Termostat açtıktan sonra yedek su kabına su gelmemesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Termostat açtıktan sonra yedek su kabına su gelmemesi

İleti fthpl » 31 Oca 2016, 20:26

Merhaba arkadaşlar 88lik termostat ım yeni değişti, fan müşürüm 92-87 lik o da yeni . hararet müşürüm orijinal pal , sağlıklı ve bana göre yeni aldığım yan sanayiden daha doğru gösteriyor. tekrar eskiyi,orj. taktım.. araç normal kullanımda tam ortada biraz geçince fan açıyor. daha sonra tekrar ortada duruyor. hararet vs çekiş,yakıt sıkıntım yok.

Gelelim sıkıntıma. Yedek su deposuna su gelmiyor. Hortumu kontrol ettim sorun yok. termostat yuvasından çıkan İnce boruyu çıkarıp yere tutunca su geliyor depoya takıyorum gelmiyor. baya bekledim. çalıştı araç ısındı fan çalıştı fan durdu ama yedek su deposuna su gelmedi. lakin bi ara su eksildi termostat yuvasın hararet müşürünü değişirken su eksildi o su yedek su deposundan radyatöre aktı .

Termostat açtığında yedek su deposuna su gelmeli mi ? Bu şart mı ? acaba termostat tam açmıyor mu yada sıvı contayı usta gömmüş malum heryere.. o bir tıkanıklık mı yaptı.

Fan motoru ilk defa bugün çok çalıştı . eskiden termostatım açık kalıyordu . Onun için su devirdaim edip rahat soguyordu. Bugün farkettim ki yazın bile bu kadar girmedi devreye .

radyatör üst hortumu sıcaktı ve rahat sıkılabiliyordu .termostat açıyor ve su dönüyor yoksa hararet,su kaymatma kaçınılmaz olurdu.. termostat açtığında onu gevşetipp,yada çıkartıp radyatöre su geliyor mu diye bakmak mantıklı mı ?

Bu arada kaloriferim muhteşem ısıtıyor. Hava üfleyen yerlere El tutulamıyor... Antifiriz oranı yüksek olduğunda soğuma geç olur mu ? Antifirz baya koymus usta çünkü...

FB_IMG_1453039568593.jpg
FB_IMG_1453039568593.jpg (30.96 KiB) 605 defa görüntülendi

Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti AhmetH » 01 Şub 2016, 11:06

Ince borudan su gelip kaba dolmuyorsa kaba giris yeri tikali olabilir civi şiş givi uzun birseyle acmayi deneyin burdan su kaba akmali. Hatta gaz verince akisi cok daha iyi goruyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fthpl » 01 Şub 2016, 17:04

Teşekkürler,kabın ağzını kontrol ettim sorun yok. termostat dan radyatöre giden boruyu elimle sıkıncı genleşme deposu kapağı da açıkken bir kaç atımlık geliyor su geliyor sonra yine su gelmeyi bırakıyor.. Acaba termostat tam açmıyor mu ? yada bu ustanın sürdüğü sıvı conta içeride yuvayı daraltmış olabilir mi ? genleşme deposuna giren ince boruyu yere tutunca su akıyor..

benim kafamı yoran araçla baya km yol yaptım, ne hararet normalden fazla yükseldi nede bir sıkıntı yaşadım . sadece fan biraz fazla çalıştı onuda 88lik termostat'a,92-87 lik fan müşürüne ve hava sıcaklığının gün içinde 20dereceyi bulmasına baglıyorum.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti HASSAN » 03 Şub 2016, 12:40

fthpl yazdı:Teşekkürler,kabın ağzını kontrol ettim sorun yok. termostat dan radyatöre giden boruyu elimle sıkıncı genleşme deposu kapağı da açıkken bir kaç atımlık geliyor su geliyor sonra yine su gelmeyi bırakıyor.. Acaba termostat tam açmıyor mu ? yada bu ustanın sürdüğü sıvı conta içeride yuvayı daraltmış olabilir mi ? genleşme deposuna giren ince boruyu yere tutunca su akıyor..

benim kafamı yoran araçla baya km yol yaptım, ne hararet normalden fazla yükseldi nede bir sıkıntı yaşadım . sadece fan biraz fazla çalıştı onuda 88lik termostat'a,92-87 lik fan müşürüne ve hava sıcaklığının gün içinde 20dereceyi bulmasına baglıyorum.

termostat tam açmıyor olabilir,yedek depo girişi tıkalı olabilir (bu arada izmirde ustanız kimdir tavsiye edermisiniz)
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti fthpl » 03 Şub 2016, 20:18

termostatı değiştiricem. sonra komple sistem temizliği yapıcam. bakalım sorun nerede çıkacak..

ben çoğu şeyi balçovada güven oto var ona yaptırdım. Dürüst insan. Öneririm. Balçovada Parça sıkıntısı var lakin çözülmeeycek şeyler değil. Ya siz alıp getirirsiniz,yada o alır. O yüzden İş haddinden uzun sürebiliyor..

3.sanayide Sun oto var, karbüratörcü besim usta. On numara adamdır. Birde ona uğrayn derim. kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti fthpl » 05 Şub 2016, 23:41

Ne olduysa bu termostatı değiştirdikten sonra oldu. Eski termostat açık kalıyordu felan ama tıkır tıkır dı.Vernet iyi herhalde. fan günde 2-3 kere devreye girerdi şimdi susmuyor. Otobandan çıkıyorum. İlk ışıklarda devreye giriyor. Ayrıca yedek su kabıma araç çalıştıktan 3-5 dk sonra su gelirdi. Şimdi gelmiyor.

büyük ihtimalle bu termostat sıkıntılı. avtopars markası. termostat da yada takılırken yuvada sıkıntı çıkmışta olabilir. sıvı conta biraz abartlımıs gibi geldi bana.

Colorstat vernet in 88 lik termostatı nı alıp birde kendim takıp deniyeceğim. Fan susmak bilmiyor. Mantık yürütürsek ya geç açıyor yada yarım açılıyor. Çok ısınan su bir türlü sogumuyor. Kaldıki sogusa motora dönünce gene ısınıyor.

Var mı bir öneriniz?
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 05 Şub 2016, 23:45

Yeni termostat da sıkıntılı olabilir. Olmayacağının garantisi maalesef yok.
Eğer termostatı sökersen, kaynamış suyun içine bırakarak açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz. Açılıyorsa suyun geçtiği kanallarda problem olup olmadığına bakabilirsiniz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti fthpl » 05 Şub 2016, 23:47

sainz yazdı:Yeni termostat da sıkıntılı olabilir. Olmayacağının garantisi maalesef yok.
Eğer termostatı sökersen, kaynamış suyun içine bırakarak açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz. Açılıyorsa suyun geçtiği kanallarda problem olup olmadığına bakabilirsiniz.

Teşekkürler,yarın ilk işim su termostat ı sökmek. ardından kontrol . o arada hava güzel olursa radyatörü hortum la su tutarak temizliyeceğim. yemin ediyorum yazın böyle olmazdı. aydına gittim 40 derece sıcak ,fan 2 bilemedin 3 kere açmıştır. 88 lik açık kalan termostat ve aynı radyatör,fan ile.

5 kişi,lpg,yaz,aynı araç bir türlü anlamıyorum bu değişimi... Kaldı ki baskı balata dahil .karbüratör bakımı vs bir kamyon malzeme değişti.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir