Skoda Favorit 136L aracım kmde 60krş yakıyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Skoda Favorit 136L aracım kmde 60krş yakıyor

İleti sinanadsoy » 24 Arl 2015, 18:01

başka çarem kalmadığı için bugün tüp taktırdım birde böyle denicem yakıt olayını. bu arada arabayı aldığım günden beri 0-50 km/h arası arabam titriyor 50km/h hızı geçince düzeliyor sizde nedeni nedir?

sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sinan Adsoy
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Skoda Favorit 136L

İleti SKDFORMAN » 24 Arl 2015, 20:44

Yasin kardeşim, değerli hemşerim. bizler toplum olarak cok değiştik. belkide değiştirildik kahretsin. İnsanlar konuşa konuşa tartışa tartışa anlaşır. herkes aynı fikirde olacak diye bişey olabilirmi. Aksine herkes değişik fikirde olursa muhabbet şenlenir. Ne demiş şair. "koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa" Valla ben seni seviyor ve syg duyuyorum.
Ben kendim içinde bi eleştiride bulunayım, burda yazılanlar için değilde. Biz insanlar özellikle büyükşehirde yaşayanlar cok tahamülsüz kişiler olduk. Çok üzülüyorum ben bu duruma. "Eskiden" demekten bıktık belki ama gerçekten eskiden böyle değildi. Konuşmayı tartışmayı en önemlisi muhabbet etmeyi unuttuk.

Sinan kardeşim LPG montajın hayırlı olsun. Yakıt değerlerini merakla bekliyoruz. Umarım 20-25 kuruşa kadar geriler.
0-50km/h arası titremesine gelince, balans ayarından olur genellikle. Ama motorun doğası gereği sarsıntılı çalışmasından kaynaklanan titremeden bahsediyorsan, malum bizim motorlar biraz dikiş makinası gibi. Motor kulaklarında sorun yoksa hafif titremeyi normal karşılayabilirsin. Hani iyi bi araçtan inip bizim araçlara binince traktör kullanıyorum gibi geliyor :)
Benim şahsi fikrim bu yönde.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti sinanadsoy » 25 Arl 2015, 17:30

Nasil diyim araba titriyor derken ileri geri sarsiyor bu arada 50 tllik gaz aldim simdilik 40km yaptim yakıt 1 haftaya belli olur
sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 25 Arl 2015, 19:11

sinanadsoy yazdı:Nasil diyim araba titriyor derken ileri geri sarsiyor bu arada 50 tllik gaz aldim simdilik 40km yaptim yakıt 1 haftaya belli olur

tmm hocam tekliyor o zaman. Demekki benzindeki sıkıntıda buydu belkide. Buji (brisk marka), buji kablosu ve avans ayarın kontrol edilmeli. Ayrıca hava filtresinide değiştir LPG montajında değişmediyse.

Bende benim aracın değerlerini söyleyim bugün ölçtüm sizin için:
100km de 12-14l lt LPG Çok yoğun trafik - Hava şartları Kış ve bazen aracı çok fazla rolantide çalıştırıyorum. Ustanızın da dediği gibi 30 kuruşa kadar çıkabilir yani kışın benim gibi kullanırsanız. Ama 10-12 lt tüketimde hiç zor değil. Kullanıma bağlı.

Yazın ise bu değer 100km de 9-12 lt idi. Fazla trafiğe girmessem dahada düşüyordu.
Ben aracı genelde yoğun trafikte ve devirli kullanırım.

Aracımın yakıt değerlerinden cok memnunum. O yüzden 2 senedir satamadım :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sinanadsoy » 26 Arl 2015, 18:20

bujileri ve buji kablolarını değiştirmeyi düşünüyordum en kısa süre içerisinde değiştireceğim. Bir sorum daha var lpg yi taktırdıktan sonra araba çalışırken egzosdan hafif su damlıyor normal bir şeymi yoksa bir sorun mu teşkil ediyor?
sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti lestat » 26 Arl 2015, 19:25

öncelkile hayırlısı olsun lpg kitiniz.
Lakin Lpg taktırmış olmanız sorunu ortadan kaldırmaz. Sağlıklı bir favorit km 60 kuruş yakamaz.
fabrikası bile ortalama yakıt tüketimi 7lt vermiş hadi yaşından ötürü 8 bilemedin 9 lt/100km yaksın.
Ama sizinki ortalama 14lt yakıyor. alfa 156 2.5lt v6lar o kadar yakıyor. 2.5lt v6 nere 1.3 4 silindirli motor nere.

lpg taktırıdığınız tasarruf ediceksiniz tabi.Ama 60krş yerine 50 krş belki 45krş yakar. Fakat asla 30 kuruşa falan düşmez. Amcamda formen vardı. bakımlı olmasına rağmen o bile 30krşun altına düşemedi. kaldı ki sizin araçta bir de fazla yakma problemi var.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti SKDFORMAN » 26 Arl 2015, 19:54

sinanadsoy yazdı:bujileri ve buji kablolarını değiştirmeyi düşünüyordum en kısa süre içerisinde değiştireceğim. Bir sorum daha var lpg yi taktırdıktan sonra araba çalışırken egzosdan hafif su damlıyor normal bir şeymi yoksa bir sorun mu teşkil ediyor?

Egzozdan su damlaması normal bişey. Motorun sağlıklı olduğunun göstergesi. Yakıtınız düşmeye başladı bana göre. Buji-buji kablosunuda değiştirdiniz mi 20-25 kuruş hayal değil göreceksiniz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti jawacı » 26 Arl 2015, 21:14

lpg hayırlı olsun. lpg ayarını bilgisayarlı cihazla vede işini iyi yapan birine yaptırırsanız, yakıt ş.d 20 krş un altına düşer. ben arabamda ş.d 15 krş yaktığını görüyorum. bu imkansız değil.

bu nasıl olacak derseniz 90-120 km sürat aralığında ve 4 kişilik seyahatta oluyor.

bunun için dediğim gibi işini bilen bir ayarcıya gidin.

eğer motorda bozuk düzen çalışan bir yer varsa (sübap ayarı, karbüratör takozu falan gibi) usta size söyler.

yani diyeceğim ş.d 20 krş un altına düşer. ş.i de 30krş u geçmez.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti sinanadsoy » 27 Arl 2015, 00:02

Lpg yi taktirinca oradaki usta 200 km yol yaptiktan sonra gel ayarlarini yapariz dedi 50 tl lik lpg attim su an 100km yaptim bakam kac km daha yapicak
sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti yasinacikyer » 28 Arl 2015, 08:41

sinanadsoy yazdı:bujileri ve buji kablolarını değiştirmeyi düşünüyordum en kısa süre içerisinde değiştireceğim. Bir sorum daha var lpg yi taktırdıktan sonra araba çalışırken egzosdan hafif su damlıyor normal bir şeymi yoksa bir sorun mu teşkil ediyor?

NORMALDİR HATTA ATMASI İYİDİR. ÖZELLİKLE ARAÇ KISA MESAFE KULLANILDIĞINDA MEYDANA GELİR.
Kullanıcı avatarı
yasinacikyer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Yasin acikyer
Arabanız: favorit 136L

İleti sinanadsoy » 28 Arl 2015, 20:26

Aracim lpgde ortalama 45 krs civari yakiyor umdugum gibi olmadi sanirim arabanin baska bir sorunu var brisk marka buji ve buji kablosu aldim yarin takicam karbüratör filitresini degistirdim insallah bunlardan sonra bari yakıt düser
sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti yasinacikyer » 29 Arl 2015, 08:32

sainz yazdı:
SKDFORMAN yazdı:100km de 10 lt LPG yakar ortalama. LPG 2 lira desek 20 kuruş civarı yakar evet.

Ama yapacağınız masrafıda düşünün. Muayene-Ruhsat değişimi, montaj, proje, sızdırmazlık vs. vs.

100km' de 10 litre LPG' yi benzinde sağlıklı çalışan bir Favorit motoru yakar. Benzinde sağlıklı çalışmasını sağlamadan LPG yarardan çok zarar bile getirebilir bana kalırsa.

ah be arkadaşım biz sana söylemiştik demek üzüyor ama boşuna masraf yaptın. yazık oldu verdiğin paraya. eğer problemi çözseydin zaten bu araba 35-40 krş tan fazla yakmazdı. neyse artık iş işten geçti umarım sorununa çözüm bulursun.
Kullanıcı avatarı
yasinacikyer
CLASSIC
CLASSIC

İleti sinanadsoy » 14 Oca 2016, 18:18

Bujileri ve kablolarinida degistidim fakat hala cok yakiyor bu arada arabanin cekisinden de hic memnun degilim rampa olan isiklarda durdugumda araba kalkmiyor cok zorlaniyor bu arabalar genel olarak mi gücsuz yoksa benim aracimda mi bir sorun var
sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti lestat » 14 Oca 2016, 22:40

Eğer ki lpg ayarı düzügün yapıldıysa şundan eminiz -ki o da aracın motora kadar gelen yakıt tertibatında sorun yok.
Tabiki sorun pek çok yerde olabilir.

Bir kaç sorum olucak motor düzgün çalışıyor mu. sesinde bir anormallik var mı. Çiy atma gibi bir sorun söz konusu mu.
motorun düzügün hava almasını engelliyecek bir şey var mı?
Hava filteresi değişti mi. Karbüratör doğru ayarda mı? veya karbüratör sağlklı çalışıyor mu.
Soğutma sistemi düzgün çalışıyor mu. Termostatı doğru zamanda devreye girip doğru zamanda çıkıyor mu? Motorun yeterince ısınamaması da fazla yakmasına sebep olur.
Ateşleme sistemi elemanları da önemli tabi gerçi ateşleme de sorun olsa motor sesinden ve çalışmadan tepki verir de gene de aklınızda olsun. Sırasıyla bujiler buji kabloları distribütor kontrol edilmeli.

Daha önce de söylediğim gibi sağlıllı bir favorit motoru bu kadar yakamaz. LPG de taksanız bu sorunun önüne geçemezsiniz. Tek bir çözüm var o da asıl soruna odaklanmak. Tahminim motorun yakıt sistemiyle alakalı bir sorun olduğu. Tabi sorun ateşleme sistemi veya başka bir şey de çıkabilir. sonuçta sanayi ustası değilim. Sadece varolan oto bilgimle size nacizane fikirlerimi sunuyorum. dikkate almak size kalmış. Umarım en kısa sürede çözersiniz.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti yasinacikyer » 15 Oca 2016, 08:34

hocam naçizane tavsiyem aracı ustaya götürürken lpg yi hiç katmadan çok yaktığını benzinde çok yakmasının sebebini bulup çözdürün ondan sonra iyi bi ayarcıya(bilgisayarlı) lpg ayarı yaptırın ortalama km de 0,22 kr lpg de 0,35-0,40 kr da benzinde yakacaktır. kış şartlarında ve şehir içinde en azından benim arabamın yakıt sarfiyatı böyle ki ben bu sonucu bile çok buluyorum. çekiş konusunda ise aracınız yakıt konusunda sıkıntı yaşadığı için çekişi de etkiliyor olabilir ben de böyle bi problem yok zaten 136 l serisinin beygiri yüksek olduğu için sizin söylediğiniz kadar sıkıntı olması çok zor.
Kullanıcı avatarı
yasinacikyer
CLASSIC
CLASSIC

İleti ozantavsan » 15 Oca 2016, 17:56

Aracı ilk aldığım ilk kışta 60 kuruş lpg tüketen biri olarak yazıyorum.Sonraki işlemler sonrası yakıtım yaz ve kış ayırmıyor.-18 soğukları gördüğümüzde bile sürekli kullandım.Yakıt tüketimim aynıdır.

Şehir içi LPG = 11,5 litre
LPG = 2,33
her gün 35 km. ayda 750 km .aynı yakıt istasyonu..............

--------------------------------------
1- sıcak hava emme termostat iptal
2-bujiler brisk d15yc
3-lpg kablolar lpg (sağlam bir marka olması yeterli)
4-sağlam bir ateşleme bobini
5-Lpg varsa mikser hava girişini benzin kullanımı için eksi yönde etkileyecektir.Uygun mikser kullanın.Ben Polonyadan Pierburg 2E3 karbüratör için tek boğaz ekonomi+performans lpg mikser aldım.
6-Karbüratör bakımlı olacak.İçini kastediyorum.Ana jetler , rolanti memesi,diyaframlar.2. boğazı açan malzeme adı aklıma gelmedi.
Karbüratörde kaçak olmayacak.Alt takoz sağlam olacak.Gerekirse temizletin.Olmadı üst plastik kapağı açın karbüratör temizleme spreyinden basın.5-10 dakika bekleyin.Aracı çalıştırın.Elle gaz verirken azar azar sıkın.gaz verin.Bu bile biraz rahatlatacaktır.Karbüratör işin ehlinde bir elden geçse aracınızı tanıyamazsınız.Benzindede tanıyamazsınız , lpgde de
7-Ben karbüratör üst kapağı mikserden yükseğe almıştım.Aldığım günden bu yana zevkle biniyorum.Performansı yakıtı yerinde.
8-Motorunuz iyi durumda olacak.
9-Termostatınızın derecesi kışın önemli.Motorunuz geç ısınıyorsa yakıt artacak. -18 tek marş yollarda favom.
10-Akü durumunuz iyi olsun.Gerekirse lpg valfine röle bağlatın.Kışın tek marş yeter.Akünüz 60amper ise 75i kış için öneririm.
11-Otomatik jikle mekanizması iyi olsun.Kapağı kireç ve küf bağlar.Su yolları daralır.Rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
12-Avans ayarınız uygun olsun , subap ayarınız doğru olsun.Soğuk motorsa subap ayarı olsun.
13-Avans hortumunuz sağlam olsun.
14-Debriyajınız kaçırmıyor olsun.

Bunlara dikkat ettimi.Ne yakıt derdi , Ne de sorun.................. Sıfır dert ile binin.... 6. yılına girerken favomla mutlu mesut geçiniyoruz.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sinanadsoy » 15 Oca 2016, 20:30

Vermiş olduğunuz cevaplardan dolayı teşekkür ederim. Aracı ilk aldığımda çok yaktığını fark ettikten sonra sanayiye götürdüm. Oradaki usta karbüratöre baktı sallanıyordu altına baktı kabüratörünün takozu kopmus değiştirilecek dedi değiştirdik. bütün benzin hortumlarını da değiştirdik yakıt azalmadı tüp taktırdım yakıt azalmadı brisk marka buji ve kabloları aldım değiştirdim karbüratör hava filitresini değiştirdim yine yakıt azalmadı ayrıca çekişinden de memnun değilim sanki pili zayıflamıs uzaktan kumandalı araba gibi. bugün tekrar sanayiye götürdüm usta baktı sonra aracın eksozunun yanına gitti gaza sonuna kadar bas dedi bastım 3sn sonra hafiften kara duman atmaya basladı usta bana sibobların hava kaçırıyor pistonlar felan sökülcek siboblar ayarlancak 500tl tutar dedi baska ustaya gittim aracın durumu anlattım yok öyle bir şey aracının çalışma sesinden belli gazcıya gazını ayarlattır yakıtın düşer dedi düşmezse gel sibob ayarlarına bakarız 30tl tutar dedi hangisine inancam bilemiyorum ayrıca karbüratör kapağı catlakmıs yeni gördüm adam sarı bir naylonla kaplama yapmıs ne kadar sağlıklı bilemicem hava alıyor mu almıyormu. Yarın da bi gazı ayarlatıcam. Aracımın genellikle harateri orta seviyeyi geçmiyor fakat nadir de olsa bazen cok rolentide çalıstıgında yükseliyor rolentide çalısırken sanırsam hafiften zincirli triger kayısından ses geliyor herhalde biraz gevsek oldugundandır. kaloriferi ısıtmıyor ama hararet cok yükselirse ısıtıyor Bu arada aracı aldığım adam arac 30krs u geçmiyor demişti Belkide havalar soğuk oldugundan aracım cok yakıyor olabilir aracı sehir ici kullanıyorum genellikle günlük 10km+10km kullanıyorum işe gidip gelmek amacıyla.
sinanadsoy
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 15 Oca 2016, 22:20

Aynı problemleri başka şekilde anlatmışsınız.
Ayın birinde fullediğim benzin yarının altına düştü, ben de sizin gibi kısa mesafe kullanmaktayım, iklim de aşağı yukarı aynıdır.
LPG takılmadan önce en kötü en kötü ben acemiyim+bujilerden biri çalışmayıp istop ettire ettire 100KM de 13 litre benzin yaktırıyordum. (kışın)
Sonra lpg takıldı edildi, şehiriçi bu sefer lpg 100KMde 11-13 litre gibi bir değer yakaladık, çekiş de fena değildi.
Sonra ne olduysa birgün gazla çalışmaycam dedi birden, 4 aydır uğraşmaktayım.
LPGyi takan ustaya defaten gittik ayar çektirdik, bir de bilgisayarla filan bakıyor (şimdiş küfredicem)
Yok arkadaş, -15-20 derecelerde tek marşla ısıtmadan yerinden kalkıp giden araç sıcakken bile lpg ile gitmiyor.
Üstüne üstlük benzinde de tüketim 15 litrelere gelmiş, ki arada ufak ufak gazla da kullandım, hesaba dahil değil.
218 km de 34.6 LİTRE yaktırmışım.
Jigleyi 4 kere götürdük, anca biraz düşürdüler.
Avans hortumu yerinden çıkmış, gören usta denk gelmedi, kendim değiştim.
Aynı şekide jikle 2500-3000 devir yaptırıyor, şarj dinamosunun altından zırıl zırıl ses geliyor.
Çekiş bozuk ve motor da gürültülü çalışıyor ya ses de zincirin oralardan geliyor diye ben de öyle sanmıştım.
Avans tabancası ile baktıklarını bile sanmıyorum..
Ya dediler şarj dinamosundandır, gittik rulmanlar değişecek dediler, 2 senede rulman mı bozulur?
(taş çatlasa 30 bin km yapmamıştır)
Abi parçaları çok adi, naapalım?
Tamam değiştik gene aynı, üstelik motor korumasının ordan kartel kapağından geliyor, kapak yamulmuş filan da dediler, TRAŞ!
Birazcık ısınınca ses seda kalmıyor.!
Yok bana da öyle 500e hallolur, 1000e uçar filan deseler trınkadanak vericem parayı angutlara ama onu da diyen yok...
Birazcık izin alabilsem komple dalıcam motora o da yok, kış şimdi satsan satılmaz, hadi satıldı bu sefer alamazsın.
Ya ben bu cumartesi içip de salı gününe kadar ayılamayan ustaların var ya..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir