Şanzıman ve difransiyel yağı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Şanzıman ve difransiyel yağı

İleti skodacı » 28 Şub 2008, 21:18

sen kendi aracına benim belirttiğim şanzuman(düz)yağını kullanma...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 28 Şub 2008, 21:22

[quote="mehmetunal48"]peki skodacı arkadaş,benim octinin km si şu anda 92500 de.şanzıman yağı (difransiyel)aynı oluyormuş ben değiştireyim mi?yoksa değişmişmidir?yüce oto yetkili serviste bakmı yapılmış.Bu km ye kadar tüm bakımları bu serviste yapılmış servise gittik sorduk bilgisayardan tüm bilgileri verdi.Ama o zaman motor yağının değiştiği belli faturada var zaten,ama şanzıman yağı hakkında bilgim yok,ne yapmamı önerirsiniz.Hangi marka olmalı?[/QUOTE]

şanzuman yağı ile ilgili değişim periyodları üretici bakım
polikaları tarafından belirlenmektedir.daha önceleri 90.000 km de
değiştirilmekte idi şimdi bu kmde kontrol edilmesi eksik ise tamamlanması
tavsiye edilmektedir.şanzuman yağının eksik olması durumunda öncelikle
grup ve giriş mili yataklarındaki (manuel şanzuman)rulmanlar aşınmakta
ve bir süre sonrada şanzumanın mekanık hasarlar görmesine neden
olmaktadır.otomatik şanzumanlarda ise genellikle kavrama balatalarının
yanmasına neden olmaktadir.şanzuman(düz)yağınız CASTROL TAF-X dir...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silver_line » 10 Mar 2008, 12:24

Arkadaşlar.bende şanzıman yağını değişeyşim dedim.ama boşaltma tapası neresi anlayamadım.2 tane tapa var altta.1 si vites ayar yayımı ne var dediler.o biraz üstte gibi.diğer alttakini zorladım biraz çok sertti.ama zorda olsa dönüyordu.sonra dedim ayar yayı bu mu acaba. bıraktım.Bizim bi kanki var tamirci.hep oma gidiyorum.oda pek bilmiyo skodayı.Hangisi acaba boşaltma tapası.

silver_line
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti condorcan » 29 Haz 2014, 00:52

Merhaba,

1999 Model Skoda Felicia aracıma Castrol EP 80W şanzuman yağından 2,5 LT koyup değişim yapıldı. Daha önce Shell in 90 W yağından ilave etmiştim. Ancak vites geçişleri yumuşak olmayınca Castrol EP 80W şanzuman yağından komple değiştirdim. Ustamız 80w Kalınlığın yeterli olduğunu castrolun bu konuda iyi olduğunu belirtti. CASTROL TAF-X şanzuman yağını araştırdığımda belirtildiği gibi yüksek fiyatlı ve kaliteli bir şanzuman yağı olduğu görülüyor. Bence Castrol EP 80W ilk kullanım tecrübemde vites geçişleri yumuşadı Aracın gidişindede daha rahat olduğunu hissettim. Şanzuman yağ katkısı STP marka koyacaktım ancak gerek yok diye geri bildirim alınca almadım.

Yalnız bir durumum var. 5. viteste gaza basıldığında dişlilerden hafif bir ötme sesi geliyordu. Yağ değişiminden sonra bu sesde biraz azalma oldu ancak 3. viteste gaz verince bazen yapmaya başladı. Bunun nedenini bir ustamız daha önce şanzuman yağsız kaldıysa dişliler yanmış olabilir bundan ses yapıyordur. Muhtemelen sorun olmayacaktır yeterki yağı eksilmesin dedi. Sizlerinde fikrini almak isterim.

Not: Skoda servisine gidilirse şanzuman yağ değişimi kısa sürede yapılıyor. Sadece boşaltma tapası altta ve çok sıkı olduğu için sökülmesi zor oluyor. Üstten km dişlisi sökülüp buradan bir boru ve huni ile boşaltılıyor. Önerim skoda ustasına yaptırın sorun yaşamayın.

Herkese keyifli sürüşler dilerim.
condorcan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bayram
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: skoda felicia

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir