94 favorit acayip hararet sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

94 favorit acayip hararet sorunu

İleti rather86 » 09 Ağu 2008, 22:42

kimse ii anlamıyo dilinden anlıyan usta sayılı tr de bulmak sayısaldan 5 bilmek gibi bişey yok anlıyan skodacı ben bulamadım 

rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti Crzyboy » 09 Ağu 2008, 22:58

[quote="demir_01"]neden cogunlukla favolarda hararet sorunu var ben anlamıs degılım ben arabayı ılk aldıgımda sadece radyatorde delık  vardı yaptırdım 1,5 senedır sorunsuz hatta fan bıle devreye gırmıyor[/QUOTE] Aynen,2 senedir bende hararet sorunu yaşamadım hiç..
[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti weyis » 09 Ağu 2008, 23:21

bende değiştim silindir kapağını hararet derdi kalmadı.bikere conta yaktımı gerisi geliyor.bence hararetten sonra silindir kapak değişmeli.
weyis
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 11 Ağu 2008, 13:30

Favorit' in normal harareti 88°C' liktir. Biraz sınır bir değerdedir. Soğutma sisteminde bir aksaklık olduğunda anında kırmızıyı görür hararet ibresi. O nedenle hararet sorunu var deniliyor. Ben de 2 yıl kadar önce conta yaktım, değiştirdim ve iki yıldır hiç hararet problemi yok Allah ' a Şükür. Conta değişimi titizlikle yapılması gereken bir işlem. Çoğu usta (!) işin püf noktalarına dikkat etmiyor değişim yaparken. Sonra da "abi Skodalar hararet yapar" deyip işin içinden çıkıyorlar. Silindir kapağında ve bloğunda eski contanın atıklıkları kalmamış olmalıdır. Silindir kapağı taşlanacaksa (ki %90 taşlanması gerekir hararetten dolayı conta değiştirilecekse) çok düzgün taşlanmalıdır. Zamanla su geçe geçe bloğun üzerinde de bazı noktaları aşındırmış olabiliyor. Bunun için kaynak yapılıyor. Kaynak çok düzgün yapılmalı ve kaynaklı bölge düzgünce tesviye edilmelidir. Silindir kapağı yerine takıldığında, tork anahtarıyla fabrikanın söylediği kadar torklanarak sıkılmalıdır civataları. Çoğu usta (!) Şahin, Broadway' de o değer neyse o kadar torkluyorlar. Bu da ya az sıkılmasına ya da fazla sıkılmasına neden oluyor. Bu durumda da conta ya eziliyor arada ya da tam kapanmıyor. Sonra hava yapıyor, hararet yüksek seyrediyor. Çözüm: Abi Skodalar hararet yapar! Öyle ki adamlar Fabia, Octavia için bile aynı şeyi söylüyorlar.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti emir47 » 13 Ağu 2008, 04:14

dediğini yaptım aynı sorun devam ediyor.gece hararet yok ama gündüz yapıyor.bugün fanını tofaş fanıyla değiştirdim ve epey sıkıştırdım yükseliyor kırmızıya dayanacakken fan devreye giriyor fan çok büyük indiriyor ama suyun kaybolmasını çözemedim daha.bikaç gün daha deneyecem devam ederse kafayı yiyecem herhalde.araç soğuduktan sonra kapağı açıyorum su kalmamış.nereye gidiyor bu su anlayamadım?
emir47
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti abdulhamit » 13 Ağu 2008, 11:54

Fan müşirini ve derecesini kontrol ettirt bence.

abdulhamit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 13 Ağu 2008, 12:27

[quote="emir47"]dediğini yaptım aynı sorun devam ediyor.gece hararet yok ama gündüz yapıyor.bugün fanını tofaş fanıyla değiştirdim ve epey sıkıştırdım yükseliyor kırmızıya dayanacakken fan devreye giriyor fan çok büyük indiriyor ama suyun kaybolmasını çözemedim daha.bikaç gün daha deneyecem devam ederse kafayı yiyecem herhalde.araç soğuduktan sonra kapağı açıyorum su kalmamış.nereye gidiyor bu su anlayamadım?[/QUOTE]

Silindir kapak contasını değiştirdiniz mi? Yağ ve su kanalları arasındaki conta parçasında problem varsa, suyu yağa karıştırabilir veye silindirin içine kaçırıyor olabilir suyu. Yağ ikmâli yapılan kapağın içine bak. Eğer kapağın içinde krem paynir renk ve kıvamında bir tabaka varsa, yağa su karıştırıyor demektir. Zamanla su geçe geçe zayıf bir noktasından contayı yemeye başlıyor. Oradan da yağa su karıştırabiliyor.

Bir de termostatı orijinal değeri olan 88°C' likle, fan müşirini de gene orijinal deperi olan 87-92°C' likle yenilemenizi öneririm. Sıkıştırınca hararetin kırmızıya kadar hızla yükselmesinden termostatın açılmadığını veya açılması gerek zamanda açılmadığını anlıyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alwaysloser » 13 Ağu 2008, 13:54

bencede hararet okadar yükseldikten sonra termostatın fanı çalıştırması yanlış sanırım termostat uygun değil suya gelince kaçak olmadığına eminmisiniz benim arabayı ilk aldığımda su kaçağı vardı ha allah var hararet hiç olmadı ama sürekli dldururdum en sonında buldum sızıntıyı sızıntı arka tarafta solda tam egzoz manifulduna su damlayıp buhar çıkarttığını gördüm bide baktım ki karbüratörün o taraftaki yerden bağlantı yerinden sızıyo side iyice takip edin bence
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti sainz » 13 Ağu 2008, 14:09

[quote="alwaysloser"]bencede hararet okadar yükseldikten sonra termostatın fanı çalıştırması yanlış sanırım...[/QUOTE]

Termostat değil fan müşiri çalıştırır fan motorunu.Wink
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti alwaysloser » 13 Ağu 2008, 14:11

[quote="sainz"][quote="alwaysloser"]bencede hararet okadar yükseldikten sonra termostatın fanı çalıştırması yanlış sanırım...[/QUOTE]

[/QUOTE]

idare et hocam dalgınlık bende ne yazacağımı şaşırdırm neymiş bu favolardaki hararte beya

girecem bi şahin sitesine dalacam aralarına bakalım onlarda ne gibi sorunlar var

www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti sainz » 13 Ağu 2008, 14:18

[quote="alwaysloser"][quote="sainz"][quote="alwaysloser"]bencede hararet okadar yükseldikten sonra termostatın fanı çalıştırması yanlış sanırım...[/QUOTE]

[/QUOTE]

idare et hocam dalgınlık bende ne yazacağımı şaşırdırm neymiş bu favolardaki hararte beya

girecem bi şahin sitesine dalacam aralarına bakalım onlarda ne gibi sorunlar var

[/QUOTE]

Onlarda daha da kötü. Hararet ibresi gayet normalken ve fan devreye giriyorken, motor bölümünden bammm diye bir ses geliyor. Kaputu açıp bakıyorsun ki motor bloğundan radyatöre giden hortum patlamış. Tabii su anında boşaldığı için devir daim susuz kalıyor ve devir daimi de değiştirmen gerekiyor. Yoksa su damlatıyor. Anyiyle başıma geldi oradan biliyorum.

Arkadaş "geceleri hararet yapmıyor gündüzleri yapıyor" demiş. İstanbul Merter-İncirli arasında -1°C hava sıcaklığında hararet yapan Şahin görmek çok olası bir durumdur.Wink
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti formenci » 13 Ağu 2008, 14:22

Vallahi aldğımdan bu yana hararet namına bir şey görmedim arabada.
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti W7OOİSEL » 13 Ağu 2008, 16:33

termostadı değiştirin

W7OOİSEL
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kahraman301 » 18 Mar 2009, 02:35

bende skoda favorit var arkadaşlar aynı sorun bendede var su fazla ısınıp kapaktan atılıyorve su eksiltiyor ustaya sordum motorun gömleklerindendir dedi acaba olabilirmi

kahraman301
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kahraman301 » 18 Mar 2009, 03:04

birde benim harret ibrem hiç yukarı cıkmıyo yani normal seviyesinde hep ama su ısınım eksiliyo
kahraman301
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mustafa/81 » 15 Nis 2009, 16:20

usta senin arabada akü yok  LOL
mustafa/81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti veyselparlar » 28 Şub 2010, 21:45

slm arkadaslar bende 93 mdl skoda pıckup var bende hararat sorunu vardı anlatayım arac devamlı hararet yukseltıyo su kaynatıyodu ama yaga su karısmıyodu benımde yapmadıgım kalmadı ama
buraya dıkkat:      sız once su kanallarını yanı suyun gectıgı heryerı bı kontrol edın sırkulasyon pompasını ve termostatdanda emın olun tıkanıklık olmasın sonra benım yaptımı yaparsınız yanı ben bunların hepsını yaptım ıcın soluyorum sorunu şole buldum:

Arac daha once conta yakmıstı  sokup deıstırıldı sonra tekrar yaktı gene degıstı zaten ondan sonra bole hararet sorunu olmustu sorunu buldum conta degısımı esnasında kapak taslama yapılmamıstı en sonunda adam gıbı kapagı aldım ve kapakta aşınma oldugu ıcın gereklı yerlere  once kaynak yaptırdım sonra taşlama yaptırdım ve sorun kalmadı.... dıkkat edın motor blokunda da yamukluk ve asınma olabılır bunlara dıkkat edın ve yaptırın sorun kalmayacaktır 

saygılerımla ınsallah yardımcı olmusumdur ..Wink
veyselparlar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti onurhan2006 » 01 Mar 2010, 01:35

[quote="veyselparlar"]slm arkadaslar bende 93 mdl skoda pıckup var bende hararat sorunu vardı anlatayım arac devamlı hararet yukseltıyo su kaynatıyodu ama yaga su karısmıyodu benımde yapmadıgım kalmadı ama
buraya dıkkat:      sız once su kanallarını yanı suyun gectıgı heryerı bı kontrol edın sırkulasyon pompasını ve termostatdanda emın olun tıkanıklık olmasın sonra benım yaptımı yaparsınız yanı ben bunların hepsını yaptım ıcın soluyorum sorunu şole buldum:

Arac daha once conta yakmıstı  sokup deıstırıldı sonra tekrar yaktı gene degıstı zaten ondan sonra bole hararet sorunu olmustu sorunu buldum conta degısımı esnasında kapak taslama yapılmamıstı en sonunda adam gıbı kapagı aldım ve kapakta aşınma oldugu ıcın gereklı yerlere  once kaynak yaptırdım sonra taşlama yaptırdım ve sorun kalmadı.... dıkkat edın motor blokunda da yamukluk ve asınma olabılır bunlara dıkkat edın ve yaptırın sorun kalmayacaktır 

saygılerımla ınsallah yardımcı olmusumdur ..Wink
[/QUOTE]

paylaşım için sağol, bu arada foruma hoşgeldiniz Smile
Volkan İtfaiye Araçları San. ve Tic. A.Ş.
Kalite Kontrol ve Teslimat Şefi
Onur DURMAZ
Kullanıcı avatarı
onurhan2006
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ONUR DURMAZ
Nereden: İzmir
Arabanız: 1993 SKODA FAVORİT LX MEKATRONİK

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi