BENZİN DEPOSU ŞAMANDIRA ELEKTRİK ŞEMASI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BENZİN DEPOSU ŞAMANDIRA ELEKTRİK ŞEMASI

İleti sahin00197803 » 26 Şub 2016, 21:50

merhabalar, ustalardan ve üyelerden rica ediyorum, araç 136l favorit 91model, benzin deposu şamandırasının elektrik bağlantılarını bulamadım.

Benzin deposunu temizlemek için sökerken soketler yerinden çıktı, hangisi nereden çıktı bilmiyorum, depoyu yerine taktım ama şamandıranın kablolarını takmadım, yanlış takılırsa şamandırada kıvılcım vs. çıkarsa benzin alev alabilir korkusuyla takamıyorum. depoda ne kadar benzin var bilemiyorum, sürekli bagajda bidonla benzin bulundurmak zorunda kalıyorum, yolda kalmamak için, arabanın içide benzin kokuyor bıktım artık bundan da, bilen varsa tarif edebilir mi acaba. şimdiden teşekkürler.

sahin00197803
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: soner kıymık
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: 136l

İleti sainz » 26 Şub 2016, 22:39

Şema maalesef yok bende ancak deneme yanılma ile bulabilmek için şamandırayı deponun dışına alıp yapabilirsiniz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti efekentli » 27 Şub 2016, 10:28

bunu bulmanın en iyi yolu şamandırayı sökmektir ve dışarda kabloları takıp benzinin kaldırdığı tüpü aşagı ve yukarı kaldırarak ibreyi ve lambayı kontrol etmektir.aşağıya indirdiğinde lamba yanıyorsa ve gösterge ibresi doğruysa uçları bulmuşsunuzdur.bir diğer yöntem var ama riskli, depoda ne kadar benzin var takribi olarak?şamandırada 2 tane uç var biri benzin bitmesine yakın yanan lamba ucu diğeri ise gösterge ucudur.eğer ohm metre (ölçme aleti)bulabilirsen önce ohmmetrenin uçlarını direk birbirine değdir ibre sona vuracaktır yani en yüksek seviyeye.sonra uçlardan birini şaşiye yani araç gövdesinde herhangi boyasız elektrik alan bir yere tut,diğerini şamandıra uçlarından birine tut,eğer benzin az ise ve şamandıra sağlam ise ibre tam kalkmış gibi oluyor ama sona dayanmıyorsa gösterge ucudur,malum o ucun gittiği yer rezistans olandır.ama bunu doğru yaptım sanarak yanlış ucu bağlarsanız yani lamba kablosunu takarsanız tehlikeli olur.bence en iyisi sökerek dışarda kontrol lambası ile uçları bulup işaretlemektir.araç tesisatında da lamba ucu kontak açıkken şasiye tutup lamba yandığında doğru kabloları doğru yerlere takmaktır.
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti Safariali » 27 Şub 2016, 10:55

Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti blues84 » 27 Şub 2016, 19:22

1801 pdf dökümanında 7. sayfada 61 numaralı parçadır. (benzin seviye sensoru)
Mavi:Şase
Yeşil bantlı SARI canlı uç
Siyah İkaz Lambası'dır
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti sahin00197803 » 28 Şub 2016, 21:07

sayfa7.jpg
şamandıra.jpg
yardımcı olan herkeze çok çok teşekkür ediyorum, ALLAH cc hepinizden razı olsun.
biliyordum bu forumda hertürlü sorun çözülüyor :)

depoyu sökmeme gerek kalmadı arka koltuğun altında ekteki resimdeki şekilde yuvarlak bir delik koymuşlar, favorit in mühendislerine de teşekkür ettim. şemadaki şekilde bağlantıyı yaptım, sorun yok.şamandıra çalışıyor :)
sahin00197803
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: soner kıymık
Nereden: Afyonkarahisar
Arabanız: 136l

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir