KİLOMETRE GÖSTERGESİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

KİLOMETRE GÖSTERGESİ ÇALIŞMA SİSTEMİ

İleti ozkan3267 » 02 Mar 2008, 12:37

KİLOMETRE GÖSTERGESİ ÇALIŞMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR,  EN BAŞTAN EN SONA HANGİ AŞAMALARDAN GEÇİYOR BİLEN VAR MI

FAVORİT İÇİN?

ozkan3267
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 04 Mar 2008, 00:10

bilmek onemli değilde sana ne gibi yararı olacak anlamadım tamirci değilsen bosver gitsin tamirci olsan bilirsin değilsin taMİrinden anlamazsın lütfen alakasız konular açmayalım
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti BlueVRS » 04 Mar 2008, 11:40

Ne için lazım,gerçekten elzemse yardımcı olalım..

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozkan3267 » 05 Mar 2008, 00:02

[quote="98Pickup"]

Ne için lazım,gerçekten elzemse yardımcı olalım..

[/QUOTE]

kardeş öncelikle teşekktür ederim gelen diğer cevapta biraz üzüldm hatta forumdan biraz soğumuştum birimizin bir konuda bilgisi varsa kardeşlerimizi aydınlatmak vazifemiz

malum piyasada her tamirci dürüst değil benim de bu konuda fikrim olursa tamiratı esnasında ve yapılan işlemin doğru olup olmadığı bilmek istiyorum. ayrıca bu konuyuda merak ediyorum. ve ilgi meselesi
ozkan3267
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 07 Mar 2008, 00:20

Ben  iyi  bildiğim  iki  aracı  anlatayım ..

skoda  ve  Opel.

Opel  de  diferansiyel  üzerinden  sayar ..  kilometre  sayacı  elektronik  ise   diferansiyelde  bulunan oluklar vasıtası  ile   gönderilen  sinyaller  ile   klasik  sistem  ise  aynı  konumda  bulunan  dişli  vasıtası  ile..

ilginç  olan  nokta   kontak  kapatılınca  dijital  sayaçlar  km   yazmıyor.Smile

ben opelde  denedim.

skoda  felicia/forman/favorit   te  ise   yine  şanzımandan   dişli  ile  sayılıyor.

kilometre  bilgisinin  ön  tekerleklerin  şanzımanı  döndrdüğü  her  konumda  sayılması  hedeftir.

yani  liftte  iken   bir  tekeri  sağa   döndürürken  diğeri  diferansiyel  marifeti  ile  ters  istikamette  dönerken  kilometre  saymaz.

eğerki  diferansiyel  gidiş yönünde  dönerse sayım  işlemi  başlar.

bu  dönme hareketi  kilometre  teli  ile  göstergeye  ulaşır.(veya dijital se elektronik sensör marifeti ile)

kilometre sayacında  ise   iki  yer  aynı  sayar.. günlük  ve  toplam  sayaç..

tek  fark  ise  günlük  sayacın 3 haneli  999 a kadar sayan tam  km  ve  1  haneli  100 metre  sayan   bölümü  olması  ve istendiğinde  sıfırlanması  dır.

olayın  mantığını  çözdüğünüzde   farklı  lastik  ve  jant  kombinasyonları  ile   km  sayacı  ve  hız  göstergesinin  sapma  gösterebileceği dir.

skoda felicia/forman/favorit  e   özgü  bilmeniz  gereken  ip  ucu  ise    hareket  halinde günlük  km  sayacının  sıfırlanmasının  uzun  vadede  sıkıntı  yarattığı dır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ozkan3267 » 07 Mar 2008, 00:41

kardeş peki eksik göstermesi neden kaynaklanır
ozkan3267
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 07 Mar 2008, 00:53

gösterge  içinde   dişli  sistemleri  var..

benim  felicia da  önce  eksik  saydı  sonra  günlük  sayaç  bozuldu  sonrada   hiç  kilometre saymamaya  başladı..

saatçi tornavidam  olmadığından   sayacı  dağıtamadım  ancak  herşeyi  söküp  kilometreciye  götürdüm..  sökmüşken  yapılsın  diyerek  bile  bile  kazıklandım 40  lira  aldıCry

1 yıl  gitmedi..  şu  an  yine  bozuk

şu  parça  çatlamış  döndürmesi  gereken  mili  dönüremiyor ..  bulursanız  yedekte  alın

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir