ŞARJ DİNAMOSU - ALTERNATÖR - AKÜ - ŞARJ SIKINTISI PROBLEMİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ŞARJ DİNAMOSU - ALTERNATÖR - AKÜ - ŞARJ SIKINTISI PROBLEMİ

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2016, 17:39

Arkadaşlar bugün başıma gelen ilginç bi olayı, bu tür sıkıntılar yaşayan ve çözüm arayan arkadaşlar için paylaşıyorum.

Benim göstergelerde bi problem vardı, söktüm. Daha sonra sökük halde parça aradım vs. Daha sonra marşa bi bastım akü zayıflamış. Daha sonra şarjı kontrol ettim (şarj dinamosundan gelen), yok.

Meğersem bizim araçlar şarj dinamosunun ürettiği elektriği göstergeler üzerinden aküye iletiyormuş. İlginç ama böyle.

Bu ilginç olayın önüne geçmek için şarj dinamosundan aküye direk hat çekilebilir belki. Yoksa başka türlü göstergedeki ufacık bi problemden yolda kalırız ve çözümüde bulmak cok zor olur. Anca tecrübeli bu olayı yaşamış bilen bi usta yapabilir.

Bugün az daha sıfır aküye mal olacaktı bana bu ilginç olay. Üstelikte boşu boşuna.

Neden böyle bişey yapıldığınıda hiç anlamadım

Umarım sıkıntı yaşayan bi arkadaşın işine yarar umuduyla....

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti sainz » 21 Oca 2016, 12:26

Göstergelerin orada ne bir sigorta ne bir regülatör ne de bunlara benzer bir şey yok ki. Motor çalıştırdıktan sonra aküyü sökebilirsin, yine çalışmaya devam eder zira elektriği direkt şarj dinamosundan alır. Böyle bir şey ne duydum ne de gördüm.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SKDFORMAN » 21 Oca 2016, 18:26

Abi bu şekilde yorumlar ve sorular paylaşan arkadaşlar olmuştu daha önce forumda. Hatta bi arkadaş şarj ampülü patlayınca ve göstergede problem olunca şarj kesiliyormuş felan diye yazmıştı. O zaman bende senin gibi düşünüp ne alaka demiştim.

Ama çok ilginçki böyle çalışıyor. Aküden direkt bi hat marş dinamosuna geliyor. Diğer bi hatta doğruca göstergeye gidiyor. Göstergeden de şarj dinamosuna ;)

Yani göstergede bi problem olduğunda şarj kesiyor.

Bende tesadüfen farkına vardım dün. Akü zayıflayınca ne oluyor felan dedim. Araç çalışırken hemen kutup başını söktüm hoop stopp etti. Sonra akünün bağlantısını kontrol ettim, baktımki göstergenin oralara geliyor. Göstergeyi takıp aracı çalıştırdım. Kutup başını söktüm sorun yok. Şarjda gayet normal.

Çok ilginç yaw. Nie böyle bişey yapmışlar anlamadım. Acaba direkt şarj dinamosundan aküye hat çekilse problem mi olur. Çünkü çoğu araçta böyle bu bağlantı bildiğim kadarıyla. Ama bizim araçlarda problem olabilir belkide. İncelemek lazım.

Valla abi hala şaşkınım ve gülüyorum. Hani allahtan biraz anlıyoruz. Anlamayan birinin başına gelse aküden şarj dinamosuna masrafta masraf çıkarırlar. Üstelikte boşu boşuna.
Hiçkimsenin aklına gelmezki böyle bişi dimi ;) ;) ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fthpl » 21 Oca 2016, 18:46

favorit-forman/sarj-dinamosu-arizasi-t33610.html

şu konuda benzer bir dialog var :)

gerçekten ilginç bende bir elektronikçi olarak şaşırdım.
Usta şarj ışığın yanmadımı nasıl farketmedin diye sordu. Bende şarj ışığının bozuk olduğunu söyledim. Oda bozuksa şarj etmez tabi kontaktan gelen akım lambanın üzerinden geçip şarj dinamosuna geçmesi lazım dedi. Göstergeyi sökmekle uğraşmayıp kontaktan gelen bir kabloya ek yapıp arayada bir ampul bağladı.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti SKDFORMAN » 21 Oca 2016, 20:10

fthpl yazdı:http://www.skodam.com/favorit-forman/sarj-dinamosu-arizasi-t33610.html" rel="nofollow

şu konuda benzer bir dialog var :)

gerçekten ilginç bende bir elektronikçi olarak şaşırdım.
Usta şarj ışığın yanmadımı nasıl farketmedin diye sordu. Bende şarj ışığının bozuk olduğunu söyledim. Oda bozuksa şarj etmez tabi kontaktan gelen akım lambanın üzerinden geçip şarj dinamosuna geçmesi lazım dedi. Göstergeyi sökmekle uğraşmayıp kontaktan gelen bir kabloya ek yapıp arayada bir ampul bağladı.

Evet abi bu konuda ve bi kaç defa daha geçmişti bu mevzu. Hatta ben alakası yok olurmu öyle şey. Ben farkederdim tarzında şeyler yazmışım. Aküm o sıralarda saçmalıyordu biraz. Demekki bu olaydanmış.

Abi şaşkınlık bi yana arıza durumunda tespiti de cok zor. Anca bilen birine denk geleceksinki yaptırasın. Yoksa diyorum ya şarj dinamosundan aküye bi çok masraf ettirir insana boş yere.

O değilde hangi mantıkla böyle bişey yapmışlar çok merak ettim. İncelemek lazım aslında boş bi zamanda.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fthpl » 21 Oca 2016, 21:44

FAVORİT için wikipedia üzerinde böyle şarz etmezse yada arıza durumunda 1.2 w olan ampulu değiştirin gibi birşey hatırlıyorum. Nitekim bu sorun için olsa gerek. Vardır bir mantıklı açıklaması . Bilmeyen ustalar için ayrı Son kullanıcı için ap ayrı bir durum :)

dediğin gibi bende araştırıcam
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti erender » 22 Oca 2016, 18:48

o konudaki ilginçlik benim araçta yaşanmıştı. :) göstergedeki şarj ışığınız bozuksa malesef alternatör aküyü şarj etmiyor. ben bunu kışın çamur içinde yolda kalarak tecrübe ettim. :) o ışığın üzerinden geçen kablo büyük ihtimalle şarj dinamosunun elektro mıknatısının uçlarına gidiyor. bir elektronikçi olarak böyle saçma bir yapısı olmasına bende şaşırmıştım. böyle bir durumla karşılaşmamak için far ayar düğmesini söküp onun yerine voltmetre taktım. voltaj her daim kontrol altında :D

Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti sainz » 23 Oca 2016, 00:16

Bunu ilk defa duyuyorum yahu! Gerçekten çok ilginçmiş.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti teksamet » 24 Oca 2016, 01:32

erender yazdı:o konudaki ilginçlik benim araçta yaşanmıştı. :) göstergedeki şarj ışığınız bozuksa malesef alternatör aküyü şarj etmiyor. ben bunu kışın çamur içinde yolda kalarak tecrübe ettim. :) o ışığın üzerinden geçen kablo büyük ihtimalle şarj dinamosunun elektro mıknatısının uçlarına gidiyor. bir elektronikçi olarak böyle saçma bir yapısı olmasına bende şaşırmıştım. böyle bir durumla karşılaşmamak için far ayar düğmesini söküp onun yerine voltmetre taktım. voltaj her daim kontrol altında :D

böyle olmaması lazım aslında, ama tasarlarken düşündükleri bir detay vardır muhakkak,

birde voltajlar hakkında bilginiz olsun

umarım işinize yarayacaktır.
Eklentiler
battery voltage.jpg
battery voltage.jpg (109.86 KiB) 472 defa görüntülendi
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Arabanız: roomster

İleti SKDFORMAN » 25 Oca 2016, 16:09

Dün başka model bi kaç aracın bağlantısını gördüm. Direk şarj dinamosundan aküye bağlantı var. Benim diğer bindiğim tüm araçlarda da böyleydi bağlantı hatırladığım kadarıyla.

Eğerki aracınıza uzun süre binmeyi düşünüyor ve şarj kesme durumunda göstergelere anında müdahale edebilecek durumda değilseniz, ilerde bi süprizle karşılaşmamak için şarj dinamosunun aküyü direkt besleyecek şekilde bi bağlantı yaptırmanızı öneririm. (elektrikçinize danışın)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir