Su eksiltme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Su eksiltme

İleti favocu41 » 24 Nis 2016, 12:36

arkadaşlar 93 lx favoritimin su eksiltme sorunu için bilgisi olanlardan bilgi paylaşımı rica ediyorum. Arabam 2-3 günde bir motorun arka tarafları yani üst kapağın arka tarafları su içinde oluyor sabahları. Devridaimi hortumları heryeri kontrol ettim su kaçağı yok ama kapağın arka tarafları bildiğin yıkanmış gibi. Conta kaçırıyo desem hararet yok su kaynatma hava yapma hiç bişe yok. Fan normal girip çıkıyo. Ama bi yerden su koyveriyo. Acaba motorun arka tarafında contanında haricinde su kaçağına sebep vericek bişey varmı?

Skoda Das Auto Fakurun Arabasi
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: cenk giray
Nereden: Kocaeli
Arabanız: Green fog

İleti enginarslan » 25 Nis 2016, 13:25

Selam benzer bir sorun bende de var.
motor hava yapıyor ve şişiyordu. bende geçen yıl conta yaptırdım. Ama arka tarafta manifoltun oradan su kaçağı olmaya başladı.
sizinki gibi motorun arka tarafı ıslanıyor ve 15-20 günde bir suyunu tamamlıyorum.
benim araçta da su eksiltmeden başka bir sorun yok. Tahminimce manifolt'un oradan kaçırıyor.
ben pek vaktim olmadığı için baktıramadım. siz manifolta bir baktırın derim.
enginarslan
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: engin arslan
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: favorit

İleti favocu41 » 25 Nis 2016, 16:42

Su kabını çok doldurduğum zaman yapıyo 2 gündür yok ama bakarım sağol
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

İleti Safariali » 25 Nis 2016, 18:19

Su kabini yarıdan fazla doldurma ve pembe organik antifriz kullan lpg beyni radyatör seviyesinde monteli olmalı
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti phenomx3 » 25 Nis 2016, 20:47

Benim de su eksiltiyordu yedek su kabı ve hortumlardaki basınç iyice artmıştı. son olarak ta yedek su kabının kapağından paslı su atmaya başladı. Gölcükte bilyayı değiştirirken ustaya bahsettiğimde contaya işaret ediyor dedi ve ekledi; sabahları çalıştırmadan önce kapağın arkasını yani manifoldun al kısmını kontrol et oralar ıslaksa, sabahları zor çalışıyor çalıştığında pır pır pır diye çalışıp sonra düzeliyorsa büyük ihtimal contadır demişti. Ve o zaman kesinlikle contanın değişimine karar verip yaptırdım. söküldüğünde conta çürükler ve küçük bir kısım yanık mevcuttu. Paylaşmıştım okursan o ustaya göster derim.

favorit-forman/aracimin-bujilerinin-durumu-neyi-isaret-ediyor-sizce-t34860.html
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti Abdulkadir OĞUZ » 25 Nis 2016, 21:17

Arkadaşlar bence karbüratör jikle tertibatından su kaçırıyor olabilir. Hortum bağlantılarını kontrol edebilirsin.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti SKDFORMAN » 26 Nis 2016, 15:09

Her su eksilten araca conta yanık demek cok yanlış olur. Ayrıca ben aracı yeni aldığımda bahsedilen o arka bölüm ve yağ çubuğunun çevresi su doluydu. Tabi böyle bi durumda suda eksilir. Sorun manifoltun su bağlantı hortumlarından birinin kelepçesinin az sıkılmış olmasıydı. Yani bu kadar basit bişeyde dahi araç su eksiltir ve bahsedilen arka bölüm ıslanabilir.
Bu conta mevzunda termostat ve fan müşürü seçimi cok önemli
Diye düşünüyorum
Syglarımla
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti favocu41 » 06 May 2016, 21:45

Konuyu hortlatıyorum
Su eksiltme sorunumu şöyle çözdüm. Karter contam yağ sızdırıyordu karter contasını kendim değiştim değişirkende karterin güzelce temizliğini yaptım. Hazır temizlenmişken dedim yağ ve yağ filtresinide değişiyim. Ertesi gün bi baktım yağ çubuğunu çektim yağ beyaza dönmüş. Anladımki yağa su karışıyor. Aldım takımları söktüm üst kapagı conta çürümüş.kapakların güzelce temizliğini yapıp yeni contalarıyla tekrar topladım.motor içinde ve karterde kalan pis yağ için 10 numara ince açık ucuz yağ alıp 1 gün öyle kullandım. Motoru temizlemesi açısından. Ertesi gün yağı süzdüm yağ motordaki bütün sulu beyaz yağı toplamış. İlk değiştiğim yağıda atmamıştım. Tekrar onu döküp 2-3 saat rölantide çalıştırdım.yağı tekrar süzdüm. Yağ koyduğum gibi çıktı. Artık sıra geldi 20-50 po lpg yağımı ve yeni yağ filtresini takmaya. Onlarıda takıp 2 lt antifirizinide ekledim araba oldu cillop.
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 06 May 2016, 22:15

Üstat eline sağlık, bu kadar bilgin vardı madem yardım alma gereği niye duydun ki :shock:
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti favocu41 » 06 May 2016, 22:29

Ya insanı yanıltan hersey normal gözükmesi. Son gün işte yaga su karıştığını farketmem oldu
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 07 May 2016, 17:00

Eline sağlık Cenk kardeş. Aslında hiçte zor değil. Üst kapağa zarar vermeden conta değiştirilse bi çok problemin önüne geçilir. Bravo sana, tebrik ederim.
Bu arada tork anahtarı kullandın mı yoksa kafana göremi sıktın.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti favocu41 » 07 May 2016, 18:18

tabikide tork anahtarıyla sıkıldı.
Yanlız bende tork anahtarı yok motorcu arkadas sağolsun gelip 2 dkde sıktı 70-80-90
Subap ayarı yapıldı tekrardan
Bu arada övgüleriniz için tlk ederim.
Kullanıcı avatarı
favocu41
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi