Yakıt tasarrufu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt tasarrufu

İleti gc71 » 03 Oca 2008, 21:23

Wink  Arkadaşlar bu forumda bildiğim kadarı ile yanlızca yakıt tasarruf anlamında yanlızca LPG  dönüşümü tartışıldı , peki farklı tasarruf cihazları kullanan hiç kimse yokmu , daha önce farklı modelerde farklı yakıt tasarrufu sağlıyan cihaz kullanan varsa lütfen yazsın ve bizi bilgilendirsin . Ben LPG sistemini araştırdım bütün avantajlarına rağmen , çok dezavantajıda var , benim belirlediklerim şunlar yanlışım varsa düzeltin;

1-)550-600 lira masrafın var (LPG MONTAJ+RUHSAT DEĞİŞİKLİĞİ)
2-)Motor yağ yakmaya başlıyor .Dolayısı ile  yakıttan tasaruf ediyorsun ama sürekli araca yağ ekleyip yağın özelliğini bozuyor motora zarar veriyor ve sürekli yağ parası veriyorsun.
3-)3-4 yıl içinde  motoru bitiriyor ve 1200-1500 lira motor yaptırıyorsun.
4-)Araç zaten çok güçlü bir motor değil , lpg ile performans ve çekişi düşürüyorsun.
5-)Lpg Bakım ve arıza masrafları.
6-)Araç bagajı küçük olduğundan bagajda çok yer kaplıyor,simit takılırsada bu kez stepne  problem oluyor.

Şu an aklıma  gelenler bunlar ,taktırıpta yaşıyan varsa bunlara ekliyebilir .
Şu an ben ekoyak isimli bir yakıt tasarruf cihazını araştırıyorum ,(arama motorunuza EKOYAK YAZIN) amerikan patentli ve aynı zamanda türkiyedeki iki üniversitenin de bu cihazın % 18 oranında yakıt tasarufu yaptığını  kanıtlıyan belgesi var , bence incelemeye  değer .
AVANTAJLARI
1-)Montajını kendin yapabiliyorsun .
2-)Motora hiç bir kötü yan etkisi yok.
3-)Aksine motora güç anlamında katkısı oluyor , çekiş artıyor.
4-)Bakım masrafı yok.
5-)90-100 liraya alabiliyorsunuz bu cihazı(LPG göre çok ucuz)
6-)Ruhsatta herhangibir değişikliğe  gerek yok,masraf yok,zaman kaybı yok ,koşturma yok.

BUNA KARŞILIK DAHA İYİ AVANTAJLARA  SAHİP BİR CİHAZ VARSA VE KULLANAN VARSA  BİLGİ BEKLİYORUM , DAHA İYİSİNİ BULAMAZ İSEM  BU CİHAZI LPG ;YE TERCİH EDİP TAKICAM ARKADAŞLAR, BENCE  ÇOK AVANTAJLI, %18 DEĞİLDE  %5 TASARRUF SAĞLASAM  VERDİĞİM PARA 100 LİRA OLACAĞINDA YİNEDE  BÜYÜK BİR TASARRUF ORANIDIR VE PARASINI ÇOK ÇABUK ÇIKARACAKTIR.

gc71
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 03 Oca 2008, 23:14

lpg nin olumsuz taraflarını bildiğim için taktırmayı şimdilik düşünmüyorum hele benimki enjeksiyonlu fiyatı 1600 ytl birde ruhsata işlenmesi var bunun için vazgeçtim şimdilik .
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sılver_exelance » 04 Oca 2008, 00:15

lpg 10 numara arkadasşlar  hiç korkmayın taktırın.(eğer fazla km yapıyorsanız)bunun yanı sıra 3-4 yılda motor falan yediğide yok lg nin tamamen kullanma tarzına bağlı.Benzinden hiç bir farkı yok  (yeni modeller için konusuyorum sıralı lpg) Ama bizim favolarda çok farkediyo bu da bir gerçek favoya sıralı sistem taksalar taktırırım valla ne yalan söleyim LOL
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sonerx » 04 Oca 2008, 01:25

Lpg iyidir.Uçuz ve çevrecidir.Yok stepmne yer kaplıyor muş.Kaplasın ben zaten hb aldım.Kamyonet mi bu ya?
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti slamy » 04 Oca 2008, 03:00

EKOYAK falan taktırmayın bence bende araştırdım ama faydasından çok zararını görenler var. yakıtı birden tavan yapan bir arkadaş vardı forumda. zaten sölenen de o ki EKOYAK daki sistem pompalarda var...  
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir