FORMAN 2. Vites senkromeç ve amortisör

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FORMAN 2. Vites senkromeç ve amortisör

İleti Derdiyok » 09 Mar 2016, 14:59

Selam aleyküm

94 forman kullanıcısıyım, 2. vitese geçişlerde gıcırtı yapıyor.Debriyaj ayarı normal, diğer viteslerde sıkıntı yok. Ustam 2. vites senkromecinde sıkıntı var biraz kibar davran dedi. Bazen gıcırtı kesiliyor sonra geri tekrar yapıyor anlamadım.Kendisine sormadım ama şuan yaptırsam ortalama ne kadar masrafım olur.

Birde amortisörler çok kötü, ufak çakıl taşı veya asfalt kabarığı bile sarsıntı yapıp zıplatıyor. Monroe öneriliyor fakat bütçem şuan kısıtlı vika veya nova daha hesaplıdır dediler. Kullanan varmı arkadaşlar. Nasıldır bu markalar. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bilmiyorsun, bilmediğini de bilmiyorsun, bilmediğini bilmekte istemiyorsun...
Kullanıcı avatarı
Derdiyok
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer ÇELİKOĞLU
Nereden: Erzurum
Arabanız: FORMAN

İleti fthpl » 09 Mar 2016, 16:34

2.vites için bişey diyemem ama amortisör de monroe taktır derim. ben avtopars taktırdım 1 sene oldu şuan sorun yok ama çok da kaliteli değil.
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti Derdiyok » 09 Mar 2016, 16:40

Fiyatları konusunda bilgi verir misin kardeş.
Kullanıcı avatarı
Derdiyok
CLASSIC
CLASSIC

İleti fthpl » 09 Mar 2016, 17:14

Derdiyok yazdı:Fiyatları konusunda bilgi verir misin kardeş.

ben geçen sene önlere 65 e aldıydım tanesini. netten bakarsan fiyatları ortalama belli olur. parçacılarda kısmen daha uygun.

http://www.***.com/AMORTISOR-ON ... R-541.html

http://www.otoaslanlar.com/index.asp?mo ... AN%2088-95
Kullanıcı avatarı
fthpl
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fatih PALA
Nereden: İzmir
Arabanız: 93 Favorit 135l

İleti efekentli » 09 Mar 2016, 18:30

3 yıl önce 4 amartisörü monroe taktırdım.sonuç çok güzel.o zamanlarda önler 1 adet 75 tl şimdi bilmiyorum ama pek de yok gibi piyasada.
efekentli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet Akduman
Nereden: Aydın
Arabanız: forman

İleti sainz » 10 Mar 2016, 14:10

Derdiyok yazdı:...amortisörler çok kötü, ufak çakıl taşı veya asfalt kabarığı bile sarsıntı yapıp zıplatıyor...

Yalnız bu bahsettiğiniz Favorit/Forman araçların genek karakteristiğidir maalesef. Çok fazla ses geliyorsa içeri öncelikle amortisör takozlarına baktırın zira çabuk bozulurlar ve boşluk oluşur ve zamanla da bu lastik takozlar sertleşir ve araç çok sarsıntı yapıyormuş gibi gelir ve süspansiyon çok gürültülü çalışır. Genelde gözden kaçar, amortisörleri değiştirseniz de amortisör takozlarını kontrol ettirin, gerekiyorsa da yeniletin. Naçizane tavsiyemdir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Derdiyok » 11 Mar 2016, 11:29

efekentli yazdı:3 yıl önce 4 amartisörü monroe taktırdım.sonuç çok güzel.o zamanlarda önler 1 adet 75 tl şimdi bilmiyorum ama pek de yok gibi piyasada.

Monroe kaliteli fakat 125 tl dediler ön amortisöre, 95 te arkalar. Optimal diye bi marka var alman malı diyor yedek parçacı ama bilemedim. 100 önler , 75 arkalar olur diyor. Bu marka hakkında bilgisi olan varmı ?
Kullanıcı avatarı
Derdiyok
CLASSIC
CLASSIC

İleti Derdiyok » 11 Mar 2016, 11:35

sainz yazdı:
Derdiyok yazdı:...amortisörler çok kötü, ufak çakıl taşı veya asfalt kabarığı bile sarsıntı yapıp zıplatıyor...

Yalnız bu bahsettiğiniz Favorit/Forman araçların genek karakteristiğidir maalesef. Çok fazla ses geliyorsa içeri öncelikle amortisör takozlarına baktırın zira çabuk bozulurlar ve boşluk oluşur ve zamanla da bu lastik takozlar sertleşir ve araç çok sarsıntı yapıyormuş gibi gelir ve süspansiyon çok gürültülü çalışır. Genelde gözden kaçar, amortisörleri değiştirseniz de amortisör takozlarını kontrol ettirin, gerekiyorsa da yeniletin. Naçizane tavsiyemdir.

kule takozları, stoplama takozları hepsini kontrol ettirecem usta. Neyi varsa çıksın bi kere. çok ses yapıyor sarsıntı aşırı derecede fazla.
Kullanıcı avatarı
Derdiyok
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 11 Mar 2016, 13:26

Derdiyok yazdı:
sainz yazdı:

kule takozları, stoplama takozları hepsini kontrol ettirecem usta. Neyi varsa çıksın bi kere. çok ses yapıyor sarsıntı aşırı derecede fazla.

Madem bu kadar niyetine girdiniz, rot, rotil, salıncak burçları, arka dingil lastik burçları, ...vs. yerlerini de kontrol ettirin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Derdiyok » 11 Mar 2016, 15:12

sainz yazdı:
Derdiyok yazdı:
sainz yazdı:

Madem bu kadar niyetine girdiniz, rot, rotil, salıncak burçları, arka dingil lastik burçları, ...vs. yerlerini de kontrol ettirin.

Onlarda sıkıntı yok usta 6 ay önce alt takım yapıldı araca.O zaman kontrol edildi idare eder denildi amortisörlere. Fakat yağlı amortisör var kışın eksi 30 olunca yağ katılaşmaya başlıyor, birde araca beş altı kişi binince dayanamadı amortisörler :) Optimal aldım biraz önce.made in germany yazıyor çakma değilse tabi. Biraz sıkı tuttum pazarlığı 300 tl ye 4 ünü aldım. Sökünce kule takozu , lastiği, stoplama takozu falanda deforme olmuşsa takviye yapcaz
Kullanıcı avatarı
Derdiyok
CLASSIC
CLASSIC

İleti syf14 » 11 Mar 2016, 15:29

S.a hocam bahs ettiğin sıkıntılar benim aracimdada mevcut parçaları değistirdikten sonra görüşlerini yazarsan en azindan fikir sahibi oluruz
syf14
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seyfettin öztürk
Nereden: Bolu
Arabanız: favorit silverline

İleti Derdiyok » 11 Mar 2016, 17:28

syf14 yazdı:S.a hocam bahs ettiğin sıkıntılar benim aracimdada mevcut parçaları değistirdikten sonra görüşlerini yazarsan en azindan fikir sahibi oluruz

Olur üstad yarın taktırırım muhtemelen. Gözlemlerimi paylaşırım. Fakat şu 2. vites senkromeci konusunda kimseden yardım alamadık. Kısa süre içerisinde sorun çıkartırmı bu haliyle bi süre devam eder mi bilenler yardımcı olursa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Derdiyok
CLASSIC
CLASSIC

İleti syf14 » 11 Mar 2016, 17:48

Ankarada rastgele skoda tamirine bakan ustaya sordum usta 2.vites sarisinin degismesi lazim dedi sanzuman yagi+2. Ve 3cü vites sekromenç sarilari +iscilik 500 dedi ama nazik kullanirsan daha gidr demisti isi şansa birakmamak lazim en kisa zamanda yaptiracam
syf14
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: seyfettin öztürk
Nereden: Bolu
Arabanız: favorit silverline

İleti Ozkan7 » 23 Mar 2016, 10:17

syf14 yazdı:Ankarada rastgele skoda tamirine bakan ustaya sordum usta 2.vites sarisinin degismesi lazim dedi sanzuman yagi+2. Ve 3cü vites sekromenç sarilari +iscilik 500 dedi ama nazik kullanirsan daha gidr demisti isi şansa birakmamak lazim en kisa zamanda yaptiracam

Bence de bi an önce değiştir aynısı benimde başıma geldi 2 deyken bazen kendi kendine atıyodu bağırmaya başlıyodu sonradan 2 ye hiç geçmedi. Ustaya götürdük senkromeçler değişti debriyaj değişti yağlar falan değişti bi kaç ufak şey daha vardı toplam 780 lira tuttu o da usta tanıdıktı.
Ozkan7
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Ahmet Özkan
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir