yağ yakmaya çözüm

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağ yakmaya çözüm

İleti mdemir16 » 13 Şub 2010, 11:07

[quote="enginus"] [quote="tamer318"]bana denilen şu .Motor yağ yakıyorsa yağı değiştir ve içine Dubble up
veya 444 at bir süre sonra keçelenme kurumlanmadan dolayı sorun

sona erecektir .Böyle bir tecrübesi olan bilgisi olan sunabilir mi
[/QUOTE]

444 kullanmış birisi olarak arabaya  herhangi bi faydası olmadı fakat bor power ı tavsiye ederim en son yag değişiminde attım  arabanın çekişinde hissedilir bi artış var
[/QUOTE]

enginus ben de 1500km önceki yağ değişiminde bor power attım ama bir değişiklik göremedim. galiba benim motor zayıf. sekman ve sibob yapırsam faydası olur mu?

mdemir16
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti OnurAyalp » 08 Ekm 2016, 21:13

Arkadaşlar Merhaba;

Öncelikle konu eğer eskiyse hortlattıysam yetkililerden özür dilerim.

Kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

157.000 Km de ki Dizel Fiat Palio aracım 800 - 1000 Km de 1 Lt yağ eksiltiyordu. Bu beni çok rahatsız etmeye başladı. Görüştüğüm bir çok usta rektefiye yapılması gerektiğini ve maliyetin - 6000 TL arasıolacağını söylediler. En sonunda araştırmalarım sonucu Mobil in 10w 60 tam sentetik yağını kullanmaya karar verdim. Nasıl olsa motor son demlerini yaşıyordu. Ya batacağız ya çıkacağız hesabı yağ filtresini değiştirip karterden yağı boşalttık ve mobil 10w 60 ekledik.

şu anda aracın yağı değişeli 4000 km oldu hiç eksiltme yok. sonuçtan gayet memnunum. bunun haricinde bor motor yağı katkısı da ekledim. gerçekten çok büyük fark var. arabanın çekişi arttı ve sesli çalışan motor daha bir sakin ve sessiz çalışır oldu. üstelik bu katkıyı yağı tekrar değiştirmeden attım. hiç bir problem yok. sonuçlardan gayet memnunum.

Bor katkısı alırsanız dikkat edin. krem gibi olmalı ve gri tonlarda olmalı. Piyasada bir çok sahte borlar var içine normal 10w 40 yağı basıyorlar katkı diye satıyorlar.. dökmeden de mutlaka 3-4 dakika çalkalayın..

Boşuna motor açtırmayın masraf etmeyin yağ yakan arabaya bu işlemleri yaparsanız sonuçtan memnun kalacaksınız.

Bu arada Mobil 10w 60 4 lt yağ fiyatı normal yağlara göre daha yüksektir ancak kesinlikle aracanın yağ yakmasını azaltıyor.

Ustalara tekrar "10w 60 yağ kullanıyorum + bor katkısı attım ne dersin ? sence nasıl oldu?" gibi sorduğumda kimi kem küm dedi kimi fayda olmaz araban yine yağ yakacak dedi kimi yağ yakımını kesersin ama yağın fiyatı pahalı olacak sana dedi kimide motorun rektefiye ömrünü süreyi uzatmış olursun dedi.

Kısacası motor ustaları para kazanmak için bu yağın ve borun fayda etmeyeceğini söylerler genelde. Bizzat deneyerek test ettim ve sonuçtan çok memnunum. Motorda tabi ki sıfır bir motor gibi onarım olmayacaktır bunun bilincindeyim ancak borun aşınmış çukurlaşmış bölgelere yapışarak onardığını arabanın sesinden ve çekişinden hissediyorum.

Saygılarımla
OnurAyalp
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Onur Ayalp
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fiat Palio 1.3 Multijet

İleti SKDFORMAN » 09 Ekm 2016, 16:46

Onur kardeşim. Her motor yağ eksiltir. Eksiltmeside gerekir. Bu eksilme her motora göre ve her km' ye göre farklılık gösterir. Motor yağ eksiltmiyorsa daha ciddi sorun olur. (yağ pompa arızası vs)

Bahsettiğiniz 1.3mjet motorlu aracınızın kullanım kılavuzunda ne kadar yağ eksilteceği yazılıdır. 157bin km de ki aracınızın gereğinden fazla yağ eksiltmesi yağ kaçaklarından meydana gelebilir.

Yağ eksiltme ile yağ yakma her zaman karıştırılıyor. İkisi ayrı şeylerdir. Yağ yakan araç duruma göre rektefiye gerekir. 6000tl bi maliyet bahsettiğiniz motor için çok abartı bir rakamdır.

Ayrıca 157bin km 1.3mjet dizel bi motor için rektefiye çok erken bi zamandır. Yanlış yağ seçimi, bakım zamanlarının atlanması veya hararete maruz kalma gibi bi durum mevcut olmalı. Olağan dışı bişey.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti OnurAyalp » 11 Ekm 2016, 19:08

SKDFORMAN söylediklerinde haklısın. Her araba belirli miktar yağ eksiltmesi normaldir. Ancak ben arabayı lifle kaldırtıp şanzıman, karter ve keçelerin tüm kaçaklarını düzelttirdim. Karteri sıfır değiştirdim ve civatalarının yuvalarına kadar onarım yaptırdım. Sonuç: 800 Km 1 lt yağ eksilmesi. Kısacası araba yağ damlatmıyor yakıyordu. Zaten dumanın renginden de belliydi. 800 km de 1 lt yağ eksilmesi bana çok fazla geliyor. bu yüzden bu yağı ve bor katkısını kullandım sonuçtan memnunum. hiç olmazsa eksilste bile bu 800 km de değil belki 7000 - 8000 km sonra 200 - 300 gram eksiltecek..

6000 TL komple turbo, enjektörler, motor rektefiye, baskı balata fiyatıydı. daha uygun fiyat teklifleri de aldım tabi ki.
OnurAyalp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKDFORMAN » 12 Ekm 2016, 10:47

Onur kardeşim aracının motoru, şu meşhur 90lık 1.3mjet motor ise 157bin km de bu hale nasıl geldi hayret ettim. Bende bu motoru kullanıyorum. Çevremde 600bin km'yi devirmiş ve bakım haricinde anahtar değmemiş, rektefiye edilmemiş araçlar var. 150bin km rektefiye isteyecek 1.3mjet motor ilk defa sizde duydum. Araç bu hale gelmesi için uzun süre bakımsız binilmesi, yağsız susuz bırakılması gerekir.
Ayrıca bu motorun orjinal yağı sizinde bildiğiniz gibi selenia 5w40 tır. Yaşadığınız şehre göre 5w30selenia'yıda tercih edebilirsiniz. Şu an kullandığınız yağ aracınıza hiç uymuyor düşüncesindeyim. Yağ tüketimini azalttınız belki ama uygunsuz bi yağ kullanıyorsunuz motorunuzda şuan, diye düşünüyorum.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti OnurAyalp » 12 Ekm 2016, 11:31

Vallahi ustam araba bildiğimiz taksi albeların lineların dobloların motorlarının aynısından. 1.3 multijet. Fiat palio 2004

araba 157.000 de ben aldığımda 128.000 de idi. Expere götürdüğümüzde exper kilometre ile oynanmış olduğunu söyledi. aracın altında yağ damlatma kaçakları olduğunu tespit ettik büyük bir sıkıntı değil ufak problemler pahalıya mal olmaz dediler. bu benim ilk arabam aldığımda daha bi acemi idim motor konusunda. sonrada teste çıktı usta dedi ki araba fena değil seni 3-4 sene idare eder sıkıntı çıkarmaz dedi. yağ yaktığından hiç bahsetmedi. aldığım kişiden öğrendiğim bilgiye göre arabaya anti friz konulmadığı için contayı yakmış ve komple yeniden motor yaptırmış. bana satmadan önce motoru yeni yapıldı 3-4 ay önce dedi. exper de aynı şekilde evet motorun durumu gayet iyi demişti. yağ yakmasından hiç haberimiz yoktu. tekrar eski sahibini aradım ve aracın yağ yaktığını söyledim. madem ki bu motoru sıfır yeni yaptırdın 3-4 ayda nasıl bu kadar yağ yakar bu araç dedim? nerde motor yaptırdıysan usta ile görüşmek istiyorum dedim. şilede yaptırmış bir elemanını göndermiş almaya. başka ne gibi bir problem olabilir ki 10w60 koyduğum an böyle bir sıkıntım kalmadı..
OnurAyalp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKDFORMAN » 12 Ekm 2016, 12:12

Anladım kardeşim, çok geçmiş olsun ne diyim. Bu motor esasında cok uzun ömürlü ve cok güzel bi motordur. Ama tüm dizel araçlarda olduğu gibi bununda bakımını hiç aksatmadan yapmak gerekir.
Ama ben yinede 6000tl masraf cıkacağını sanmıyorum. Bu rakam sizinde dediğiniz gibi bi çok ekstra içeriyor. Motor dediğiniz kapalı kutu ama açılınca tüm parçalar değişecek diye bişey söz konusu değil. Çoğu parça gerekiyorsa zaten revizyon ediliyor vs. vs. Ayrıca bu motorun çıkması düşük km çok fazla mevcut, hemde ucuz aklınızda olsun.
Bu arada yakıt tüketiminiz nasıl. Benimki 5-6 lt arası tüketiyor genelde ş.içi.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti OnurAyalp » 12 Ekm 2016, 16:46

aşağı yukarı bende de o civarlarda. yakıt tüketiminde bir artış söz konusu değil. 30 liraya büyükçekmece den kadıköye gidip geldiğimi bilirim.
OnurAyalp
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir