Vites geçiş sıkıntısı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Vites geçiş sıkıntısı

İleti ayhan41 » 11 Nis 2016, 01:27

Arkadaslar 93 forman lx aracım var.gecen baski balata setini degistirdim.baski balatasi bitikken aracimda viteslerde geçiş sıkıntısı yasamazken degistikten sonra 1 ile 2 ci vitesler de vitese takmada sertlik sorunu ile karsilastim.sanki 1 ile 2 vites yerleri iyice sola dogru gelmis gibi iyice sola yanastirip vitese atmam gerekiyor.bu arada vites kolunda eskidende olan bosluk mevcut vites kolunun sanziman girisine baglayan cubuktaki takozunuda degistim sorunum duzelmedi neden kaynaklanmis olabilir baski balatanin montajinda bizzat oradaydim sikintili bir durum olmadi bilgisi yada tecrubesi olan arkadaslardan yardim lütfen

ayhan41
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda forman

İleti sainz » 11 Nis 2016, 08:28

ayhan41 yazdı:Arkadaslar 93 forman lx aracım var.gecen baski balata setini degistirdim.baski balatasi bitikken aracimda viteslerde geçiş sıkıntısı yasamazken degistikten sonra 1 ile 2 ci vitesler de vitese takmada sertlik sorunu ile karsilastim

Debriyaj ayarı ile ilgili olabilir.
ayhan41 yazdı:sanki 1 ile 2 vites yerleri iyice sola dogru gelmis gibi iyice sola yanastirip vitese atmam gerekiyor.bu arada vites kolunda eskidende olan bosluk mevcut vites kolunun sanziman girisine baglayan cubuktaki takozunuda degistim sorunum duzelmedi neden kaynaklanmis olabilir baski balatanin montajinda bizzat oradaydim sikintili bir durum olmadi bilgisi yada tecrubesi olan arkadaslardan yardim lütfen

Bu bahsettiğiniz de vites kolunun tam altında yer alan ve aracı lifte kaldırarak değiştirilen vites kolu plastik burcu ile alakalı.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ayhan41 » 11 Nis 2016, 09:19

Eyvallah hocam bende ondan suphelendim hatta sordum birkac parcaciya bulamadim.o parca tek satiliyormu yoksa vites kolu takiminin icindemi yer aliyor?ben izmitteyim bu parcayi satan yer varmi bilen varsa yonlendirirse memnun olacagim.
ayhan41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhan41 » 11 Nis 2016, 10:12

Problemi çözdük nihayet.sorun usta hatasi parcadan değilmiş.söyleki baski balata degisirken sanzimana giren ve vites kolu cubugu bagli olan yer sanzimanin icersine tam oturtulmadan yani yerine itilip oturtmadan sıkılmış haliyle 1 ve 2 vitesler yerini bulmuyor ayni yerde baska bir usta kanalda arabanin altinda sanziman giris yerini kontrol ederken farketti simdi vites gecisleri belli bile olmuyor dunya varmis dun sehirdisina cikalim dedik aksine yol hep rampaydi vites dusurmek buyuk sıkıntı olmustu neyseki simdi o sorunda kalmadi.yardimci olan arkadaslar saolsunlar.
ayhan41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 11 Nis 2016, 10:18

ayhan41 yazdı:Problemi çözdük nihayet.sorun usta hatasi parcadan değilmiş.söyleki baski balata degisirken sanzimana giren ve vites kolu cubugu bagli olan yer sanzimanin icersine tam oturtulmadan yani yerine itilip oturtmadan sıkılmış haliyle 1 ve 2 vitesler yerini bulmuyor ayni yerde baska bir usta kanalda arabanin altinda sanziman giris yerini kontrol ederken farketti simdi vites gecisleri belli bile olmuyor dunya varmis dun sehirdisina cikalim dedik aksine yol hep rampaydi vites dusurmek buyuk sıkıntı olmustu neyseki simdi o sorunda kalmadi.yardimci olan arkadaslar saolsunlar.

Vites kolunun altındaki plastik burç tek olarak satılıyor. Ben değiştirip yaklaşık 7-8 sene hiç sıkıntı yaşamadan kullanmıştım. Değiştirince "eski hali ne kötüymüş öyle ya" diyorsunuz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SKDFORMAN » 11 Nis 2016, 13:12

Ben şu kanıya vardım. "Her aracın ustası farklıdır. " Bu aracın baskı balatası değiştirilirken vites kolu ve bağlantıları, burçlar, vidalar, ufak tefek körük lastikler vs. hepsinin elden geçmesi gerekiyor. Bazen vites demiri eğrilmiş, yamulmuş olabiliyor ki çoğunda da böyledir. Muhakkak elden geçmesi gerekiyor. Ama pek fazla skoda tamir etmemiş usta bunları atlayabiliyor. Ben bunu usta hatası değil usta tercihi hatası olarak yorumluyorum.
Ben baskı balatayı değiştirirken usta ben hiçbişey demeden hemen vites demirini komle söküp çekiçlemiş, vidalarını burçlarını körüklerini vs. ne gerekiyorsa yapmıştı. Belliki geçmişte bayağ tecrübelenmiş :)
Sonrasında aldığımda sıfır aracın vites kolu nasılsa öyle olmuştu.
Geçmiş olsun..
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti tolga06 » 13 Nis 2016, 20:49

benim favodada 2. vitese zor geciyo biyere takiliyormus gibi
tolga06
CLASSIC
CLASSIC