Karbüratör 2. Boğaz Açmıyorsa

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Karbüratör 2. Boğaz Açmıyorsa

İleti ozantavsan » 15 Nis 2016, 17:58

Bu yazımda kısaca karbüratör 2. boğaza değinmek istiyorum.

Nedir bu 2. boğaz...... ( Sofraya konan bir tabak 2. boğaz değil , denize 2. boğaz hiç değil)

2. boğaz gaz pedalınıza fazla yüklendiğinizde karbüratör içinde açılan 2. boğazdır.

Peki sizin ki çalışıyormu ???????????????

NAsıl anlayacağız ?????????

Araç çalışır vaziyetteyken gaza ani asıldığıınızda karbüratör yan tarafında kendiliğinden hareket eden bir mekanizma göreceksiniz ..

İşte bu parça içindeki diyafram vakumla mekanizmayı harekete geçirecek.

2bogaz.jpg
2. boğaz valfi diyelim
2bogaz.jpg (10.5 KiB) 587 defa görüntülendi

Şema olarak şöyle
----------

bbogazsema.jpg
bbogazsema.jpg (48.86 KiB) 587 defa görüntülendi

14 nolu parça 2. boğaz mekanizmamız.........

Siz gaza yüklenince mekanizma ucu hareket ederek çekilecek.

Hareket yoksa çalışmıyor demek.Ayrıca karbüratörre üstten bakınca 2. boğazın gaz telini çekerken açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir kaç önce şüphelenip değiştirmek istemiştim.Stokta yoktu.Sonra umursamadım.
Bir kaç gün önce aklıma geldi aldım.
Eskisini söküp yenisini taktım.Araç çalışırken gaz teline yüklendim.Mekanizma çekti i 2 . boğazın açıldığını gördüm.

Sonra ne oldu ?????

Araç daha atikleşti.

Kullandığım vitesle hız göstergesinde daha fazla hız.50;ye kadar basabildiğim viteste 70 km gibi.

Araç bir rahatladı.

90-100 km'ye rahat ulaşır oldu.Eskiden biraz zorlardı.Düz yolda bile.

Yokuşlarda çok rahat 4 - 5 . vites tırmanış sorun yok.Tabiki yokuş başı kalkışlar hariç.Onlarda bile bir üst vites tırmanıyor.

Sürekli kullandığım bir yol var başı dönemeç.Burada zorlayarak 40 km görürdüm.3 ten 4 e alırdım 50 zorlardım birazda rampa.Şimdi dönemeç sonrası 30-40-50 geçtikten sonra 4. vites 70'e kadar tırmanıyor.Rampa sonrası yine dönemeç olduğundan daha fazla hızlanmıyorum.

Sizde kontrol edin.Eskisi elle kontrolde çalışıyor gibi duruyor.Diyaframda sağlam.Boru girişlerinden üfleyinde çubuğu hareket ediyor.Ama yenisinde aynı işlemi yapınca çubuk daha hızlı hareket ediyor.Eskisi güçsüz gibi..

100 den fazla basıcamda hem yollar radar i hemde lpg ayarımı biraz açmam gerekebilir.

Darısı başınıza . Öyle arabam gitmiyor , şu , bu demeyin.Sorunlu araç değil bakımsız araç var.
Gerekeni yapın o size hizmette kusur etmez.İsteğinizi karşılar.Bakın benim sesim çıkıyormu sorunum yok araçla , herşeyi çözdüm 6 yılda.... Foruma gözünüz gibi bakın , her satırını dikkatle okuyun.Tüm çözümleriniz burada.

Onu sevin , ona cici parçalar alın , sevindirin garibi , sizi sırtında taşır , onu üzmeyin.

Kalın sağlıcakla.

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti HASSAN » 16 Nis 2016, 14:00

teşekkürler faydalı bilgilerin için faydanan olacaktır mutlaka,ilk fırsatta bakacağım
RENORENORENORENO
Kullanıcı avatarı
HASSAN
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Nereden: İzmir
Arabanız: 1998 GLX FELİCİA

İleti phenomx3 » 17 Nis 2016, 06:35

ben de değiştirdim ayrıca termovalfi,jikle kapağını da değiştim. jikle diyaframını da aldım ama değişmeye fırsat olmadı duruyor. eskileri de duruyor. ben keyfi değiştim eskileri de sağlam.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir