el freni hk.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

el freni hk.

İleti almera » 19 Mar 2008, 00:59

arkadaşlar merhaba.bugün işe gelirken aptal bir taksiciyle tartıştım tartışma esnasında sinirimden el frenine biraz fazla asıldım ve ''tak'' diye bir ses çıktı.sonra el frenini kontrol ettiğimde çekince tuttuğunu çekik şekilde bırakınca tekrar inik hale geçtiğini gördüm.sizce ne gibi bir zarar meydana gelmiştir ve tamiri ne kadara mal olur?şimdiden teşekkürler.Confused

almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demir_01 » 19 Mar 2008, 01:00

onu bılmıom ama benım el frenı dogru durust hıc calısmıo :)
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti rather86 » 19 Mar 2008, 01:02

benim üçüncü elfreni bozuluşu bu sefer orjinal alcam altındaki siyah plastik yerinde çıkıyo çok dandik çin malları 25 lira yenisi fazla bişey değil yani
rather86
CLASSIC
CLASSIC

İleti almera » 19 Mar 2008, 01:37

açıkçası benim el freni de bozulmadan önce iyi çalışmıyordu.son dişine kadar çekmeyin araba kayıyordu bi bakıma bunun içinde bozuldu diyebilirim.
almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Medcezir » 19 Mar 2008, 01:41

AYNI PROBLEMİ BENDE YASIYORUM EL FRENİM TAM TUTMUYOR VE TAM CEKTİĞİM ZAMAN BAZEN DİŞLİSİNDEN ATIP YARI İNİK HALE GECİYO EL FRENİ TABANCASINI SORDUM 20 YTL DEDİLER
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti almera » 19 Mar 2008, 01:43

bence fena fiyat değil.yaklaşık iki ay önce bende değiştirttim.tabancayı 25 ytl'ye aldım ama yinede son tırnağa çekmeden araba durmuyor.
almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Medcezir » 19 Mar 2008, 01:54

[quote="almera"]bence fena fiyat değil.yaklaşık iki ay önce bende değiştirttim.tabancayı 25 ytl'ye aldım ama yinede son tırnağa çekmeden araba durmuyor.[/QUOTE]
SANIRIM SORUNUMUZ ORTAK BEN EL FRENİN AYARTLATTIM YARIYA KADAR CEKİNCE COK GÜZEL TUTUYODU FAKAT 1-2 HAFTA GİBİ KISA BİR SÜREDE YİNE SON DİŞE CIKTI SANIRIM ARKA KAMPANADAKİ GERGİDE Bİ PROBLEM VAR
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti almera » 19 Mar 2008, 03:06

mantıklı.olmazsa yarın sanayiye gidebilirilm.unutmazsam bunuda sorarım.

almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Mar 2008, 14:07

[quote="almera"]arkadaşlar merhaba.bugün işe gelirken aptal bir taksiciyle tartıştım tartışma esnasında sinirimden el frenine biraz fazla asıldım ve ''tak'' diye bir ses çıktı.sonra el frenini kontrol ettiğimde çekince tuttuğunu çekik şekilde bırakınca tekrar inik hale geçtiğini gördüm.sizce ne gibi bir zarar meydana gelmiştir ve tamiri ne kadara mal olur?şimdiden teşekkürler.Confused[/QUOTE]

El freni mekanizmasını şaseye sabitleyen köprü gibi bir bağlantısı var. Büyük ihtimalle bu bağlantının bir ayağını kopartmışsınız. Hatta sorun kesin bu bile diyebilirim zira aynısı başıma geldi. Ufak bir kaynak operaasyonuyla yerine takılıp tekrar kullanılabiliyor.

El freninin aşağılarda değil de en yukarıda tutmasına gelince, balata aşındıkça mekanizmayı daha da yukarı çekmek durumunda kalırsınız. Yeni balata veya arka balata ayarları çözüm olur.

Yok eğer daha aşağılarda tutmuyor ve aşağıya düşüyorsa, mekanizmanın dişlerinden bazıları kırılmıştır o nedenle o kısım da tutmuyordur.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti isaacx006 » 19 Mar 2008, 17:49

vay be bu favoların da dertleri hep aynıymış.. ben el frenini çekerken o tıkır tıkır sesini duyamıyorum. hep boşta. ama el freni düğmesine basılı tutup yukarı çekip bırakınca çok iyi tutuyo.. el freninden gelen o dişli sesinin olmamasının nedeni ne olabilir??
isaacx006
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Mar 2008, 17:52

Aradaki dişler kırılmış olabilir.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti by wodoo » 19 Mar 2008, 18:00

dişliler bitmiş büyük bi ihtimalle...
el frenini çektiğiniz zaman bi süre sonra atıyomu??
by wodoo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emre Şahin
Nereden: Ankara
Arabanız: Astra GSİ

İleti Medcezir » 20 Mar 2008, 12:46

[quote="by wodoo"]dişliler bitmiş büyük bi ihtimalle...
el frenini çektiğiniz zaman bi süre sonra atıyomu??
[/QUOTE]

EVET ATIYO ÖZELLİKLE YOKUŞLARDA BİR İKİNCİSİDE ÖNCEDEN 2 SEFER AYARLATMAMA RAGMEN 1 HAFTADA YENİDEN EN ÜST DİŞDEN TUTMAYA BASLIYO YANİ SANIRIM ARKA KAMPANAMDAKİ BALATALAR KONU MANKENİ GİBİ BİR İŞE YARAMIYOLAR AYAR YAPTIRIYORUM FREN İYİ TUTUYO SONRA Bİ BAKMISIM BÜTÜN YÜK ÖN BALATALARA BİNMİŞ EN SON CARE OLUR DİYE FREN MERKEZİNİ VE BALATALARIMI DEĞİŞTİRDİM AMA SONUÇ YOK MALESEF....
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 20 Mar 2008, 12:58

Bütün yük ön frenlerde olmasına rağmen arkalar daha çabuk biter. Kampana olmasından sanırım.Geek

Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 20 Mar 2008, 13:01

[quote="sainz"]

Bütün yük ön frenlerde olmasına rağmen arkalar daha çabuk biter. Kampana olmasından sanırım.Geek

[/QUOTE]

EVET AMA SANIRIM ARKA KAMPANADAKİ GERGİ İLE ALAKALI BİR PROBLEM VAR GERÇİ USTA BİŞİ YOK DEDİ AMA YAPTIGI AYAR BİR HAFTA GİTMEDİ BİRDE FERN PEDALIM COK ASAGI DÜŞTÜ VAKİT BULUR BULMAZ BAKTIRICAM BİR DAHA
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti reprisal_hunter » 20 Mar 2008, 13:22

walla kardeşlerim el fireni diye geçmeyin bir gün cok dik bir rampa cıkıyordum rampanın ortasında benzin bitti araba rampanın tam ortasında kaldı arabayı zar zor cevirdim rampa aşagıya dogru saldım arabanın firenleri şişti el fireni olmasa mümkünatı yok ölmüştük  . birde gecenlerde düz yoldu mahalle arasında arabayı vitesde bıraktım araba vitesden kurtulmuş bende o arada arabadan inmiştim biriyle konusuyordum neyse kafamı bir cevirdim birde ne görim araba yok gittim birde ne görim benim favo  doğana girmiş yan arkadan ön tarafa kadar sürtmüş benim arabada birsey yok arabayı aldım hemen nasıl kaçacagımı şaşırdım ordan ama bu olaylardan şunu öğrendim el fireni tutmayan arabaya binmem
Kullanıcı avatarı
reprisal_hunter
CLASSIC
CLASSIC

İleti almera » 20 Mar 2008, 17:07

arkadaşım aynen tarif ettiğin şekilde çıktı.kaynak yaparak şaseye sabitledik.son dişlide tutmasına gelince el freni bastonun dip kısmında 2 adet civata var onları biraz sıkınca sorun giderildi keşke daha önce farketseydim bunlar başıma gelmezdi.neyse herşeyde bir hayır vardır.yardımları için forumdaki bütün arkadaşlara tesekkürler.Smile

almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti almera » 20 Mar 2008, 17:09

arkadaşım
almera
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir