MUAYENEDE ÇIKAN AĞIR KUSUR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

MUAYENEDE ÇIKAN AĞIR KUSUR

İleti phenomx3 » 09 Ekm 2016, 10:14

Merhaba arkadaşlar dün aracımı muayeneye götürdüm. sıkıntısız geçeceğini düşünürken 1 tane kusur var abi dedi. LPG borusu eksoza yakın geçirilmiş en az 10 cm mesafe olmalı bu yeni çıkan bir kural dedi. sonra muayene evrağını çıkarmak için içeri gitti. evrağı başka görevli getirdi, 2 tane ağır kusu var deyince arkadaş 1 tane demişti nasıl 2 tane oldu deyince de, sisteme girdiğinde çıktı arka sağ freniniz zayıf çıkmış bu iki sorunu düzelttirin gelin dediler.
Şimdi sorum:
aracımın fren sistemini komple elden geçirmek istiyordum zaten... sadece arka sağ frendeki sıkıntıyı yaptırıp muayene tekrarı mı yapsam yoksa fren sistemini elden geçirsem mi?? ön ve arka fren balataları elimde var TRW. arka fren silindirlerini de alıp değişsem mi diyorum. endişem bu parçalar değiştiğinde muayenede tekrar bir taraf az ya da çok frenleme yapıyor çıkarsa muayenem yanmasın.

fren silindiri 1994 GLX FORMAN'in 19 mm mi? 22 mm.mi bilen??? cifam trw bosch hangisini alayım.

2 sene önce aldığım aracımın elden geçmeyen bir fren sistemi bir de amortisörleri kaldı. Aldıktan sonra devirdaim(GRAF) triger zinciri (ORJİNALİ), dış aks kafalarını (GKN) değiştirdim. Lastikleri yeni, akü yeni, conta yeni yapıldı, iç aksların körükleri (GOMET) yeni değişti, direksiyon kutusu orjinali (DAS) hala üzerinde ve bakım ayarı yapıldı. rot başları (4U) yeni değişti.

bu araca uzun süre daha bineceğim artık kesinleşti. bir garaj arabası vardı LPG takılmamış 12-13000 TL ye alacqaktım. 1998 daihatsu applause daha 58 bin km. klima ABS 4 cam otomatik çift hava yastığı vs.vs onu alacaktım ama babası ölunce sahibi kendi kullanmaya karar verdi. kendi aracıma bu kadar masraf yaptıktan sonra da satmak mantıklı olmaz artık.

fren konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti SKDFORMAN » 09 Ekm 2016, 16:20

Hocam muayeneden geçmek için hedefiniz sadece ağır kusur olmalı. Arka sağ fren zayıfmı yoksa arka iki teker arasındaki sapma oranı fazlamı ona iyi bakmak lazım. Genelde sapma oranı fazla olduğu için ağır kusur olur. Buda ayarla alakalı. Arka tekerlerinizin birbiriyle orantılı şekilde tutacak şekilde ayarlattırıp gidin ve geçin.

Zayıf tutma mevzu ise sağ arka fren merkezinden kaynaklanabilir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti hetepe » 10 Ekm 2016, 08:29

Frenle ilgili konuyu normal tamircide değil de, frencide yaptırın ki iş sonrası fren gücünü orada ölçtürebilesiniz....
Böylece muayene tekrarına giderken içiniz rahat olur.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti phenomx3 » 07 Kas 2016, 00:23

iyi bir frenci buldum ve yaptırdım. arka balatalarım TRW zaten vardı. silindirleri de (CİFAM)aldım usta söktü balatalar bitik sol silindirden de yağ kaçırıyormuş. kampanalar temizlenip zımparalandı silindirler ve balatalar değişti. gittim muayeneye sorunsuz geçti. tşk.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir