Hararet Göstergesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Hararet Göstergesi

İleti hhakan » 31 Ekm 2007, 16:27

Hararet göstergesi üstteki  şekil gibi olunca fan çalışıyor.

Şehir içi trafiğinde hararet göstergesi maksimum üstteki şekilde olduğu gibi hizaya geliyor. Daha üstte çıkmıyor yani.

Bunlar normal midir 92 model Favorit için? Görüşlerinizi bekliyorum saygılarımla.

hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 31 Ekm 2007, 16:56

2. resimdeki gibi olduğunda fan çalışmıyor mu peki? Eğer ki çalışmıyorsa, fan müşirini yenisiyle değiştirmenizi öneririm. Bundan başka fan motorunu da iyice kontrol ettirin. şehiriçinde 2. şekildeki gibi çalışıyor olması limitte çalıştığını gösteriyor zira en ufak bir aksamada su kaynatma noktasına geliverir motor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti irfant » 31 Ekm 2007, 17:02

Sainz olmadan hararetli bir konu düşünemiyorum...   Smile

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti ZAMBOĞLU » 31 Ekm 2007, 19:40

normali orta çizgide durmasıdır. 90 derece de.

ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Felicia9841 » 31 Ekm 2007, 21:42

[quote="sainz"]2. resimdeki gibi olduğunda fan çalışmıyor mu peki? Eğer ki çalışmıyorsa, fan müşirini yenisiyle değiştirmenizi öneririm. Bundan başka fan motorunu da iyice kontrol ettirin. şehiriçinde 2. şekildeki gibi çalışıyor olması limitte çalıştığını gösteriyor zira en ufak bir aksamada su kaynatma noktasına geliverir motor.[/QUOTE]

Benimde 98 felicia 1,6 combi var. Şehir içinde biraz dur kalk yapınca hararet yükseliyor. Normalde orta çizginin biraz üstünde duruyor biraz daha yükselince kısa kısa fan açıyor. 2. resimdeki gibi olunca sürekli çalışıyor ve aşağıya iniyor normal mi? 
Felicia9841
CLASSIC
CLASSIC

İleti hhakan » 01 Kas 2007, 00:13

sainz abi, 2. resimde iken fanım çalışıyor. 1. resimde iken bugün kaputu açtım fan çalışmıyordu 5-6 saniye sonra fan çalışmaya başladı kısa bir çalışmanın ardından durdu. Radyatorün bağlı olduğu su deposunun kapağını bir açayım dedim. Açtım ve su dışarı taşmaya başladı fokur fokur kaynıyordu. Bunlar normal mi acaba? Birde fan müşirini değiştirdim 88-92 tofaş grubununkisi olur dedi taktırdığım usta bende onaylayıp değiştirttim. 
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 01 Kas 2007, 00:31

[quote="hhakan"]sainz abi, 2. resimde iken fanım çalışıyor. 1. resimde iken bugün kaputu açtım fan çalışmıyordu 5-6 saniye sonra fan çalışmaya başladı kısa bir çalışmanın ardından durdu. Radyatorün bağlı olduğu su deposunun kapağını bir açayım dedim. Açtım ve su dışarı taşmaya başladı fokur fokur kaynıyordu. Bunlar normal mi acaba? Birde fan müşirini değiştirdim 88-92 tofaş grubununkisi olur dedi taktırdığım usta bende onaylayıp değiştirttim. [/QUOTE]

bence skodanınkinden taksaydınız tofaşlar 1.6 motor sorun olmazmı Confused

sainz arkadaşımıza sormuşsunuz ama bende fikrimi söylim Embarrassed 

suyun kaynaması normal

fanda çalışıyor bence sorun yok Smile 
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti loveskoda » 01 Kas 2007, 00:35

Valla bizim favo, hiç orta çizgiyi geçmezdi... geçse de çok az...  Sizinki yanma seviyesine geliyor... Fanda arıza olabilir... Ayrıca soğutma sıvısı seviyesi düşük olabilir...
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 01 Kas 2007, 00:36

[quote="hhakan"]sainz abi, 2. resimde iken fanım çalışıyor. 1. resimde iken bugün kaputu açtım fan çalışmıyordu 5-6 saniye sonra fan çalışmaya başladı kısa bir çalışmanın ardından durdu. Radyatorün bağlı olduğu su deposunun kapağını bir açayım dedim. Açtım ve su dışarı taşmaya başladı fokur fokur kaynıyordu.  [/QUOTE]

Allah korumuş....Shocked

Normalde motor sıcakken asla açılmaz... İyi ki fışkırmamış... Eli yüzü yananları duydumm... Çok feci haşlar adamı.....Confused
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 01 Kas 2007, 00:38

[quote="skoda-auto"][quote="hhakan"]sainz abi, 2. resimde iken fanım çalışıyor. 1. resimde iken bugün kaputu açtım fan çalışmıyordu 5-6 saniye sonra fan çalışmaya başladı kısa bir çalışmanın ardından durdu. Radyatorün bağlı olduğu su deposunun kapağını bir açayım dedim. Açtım ve su dışarı taşmaya başladı fokur fokur kaynıyordu.  [/QUOTE]

Allah korumuş....Shocked

Normalde motor sıcakken asla açılmaz... İyi ki fışkırmamış... Eli yüzü yananları duydumm... Çok feci haşlar adamı.....Confused
[/QUOTE]

doğru söylüyorsun motor sıcakken açmak tehlikeli Confused 
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti hhakan » 01 Kas 2007, 01:34

minik abi olur mu öle şey sainz abi yazmıştın öle yazdm burası paylaşım yane. Ama normal dedin ya sevindirdin beni walla. Ama 1.6 hacimli bi silindirdeki patlamadan dolayı motor bloğu daha çok ısınacak bizimkisi 1.3 hacimli daha ii soğukması gerekmez mi? Böle bi  orantı kurdum yanlışsam lütfen düzelltin.
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hhakan » 01 Kas 2007, 01:37

[quote="skoda-auto"]Valla bizim favo, hiç orta çizgiyi geçmezdi... geçse de çok az...  Sizinki yanma seviyesine geliyor... Fanda arıza olabilir... Ayrıca soğutma sıvısı seviyesi düşük olabilir...
[/QUOTE]

orta çizgi dediğiniz yeri resimli gösterebilr misin abi zahmet olmazsa? Fan çalışıyor elimi koyduğumda da gayet güzel üflüyo. Soğutma sıvısı max. ve min. seviyelerinin oratsında duruyor. Durum bu yane. Böle  devam etmeliyim yoksa ne yapmalıyım?
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hhakan » 01 Kas 2007, 01:38

Biraz bilmişlik yaptım ama açtım. Böle azar azar kalın bi bez ile tutarak ilk önce içinde ki havayı aldım sonra açtımThumbs%20Up tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 01 Kas 2007, 01:47

[quote="hhakan"]
orta çizgi dediğiniz yeri resimli gösterebilr misin abi zahmet olmazsa? Fan çalışıyor elimi koyduğumda da gayet güzel üflüyo. Soğutma sıvısı max. ve min. seviyelerinin oratsında duruyor. Durum bu yane. Böle  devam etmeliyim yoksa ne yapmalıyım?[/QUOTE]

Bence max. seviyeye gelsin sıvı... Anca soğutuyor...

Orta çizgi dediğim yer, sizin koyduğunuz grafikte, ibrenin yere tam paralel olması...  Yani en sıcak ile en soğuk değerin tam ortası.....
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 01 Kas 2007, 13:11

Ben LX' in göstergesine göre yorumladım ama ustam da 135L' lerde oralara gelmesi normaldir çünkü farklı gösteriyor her ikisinde de demişti. Yalnız fan çalışırken 136L' de de LX' te de genleşme kabının kapağını açtığımda öyle fokur fokur kaynayıp da suyu dışarı atma durumuna hiç rastlamadım. İlk açtığında basınçlı havayla beraber biraz su atıyor ama öyle fokurdayarak değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hakan48 » 01 Kas 2007, 13:28

ARACIN RADYATÖRÜNÜ DEĞİŞTİRMENİZİ ÖNERİRİM 2.RESİM DE NORMAL ARACIN HARARET MÜŞHÜRÜNÜ YENİ MODEL TAKTIĞINDA ORTADA AÇAR AMA SİZ DEĞİŞİKLİK YAPMAYIN 92 FAVORİTTE FAN BİRAZ İBRE YUKARDAYKEN AÇAR YALNIZ ŞEHİR İÇİNDE SIKIŞTIRINCA DAHADA YÜKSELMEMESİ LAZIM RADYATÖRÜNÜ DEĞİŞTİRDİĞİNİZ AN İBRE FANIN AÇTIĞI YERDEN DAHA FAZLA YÜKSELMEZ
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti hhakan » 02 Kas 2007, 01:41

benim aracım 135L orlara gelmesi normal o zman sainz abi Thumbs%20Up
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hhakan » 02 Kas 2007, 01:44

[quote="hakan48"]ARACIN RADYATÖRÜNÜ DEĞİŞTİRMENİZİ ÖNERİRİM 2.RESİM DE NORMAL ARACIN HARARET MÜŞHÜRÜNÜ YENİ MODEL TAKTIĞINDA ORTADA AÇAR AMA SİZ DEĞİŞİKLİK YAPMAYIN 92 FAVORİTTE FAN BİRAZ İBRE YUKARDAYKEN AÇAR YALNIZ ŞEHİR İÇİNDE SIKIŞTIRINCA DAHADA YÜKSELMEMESİ LAZIM RADYATÖRÜNÜ DEĞİŞTİRDİĞİNİZ AN İBRE FANIN AÇTIĞI YERDEN DAHA FAZLA YÜKSELMEZ[/QUOTE]
hakan48 abi aracımın radyatörünü değiştirdiğim de ne olucak anlamdım? Tam olarak sorunun radyatörde olduğunu anlamadım biraz açar mısın lütfen.
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir