Değişen termostat sonrası hararet sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Değişen termostat sonrası hararet sorunu

İleti matraks81 » 18 Şub 2008, 17:50

arkadaşlar aranıza yeni katıldım herkeze selamlar.(1990 model favorit 136l) forumunuzu çok beyendim hemen hemen aradığım her türlü problemin çözümlerini anlatmışsınız gelir gelmez size bir problemim var yardımcı olursanız sevineceğim,
  arkadaşlar benim problemim kalorifer geçen günlerde benim arabada termostat yoktu 88 derece termostat taktırdım ama çin malıydı ne olur ne olmaz diye kontrol ettirdim bir kapa su doldurduk su kaynayınca termostat açtı bi problem yok dedi tamirci taktık termostadı düne kadar problem yoktu malum bizim buralardada kar baya yağdı akşam iş yerinden eve giderken yollardada aşırı buz vardı zincirde takmamıştım o yüzden devamlı arabayı 1 ve 2. viteste yavaş yavaş kullandım 3-4 km sonra hararet kırmızıya dayandı fan motorunu çalıştırdım benimkinde anahtar bağlı fan motoruna neyse biraz daha yürüdüm hararet düşmedi ha birde bu süre zarfında kaloriferden devamlı soğuk hava veriyordu neyse durdurdum arabayı kaputu açtım suda eksiltme yok conta falan yakmıştır diye yağına baktım oda iyi su deposunun kapağını açtım biraz su fokurdama yaptı birazda hava çıktı sonra tekrar kapağını kapattım deponun, yola devam ettim bu arada hararet göstergesi yarıya inmişti ama kaloriferden gene soğuk üflüyordu.hararette bir yükselme olmadı devamlı ortanın biraz üzerindeydi acaba sorun ne olabilir kalorifer soğuk üflüyor önceleri böyle yapmazdı anlamadım gitti bizim buralarda bu arabalardan pek anlayan yok o yüzden ne yapmam gerektiğini yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

matraks81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti favo29 » 18 Şub 2008, 17:59

Sorun termostat gibi görünüyor bence
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 18 Şub 2008, 18:05

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Aykan DURAN » 18 Şub 2008, 22:15

Favoritlerde klasik hararet sorunu. Allah Yardımcın olsun.
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 18 Şub 2008, 22:22

Araçta antifiriz var mı?
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti by wodoo » 18 Şub 2008, 22:25

[quote="Aykan DURAN"]Favoritlerde klasik hararet sorunu. Allah Yardımcın olsun.[/QUOTE]

abicim nasıl oluyo anlamıyorum biz yaklaşık 2,5 senedir favo kullanıyoruz allaha şükür 1 kere bile hararet yapmadı......
şu klasik sorunla bi biz karşılaşmadık LOL ( umarım bundan sonrada karşılaşmayız )
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti Aykan DURAN » 18 Şub 2008, 22:27

Bendede Vardı Bu Sorun. 2 kere conta yaktı hatta. en sonunda silindir kapağını değiştirdim ve sorun kalktı. şimdi çok memnunum aracımdan.
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 18 Şub 2008, 22:33

bende de var favo ama bende hararet sorunu yaşamadım hiç.yazın cok sık fan çalışıyor o kadar
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti cevdet125 » 19 Şub 2008, 00:13

Kardeş anlatmana göre hem hararet yüksek hemde soguk geliyor.Bundan şu anlaşılıyor.
Bence senin su seviyen düşmüş azalmış sogutma sistemin hava yapmış.

bu durumda devirdaim olmadığından motordaki su kaynıyor;radyatördeki su motora gitmiyor soğuk kalıyor.Suyunun havasını aldır Düzelir.
cevdet125
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: CEVDET NERGİZ
Nereden: Adana
Arabanız: 2006 FABİA 1,4 TDİ AMB.

İleti matraks81 » 19 Şub 2008, 14:10

araçta antifiriz var o gün yedek su deposuna baktığımda su seviyesi iyiydi.yanlız unuttuğum bir şey var radyatörüne baktığımda soguktu deponun kapağını açtım biraz su fokurdama yaptı sonra birazda hava çıktı kapağını kapattım yola devam ettim bu sefer hararet ortanın biraz üzerinde seyretti ama kaloriferden gene soğuk hava veriyordu eve vardım kaputu açıp tekrar baktım radyatör sıcaktı ama kalorifer soğuk veriyordu.
matraks81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Şub 2008, 14:30

[quote="matraks81"]araçta antifiriz var o gün yedek su deposuna baktığımda su seviyesi iyiydi.yanlız unuttuğum bir şey var radyatörüne baktığımda soguktu deponun kapağını açtım biraz su fokurdama yaptı sonra birazda hava çıktı kapağını kapattım yola devam ettim bu sefer hararet ortanın biraz üzerinde seyretti ama kaloriferden gene soğuk hava veriyordu eve vardım kaputu açıp tekrar baktım radyatör sıcaktı ama kalorifer soğuk veriyordu.[/QUOTE]

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti silver_line » 19 Şub 2008, 18:58

Selam arkadaşlar.benimde kaloriferde soğuk üfleme sorunum var.Araç suda eksiltiyor biraz.Fakat ben ondan mı bilmiyorum.kaloriferin soğuk sıcak dalgasını soğuğa alınca soğuk üflemiyor.hep aynı.şu anda ılık.bi elektrikçiye gittim.ayarı bozulmuş dedi ayar düğmelerinin.düzeltti. yine aynı.araçta hararet problemide yok.bi tek trafikte uzun takılırsam açıyor fan.başkada hiç açmadı şu ana dek.birisi silindir kapağından dedi.suda eksiltiyor contadandır değiştir yaptı.bende yakında silindir kapağını söktüreceğim zamanım olursa.Size göre nedeni ne olabilir.peteklerde problem yok dediler.taktım kafaya bu kaloriferi.bi bilen var mı?

silver_line
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Şub 2008, 19:05

Contaya gelene kadar; hortumlarda, bağlantı yerlerinde, kelepçelerde, kalorifer radyatörü giriş ve çıkışlarında ...vb. yerlerde su sızıntısı olup olmadığını iyice kontrol edin. Eğer ki artık evsafını kaybetmiş conta nedeniyle su eksilmesi varsa, motora yağ ikmâli yapılan kapağı açıp içine bakın. Krem peynir renk ve kıvamına yakın renkte bir tabaka varsa, contanın değişme zamanı gelmiş demektir.

Kalorifer için de, en azından kalorifer radyatörünü temizletmeyi denemenizi öneririm. Büyük ihtimalle kalorifer radyatörü tıkalıdır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti silver_line » 19 Şub 2008, 19:32

araçta su sızıntısı yok.heryerine baktım.ama yağ kapağının kenarları biraz kıvamlı kremsi renkte ve silindir kapağı mecburen sökülecek gibi.onu göreceğiz yakında.
kalorifer peteklerini bi temizletelim tekrar bakalım.ilkini pek beğenmemiştim.hiç sökülmedi yerinde o zaman.sadece hortum girişlerine tazyikli su ve kireç çözücüyle müdahale etti.ama soğuk tarafta neden ılık üflüyor acaba.belkide içinden bişiler çıktı sanırım.
silver_line
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Şub 2008, 19:54

[quote="silver_line"]araçta su sızıntısı yok.heryerine baktım.ama yağ kapağının kenarları biraz kıvamlı kremsi renkte...[/QUOTE]

Sanırım yeni başlamış contanın kaçırması. Bir an önce baktırmanı tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti matraks81 » 20 Şub 2008, 16:16

mrb arkadaşlar bu gün arabayı servise götermek için çalıştırdım aklıma geldi bir suyuna bakayım dedim ama ne göreyim yedek su deposu buz tutmuş radyatör hortumlarıda buz tutmuş aşırı değil ama genede tutmuş ben antifiriz var biliyordum ama gece çok soğuk olduğundan derecesi düşük geldi herhalde hemen stop ettim arabayı benim geçen günkü problemimde buz tutmasından olabilirmi acaba gece baktığımda farketmemiştim kaloriferin ısıtmaması ve hararetin yükselmesi buz olayından olabilirmi şimdi ne yapmam gerek tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
matraks81
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 20 Şub 2008, 17:13

[quote="matraks81"]mrb arkadaşlar bu gün arabayı servise götermek için çalıştırdım aklıma geldi bir suyuna bakayım dedim ama ne göreyim yedek su deposu buz tutmuş radyatör hortumlarıda buz tutmuş aşırı değil ama genede tutmuş ben antifiriz var biliyordum ama gece çok soğuk olduğundan derecesi düşük geldi herhalde hemen stop ettim arabayı benim geçen günkü problemimde buz tutmasından olabilirmi acaba gece baktığımda farketmemiştim kaloriferin ısıtmaması ve hararetin yükselmesi buz olayından olabilirmi şimdi ne yapmam gerek tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim [/QUOTE]

Hararet yüksek seyrettiyse zaten buzları eritmiştir. İnşaallah devir daim pompası da buz tutmamış ve sz de bu şekilde çalıştırmamışsınızdır.Ouch
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti matraks81 » 21 Şub 2008, 19:04

mrb.arkadaşlar bugün arabayı servise verdim komple antifiriz koydurdum orta ve arka eksoz değişti bujiler değişti hava filtresi değişti kalbüratör temizlendi subap ayarı yapıldı toplam işcilik dahil 160 lira tuttu şuan araba zehir gibi oldu hararet problemi yok şimdilik sizlerinde dediği gibi herhalde soğutma sisteminde hava vardı şuan için bir problem yok kaloriferde canavar gibi  Allaha şükür yanlız tamirci subap ayarını 20-25 yapmış biraz ses yapıyor subaplar benim bildiğim 20-20 olması lazım sizce kaç olmalı acaba tekrar ayarlatacağım bir kaç gün sonra
matraks81
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir