise yakınlarda devirdaim değiştirirken farkettik ki takozun yarısı gidikmiş. Devirdaim değişiminden sonra aynı yere gidip deneme yaptım ve mutlu son ;)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti DEDİM » 19 Arl 2015, 17:12

abi devir daim dekı takoz degiştirildi.sıfır.ses alt taraftan aracın ortasından gelıyor.usta da bakınıyor ama bulamadık.lifte kaldırıpta bakmadık ama iyi fikir lifte aracın tekerlerı bosta olunca ses yapacakmı rotcunun kuyuya cekıp ılerı gerı yapnca ses gelmedı ama SKDFORMAN arkadasım on takımdan öncede bu ses vardı.ön takımlar degıstıkten sonra cıkan bır ses degıl.bakılmayan sanzuman kaldı ama ses yapsa sureklı ve butun vıteslerde gelmezmı bu ses cok ılgınc ama dup dup diyor herhangı bir metal sesi degil yani...
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 19 Arl 2015, 19:27

Motorun alt kısmına denk gelen yerde de bir takoz vardır.
Bu takozu da kontrol ettirdiniz mi? Genelde göz önünde olmadığı için atlanabiliyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti DEDİM » 20 Arl 2015, 20:25

Onuda gecen ay degistirtmistim.hatta usta saglam olsun diye punta attirtmisti takozun kenar sacina
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti jawacı » 20 Arl 2015, 23:07

karter koruma sacından olabilirmi? 1. viteste motor diğer viteslere göre daha fazla hareket ediyor. eğer koruma sacı eğilmişse motora yada radyatör alt borusuna değiyorsa ses yapıyor.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti DEDİM » 21 Arl 2015, 19:05

Benim aracda karter koruma saci yok yok derken en son takilan dan yok diger sac var bugun kontrol ettim degen bir yerde yok.radyatorden motora giden metal olan surrunuyordu cirtlarla sacdan uzaklastirildi ama ses halen devam ediyor buda beni deli ediyor.ya debriyaj yada sanzuman kaldi baktirmadigim
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti eskişehirskodaustası » 21 Arl 2015, 23:38

1.ci viteste kalkış yaparken sizin tabirinizle dup dup dup diye ses geldiği anda kalkışta silkeleme yapıyorsa debriyaj balatasından kaynaklanıyordur veya fren balatalarınız sıkıyor olabilir.ama silkeleme ilk kalkışta silkeleme yoksa muhtemelen motor veya şanzıman bağlantı kulak ve takozlarındandır.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti DEDİM » 22 Arl 2015, 09:20

Usta fren balatalarım yenı degiştirildi disklerde sıfır takıldı arka balatalarıda caktırdım digerleri ses yapıyordu.arka kampanalar tornalandı.motor kulaklarından devir daim takozu ve altta bulunan motor takozu da yenılendı.ama sanzuman takozu yenılenmedı.usta daha bır seyı yok deyınce kalsın bence dedi bende ıyı o zaman kalsın dedim.bende Debrıyaj balatasındandır dıyorum ama usta onuda acıp bakmak lazım demişti.Zaten mars yaparken dişliler kacırıyordu.o konuda ustaya götürdüm.usta da sagolsun acıp baktı.baskı balatanın yuzeyı bıraz asınmıs.kacırıyor dedi.volant dişlisinin yarısı silinmiş.buda mars dişlisini yemiş bende bu anlattıklarını gözumle gördüm yan tarafında mars sarj dınamo tamırcısıne gösterdik.sagolsun hemen geldiler mars dınamosunu sökup dagıttılar.dedigi gibi mars dişlisini degiştirdi.kömürler bitikmiş yeniledi.cıncık gibi yarım marsda alıyor bu soguklarda bile ama ne yaparsak yapalım bu sesi kesemedık.Ön takımların tamamı yenılendi.Frenler disklerde dahil yenılendı.gel gelelim bu ses deli ediyor benı debrıyajdan ayagımı cok hassas bır sekılde kaldırmaya baslarsam ses soluk yok ama alıstıgım gibi kullanırsam 1 viteste kalkarken dup dup diye vuruyor.ses metal sesi degil buda benı sinir ediyor
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 28 Arl 2015, 07:25

1 ümitle sanzuman kulagıdır dıye gıttıgım de de bu dup dup sesi husranla sonuclandı.Debrıyaj saglam kacırmıyor.sanzumanda sıkıntı yok.bir yere degen megen de yok liftede kaldırdık rampayada surduk deli oldum bu sese akslar saglam bir yerde bır sıkıntı var ama nerde bulamıyoruz.rot rotbası rotıl tabla fişekler hepsi tekrar tekrar kontrol edildi.ama yinede 1.viteste kalkarken bu dup dup sesini bir türlü bulamıyoruz.Sinirlendiriyor bu araba benı Satacam en sonunda olan olacak.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 28 Arl 2015, 10:55

DEDİM yazdı:1 ümitle sanzuman kulagıdır dıye gıttıgım de de bu dup dup sesi husranla sonuclandı.Debrıyaj saglam kacırmıyor.sanzumanda sıkıntı yok.bir yere degen megen de yok liftede kaldırdık rampayada surduk deli oldum bu sese akslar saglam bir yerde bır sıkıntı var ama nerde bulamıyoruz.rot rotbası rotıl tabla fişekler hepsi tekrar tekrar kontrol edildi.ama yinede 1.viteste kalkarken bu dup dup sesini bir türlü bulamıyoruz.Sinirlendiriyor bu araba benı Satacam en sonunda olan olacak.

Egsozun lastik askılarını da kontrol ettiniz mi peki?
Genelde göz ardı edilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti DEDİM » 29 Arl 2015, 09:03

Göz ardı edılen ne varsa kontrol edildi.Egsoz lastıklerını yenıledım kendım.1 ay oldu yenıleyelı.sanzuman takozu kaldı ustam kolay kolay buna bır sey olmaz olsa zaten her gecısınde yapar bu sesı dedi.debriyaj baskı balata gidik dedim.kacırma bile yok denedi.Tek carem sanzuman sökülecek bakılacak muhtemelen sanzumandan yapıyor dedi.hayırlısı artık söktürdügüm zaman bellli olcak.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir