Favorit Su Eksiltme ve Tuhaf Ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Su Eksiltme ve Tuhaf Ses

İleti Modifix » 22 Oca 2016, 21:32

Merhaba arkadaşlar, 400-500km önce antifrizli suyu max olcak şekilde doldurduk sonra motor suyu biraz çekince bir daha max yaptık buraya kadar sorun yok. Ama Bugun 400-500km sonra kontrol ettigimde min. düşmüştü su seviyesi. Birde yağ kapağında beyaz şampuan kıvamında birşey birikiyordu. Usta daha önce conta yakmış yapılmış şimdi içindeki pislikleri atiyor dedi. Bende aldırış etmedim. Birde yolda giderken hızlanınca 30 saniye felan böyle sanki motorun içinde su kaynıyomuş böyle foss tıss gibi sesler geliyor. Ama hararet felan herşey normal. Bende acaba silindirlere o sumu kaçıyor diye kendi kafamdan yorum yaptım. Pek teknik bilgim yok. Sizce sıkıntı ney? Daha önce arabayı ilk aldıgımda başka bir ustaya bakım yaptırmıştım usta motoru açıp bir çok yerini benzinle yıkayıp temizlemişti. Ondan önce bu tuhaf ses yoktu.

Modifix
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit

İleti blues84 » 22 Oca 2016, 23:05

Su eklediğinizde ne kadar eksilmişti, ve ne kadar koydunuz.
Koyarken havasını düzgün bir şekilde alıp kapattınız mı?
Büyük ihtimal su eklenirken HAVA yapmış. Yani suyla beraber hava da doldurmuşsunuzdur. O foss sesi ile beraber sıcak hava çıkıyor genleşme kapağından ve bu esnada yine suyu da beraber salıp eksiltiyor.
Motoru durduğu yerde çalıştırıp bir güzel ısıtın.
Sonra biraz durdurup GENLEŞME KABI kapağını elinizi haşlamamaya dikkat ederek gevşetip havayı boşaltın, su eksildiyse ekleyin.
Bu işlemi birkaç kez yaparsanız hava kalmaz, kalöriferiniz daha iyi ısınır, motor daha çabuk soğur ve eğer hortumşlarda da kaçak yoksa suyu da eksiltmez.
Yağ kapağına da fazla takılmayın, bu konuda çok yazıldı, şöyle bir dolaşırsanız forumda göreceksiniz.
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti sainz » 23 Oca 2016, 00:12

blues84 yazdı:...Büyük ihtimal su eklenirken HAVA yapmış. Yani suyla beraber hava da doldurmuşsunuzdur...

Eğer sistemin havası alınmışsa, eksilen suyu genleşme kabından tamamlarken tekrar hava yapma ihtimali hiç yoktur.

Bana kalırsa contada sıkıntı var ve suyu silindirlere kaçırarak eksiltiyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir