favo hız sorunu :S

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favo hız sorunu :S

İleti by wodoo » 30 Ekm 2007, 20:04

arkadaşlar bizde '92 model favorit 135L var hız sorunum nedir sormak istedim herneyse (ankaradaki ark bilirler) çayyolundan gelirken otobanda (babam sürüyo tabi daha bende ehliyet yok Cry) araba 5. viteste tam gaz basıyo babam araba daha gitmiyo ama ibre daha 85 i gösteriyo araba kıçını yırtıyo ama 85 den yukarı çıkmıyo ibre arabada hızlanmıyo sizce nedeni ne olabilir ? Confused  (babam debriyaj balatasından şüphelendi ama sizede sormak istedim) yorumlarınızı bekliyorum şmdiden tşk...

by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti sainz » 30 Ekm 2007, 20:16

Sorun büyük bir ihtimalle debriyaj balatası. "Araba yırtınıyor" ibaresinden anladığım bu zira motorun devri yükseliyor ama buna nazaran aracın hızı artmıyor. Eğer debriyaj baskı-balatası sağlam ise, 5.viteste 80-85 km/s hızlarda gaza yüklenirseniz, uzun 5. vites dişlisi oranı nedeniyle motor gazı yemeyecek ve bayılma emareleri gösterecekti.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti by wodoo » 31 Ekm 2007, 18:35

tşk sainz... evet arkadaşlar başına böyle bi olay gelen yada bilen var mı başka
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

İleti driver » 31 Ekm 2007, 21:27

debriyaj balatası biten bir araç sürekli olarak kavrama yapar.sorunun en basit anlaşılabilir testi de,aracı durduğu yerde el frenini çekin ve vitesi 5 e alın.gaz vermeden debriyajdan ayağınızı çekin.araç stop etmiyorsa balata bitiktir.değiştirirsiniz.

Ha eğer problem bu değilse,aksların bozuk olması ihtimali de var ama bu çok zayıf.akslar bozulduğu ve iyice dişlerin yalama olduğu durumlarda hareketi tekerleğe birebir aktaramaz ve zorlama olduğunda boşa döner.ama bu olayda çatır çutur sesler çıkar.

aklıma şimdilik bunlar geliyor.
driver
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 00:59

iyi akşamlar ben geldim herkese slmBig%20smile arkadaşın sorunu anlattığına göre karbüratörün ikinci boğaz valf tertibatı çalışmıyor.gaz telinin orda siyah parça büyük bir ihtimal hortumu çıkmış yada yırtılmış yada valf arızalıdır.debriyaj olma ihtimali de var ama debriyaj balatası o kadar kötü olsa debriyaj en yukarda kavrar kavraması nasıl bide araç rampada nasıl belirtirmisiniz.yardımcı olmaya çalışırım
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti by wodoo » 01 Kas 2007, 18:03

[quote="hakan48"]iyi akşamlar ben geldim herkese slmBig%20smile arkadaşın sorunu anlattığına göre karbüratörün ikinci boğaz valf tertibatı çalışmıyor.gaz telinin orda siyah parça büyük bir ihtimal hortumu çıkmış yada yırtılmış yada valf arızalıdır.debriyaj olma ihtimali de var ama debriyaj balatası o kadar kötü olsa debriyaj en yukarda kavrar kavraması nasıl bide araç rampada nasıl belirtirmisiniz.yardımcı olmaya çalışırım[/QUOTE]

debriaj alttan kavrıyor araba rampalardada 1. vıteste hiç bi sorun yok normal cıkıyo ama 2. vitese alındığında devirden düşüyo stop edecek gibi oluyo Confused
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

İleti by wodoo » 01 Kas 2007, 18:05

[quote="driver"]

debriyaj balatası biten bir araç sürekli olarak kavrama yapar.sorunun en basit anlaşılabilir testi de,aracı durduğu yerde el frenini çekin ve vitesi 5 e alın.gaz vermeden debriyajdan ayağınızı çekin.araç stop etmiyorsa balata bitiktir.değiştirirsiniz.

Ha eğer problem bu değilse,aksların bozuk olması ihtimali de var ama bu çok zayıf.akslar bozulduğu ve iyice dişlerin yalama olduğu durumlarda hareketi tekerleğe birebir aktaramaz ve zorlama olduğunda boşa döner.ama bu olayda çatır çutur sesler çıkar.

[/QUOTE]

senin dediğini yaptım arkadaşım 5. vitese alıp el frenını cektım debriajdan ayağımı çektiğimde araba stop etti
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 18:14

[quote="by wodoo"] [quote="hakan48"]iyi akşamlar ben geldim herkese slmBig%20smile arkadaşın sorunu anlattığına göre karbüratörün ikinci boğaz valf tertibatı çalışmıyor.gaz telinin orda siyah parça büyük bir ihtimal hortumu çıkmış yada yırtılmış yada valf arızalıdır.debriyaj olma ihtimali de var ama debriyaj balatası o kadar kötü olsa debriyaj en yukarda kavrar kavraması nasıl bide araç rampada nasıl belirtirmisiniz.yardımcı olmaya çalışırım[/QUOTE]

debriaj alttan kavrıyor araba rampalardada 1. vıteste hiç bi sorun yok normal cıkıyo ama 2. vitese alındığında devirden düşüyo stop edecek gibi oluyo Confused
[/QUOTE]

aracın sorunu avans ayarında veya karbüratör memelerinde olabilir yani dediğim gibi 2 bogaz tertibatını kontrol ettir sabahları geç çalışma varmı araçta
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 18:18

debriyaj da sorun yok senin
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 18:29

[quote="driver"]

[/QUOTE]

araç beşe alınca değil birinci vitesteyken kavrama gücüne bakarak kontrol etmelisiniz beşe alınca stop etmeyen araba olmaz zaten araba o  konumdaysa yürümez sıyırırsa anca
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti by wodoo » 01 Kas 2007, 19:25

[quote="hakan48"][quote="by wodoo"] [quote="hakan48"]iyi akşamlar ben geldim herkese slmBig%20smile arkadaşın sorunu anlattığına göre karbüratörün ikinci boğaz valf tertibatı çalışmıyor.gaz telinin orda siyah parça büyük bir ihtimal hortumu çıkmış yada yırtılmış yada valf arızalıdır.debriyaj olma ihtimali de var ama debriyaj balatası o kadar kötü olsa debriyaj en yukarda kavrar kavraması nasıl bide araç rampada nasıl belirtirmisiniz.yardımcı olmaya çalışırım[/QUOTE]

[/QUOTE]

aracın sorunu avans ayarında veya karbüratör memelerinde olabilir yani dediğim gibi 2 bogaz tertibatını kontrol ettir sabahları geç çalışma varmı araçta
[/QUOTE]

hayır yok ama bazen soğuk havalarda oluyo oda 1. marş da calısmasa 2. marşda kesin çalışıyo
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 01 Kas 2007, 19:49

[quote="by wodoo"]debriaj alttan kavrıyor araba rampalardada 1. vıteste hiç bi sorun yok normal cıkıyo ama 2. vitese alındığında devirden düşüyo stop edecek gibi oluyo Confused
[/QUOTE]

Buji kablolarını da kontrol edin mutlaka. Aynısı Favorit 136L' de benim başıma da gelmişti.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti by wodoo » 01 Kas 2007, 20:12

[quote="sainz"][quote="by wodoo"]debriaj alttan kavrıyor araba rampalardada 1. vıteste hiç bi sorun yok normal cıkıyo ama 2. vitese alındığında devirden düşüyo stop edecek gibi oluyo Confused
[/QUOTE]

Buji kablolarını da kontrol edin mutlaka. Aynısı Favorit 136L' de benim başıma da gelmişti.
[/QUOTE]

evet kontrol ettim buji kablolarını sağlam hatta bujiler değişeli 3 hafta fln oldu
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 20:19

buji kabloları da olabilir ama buji kabloları arızalı olan araçta çok ciddi yakıt tüketimi çoğalır.85i geçmio diyosn aracın hava filitresini açıp tam gaz yaptığınızda içerdeki iki kelebek açılıyomu onu kontrol edin ona göre yardımcı olalım
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 20:37

aracın motor sesini dinlesem ben size tam olarak bilgi verebilirim kelebeğin açıp açmadığını dene isterse denerken beni ara 05452850693 telde dinleyeyim artı hep skodanın içinde olduğumdan arızayı sesinden anlayabilirim yani debriyaj seti değilde motor da arıza varsa ama büyük bir ihtimal debriyaj değil skodalar debriyajı hemen belli eder
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti by wodoo » 01 Kas 2007, 21:33

[quote="hakan48"]aracın motor sesini dinlesem ben size tam olarak bilgi verebilirim kelebeğin açıp açmadığını dene isterse denerken beni ara 05452850693 telde dinleyeyim artı hep skodanın içinde olduğumdan arızayı sesinden anlayabilirim yani debriyaj seti değilde motor da arıza varsa ama büyük bir ihtimal debriyaj değil skodalar debriyajı hemen belli eder[/QUOTE]

tamam hakan tel olmaz ama hafta sonu vidyoya çekiyim yada sesini kaydediyim buraya koyim anlayabilirmisin sorunu
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 21:40

tabiki anlarım sesini de koy ama
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti turuncuklu » 15 Kas 2007, 13:17

Kardeşim senin probleminin aynısı bende de vardı..bende  91-136 L var..bujilere elektrik dağıtan tevzi makarasını değiştirdim...işcilikle beraber 50  ytl verdim..araba düzeldi...
    eski makarayı usta elime verdi çevir dedi..öyle bir sıkışmışki elle zor dönüyordu...yenisini verdi dokunuyorum ve 5 10 tur atıyo..yani usta olmasanda hemen anlayabiliyosun...bunların ömrü zaten 3 yılmış...ben bir bakıt derim...  saygılar

(bu arada benim bu sorunumun çözülmesinde yardımcı ola -slverline93- e çok teşekkür ederim) 
turuncuklu
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir