Favorit'i kışın zor çalıştıranlar....

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit'i kışın zor çalıştıranlar....

İleti sainz » 03 Oca 2016, 14:19

SKDFORMAN yazdı:...yenisini takıp bağlantısını aynen söktüğün gibi yapacaksın...

Sistemdeki tortu, pas, kir, ...vb. şeyleri de iyice temizleyin ki yeni petek de kısa sürede tıkanmasın.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Umut25 » 03 Oca 2016, 18:44

Sabahları geç çalışma sıkıntısı benim aracımda mevcut benzinde çalıştırıp gaza öyle geçiriyorum.
1994 FAVORIT LX YEŞIL
Kullanıcı avatarı
Umut25
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Umut
Nereden: Ankara
Arabanız: 1994 Favorit LX

İleti tolga06 » 04 Oca 2016, 16:37

abi bendede ilik ufluyor ne yaptiysam olmadi termostat taktirdim sifir petek musluk taktirdim yine ayni . biktim artik ugrasmiyorum
tolga06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tolga ünal
Arabanız: skoda favorit

İleti abdLh » 05 Oca 2016, 15:01

Merhaba arkadaşlar yazılarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler öncelikle uzun zamandır yorumlarınız sayesinde çok şey öğrendim uyguladım ama forumda aramama rağmen bulamadım fikrinizi almak istedim.
1.Benim favoritde benim aracımda motor soğukken tek marşta gemelde alıyor almazsa 10-15 saniye marşa basmak kaydıyla zor çalışıyor, çalışınca stop edersem tekrar çok zor çalışıyor kışın tabi bu süre dahada fazla artıyor ama motor sıcakken tekte alıyor. Acaba bu beyine gelen hortumlar (sarı çizili yerler) yanlış takılmış olabilirmi. gördüğüm kadarıyla su kalarüfere girip çıkıyor sonrada lpg beynine gidiyor. resimde kırmızı olan yeremi bağlamam gerekir.
2.Yazın ve kışın soğuk tarafa alsamda sıcak üfülüyor içeriye eski sahibi yada ustalar lpgye buradan aldığı için musluğumu iptal etti nasıl sökülür onuda bulamadım forumda.
3.Frenlerim çok ani basarsam yada bir anda bastığımda çok güzel tutuyor ama yavaş yavaş basarsam ayağımı fren padeli aşağı kadar iniyor. Usta ya bunu anlattırken bakmadan direk ana merkez değişcek işcilik fren yağıyla beraber 130 lira dedi teşhis doğrumu sizce? Yoksa arıza tespiti için denemem gereken bi kaç önerceğiniz yöntem varmı?
Hepsini buraya yazdım ben ama teşekkürler şimdiden :)
Eklentiler
20160104_141916.jpg
abdLh
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Abdullah
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: favorit 135lx 94

İleti SKDFORMAN » 05 Oca 2016, 16:35

Kardeşim benim LPG su bağlantısını kırmızı ile işaretledim. Sizinki benimkinden farklı. Böyle oluncada kaloriferin ısısından çalar ve kalorifer ısıtmaz. Bu bağlantıları herşeyi yaptım kaloriferim ısıtmıyor diyen arkadaşlar kontrol etsin. Isınamamanın nedeni bu olabilir.
Eklentiler
20160104_141916.jpg
20160104_141916.jpg (92.34 KiB) 1256 defa görüntülendi
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti tolga06 » 05 Oca 2016, 17:30

abdLh yazdı:Merhaba arkadaşlar yazılarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler öncelikle uzun zamandır yorumlarınız sayesinde çok şey öğrendim uyguladım ama forumda aramama rağmen bulamadım fikrinizi almak istedim.
1.Benim favoritde benim aracımda motor soğukken tek marşta gemelde alıyor almazsa 10-15 saniye marşa basmak kaydıyla zor çalışıyor, çalışınca stop edersem tekrar çok zor çalışıyor kışın tabi bu süre dahada fazla artıyor ama motor sıcakken tekte alıyor. Acaba bu beyine gelen hortumlar (sarı çizili yerler) yanlış takılmış olabilirmi. gördüğüm kadarıyla su kalarüfere girip çıkıyor sonrada lpg beynine gidiyor. resimde kırmızı olan yeremi bağlamam gerekir.
2.Yazın ve kışın soğuk tarafa alsamda sıcak üfülüyor içeriye eski sahibi yada ustalar lpgye buradan aldığı için musluğumu iptal etti nasıl sökülür onuda bulamadım forumda.
3.Frenlerim çok ani basarsam yada bir anda bastığımda çok güzel tutuyor ama yavaş yavaş basarsam ayağımı fren padeli aşağı kadar iniyor. Usta ya bunu anlattırken bakmadan direk ana merkez değişcek işcilik fren yağıyla beraber 130 lira dedi teşhis doğrumu sizce? Yoksa arıza tespiti için denemem gereken bi kaç önerceğiniz yöntem varmı?

kardesim frendeki arizanin aynisi gecen hafta bendede oldu. ana merkez degisti 65 tl ye aldim skoda parcacisindan 30 tl iscilik verdim 10 tl not 4 fren yag aldim sorun halloldu
tolga06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tolga ünal
Arabanız: skoda favorit

İleti sainz » 06 Oca 2016, 21:48

abdLh yazdı:... 3.Frenlerim çok ani basarsam yada bir anda bastığımda çok güzel tutuyor ama yavaş yavaş basarsam ayağımı fren padeli aşağı kadar iniyor. Usta ya bunu anlattırken bakmadan direk ana merkez değişcek işcilik fren yağıyla beraber 130 lira dedi teşhis doğrumu sizce? Yoksa arıza tespiti için denemem gereken bi kaç önerceğiniz yöntem varmı?

Durduğunuz yerde frene yüklendiğinizde de pedal aşağılara iniyorsa ana merkez değişecek. Yalnız mutlaka ama mutlaka orijinalini alın. Bulamazsanız da mutlaka ama mutlaka kaliteli bir muadili ile değiştirin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti abdLh » 06 Oca 2016, 23:26

sainz yazdı:
abdLh yazdı:... 3.Frenlerim çok ani basarsam yada bir anda bastığımda çok güzel tutuyor ama yavaş yavaş basarsam ayağımı fren padeli aşağı kadar iniyor. Usta ya bunu anlattırken bakmadan direk ana merkez değişcek işcilik fren yağıyla beraber 130 lira dedi teşhis doğrumu sizce? Yoksa arıza tespiti için denemem gereken bi kaç önerceğiniz yöntem varmı?

Durduğunuz yerde frene yüklendiğinizde de pedal aşağılara iniyorsa ana merkez değişecek. Yalnız mutlaka ama mutlaka orijinalini alın. Bulamazsanız da mutlaka ama mutlaka kaliteli bir muadili ile değiştirin.

freni ister hareket halinde ister rolantada beklerken eğer yavaş basarsam padele aşağı kadar iniyor ama ani basınca olduğu yere çakıyor arabayı ani bastığım zamanlarda hiç boşalmadı padel gerçi fren benim kullanmamda hiç boşalmadı daha ben 1 yıldır böyle kullanıyorum ama bir kaç arkadaş istediği oluyor arabayı geldiğinde fren boşaldı diyor onlar öyle deyince denedim yavaş basınca gerçekten tutmuyor muhtemelen onlarda emanet araba olunca korkarak basıyorlar yani yavaş basıyorlar o da tutmuyor. fren merkezindemi kesin sorunum bu şekilde fenni muayeneye girdim yüzde 3 çıktı firenlerim. değiştirmek gerekirse orjinal hangi marka yada orjinal bulamazsam hangi markaları tercih etmem getekir Teşekkürler
abdLh
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Abdullah
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: favorit 135lx 94

İleti sainz » 07 Oca 2016, 13:49

abdLh yazdı:
sainz yazdı:

freni ister hareket halinde ister rolantada beklerken eğer yavaş basarsam padele aşağı kadar iniyor ama ani basınca olduğu yere çakıyor arabayı ani bastığım zamanlarda hiç boşalmadı padel gerçi fren benim kullanmamda hiç boşalmadı daha ben 1 yıldır böyle kullanıyorum ama bir kaç arkadaş istediği oluyor arabayı geldiğinde fren boşaldı diyor onlar öyle deyince denedim yavaş basınca gerçekten tutmuyor muhtemelen onlarda emanet araba olunca korkarak basıyorlar yani yavaş basıyorlar o da tutmuyor. fren merkezindemi kesin sorunum bu şekilde fenni muayeneye girdim yüzde 3 çıktı firenlerim. değiştirmek gerekirse orjinal hangi marka yada orjinal bulamazsam hangi markaları tercih etmem getekir Teşekkürler

Ana silindirde kaçak az olduğu için ani veya sert frenlemelerde hissetmemeniz normal.
Aslında uğraşacak usta bulsanız belki de içindeki tamir takımının değşimiyle tamiri de olabilir ancak artık o tarz usta bulmak zor. O nedenle değişimini yapıyorlar. Marka olarak bir şey yazamayacağım ancak forumda galiba hakan48 nickli arkadaş yardımcı oluyordu. Arama yaparsanız bulursunuz diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir