SKODA FAVORİT KIŞLIK BAKIMI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SKODA FAVORİT KIŞLIK BAKIMI

İleti karizmabey » 08 Kas 2006, 15:52

Sevgili arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Aracım 94 favorit lx bertone lpg li. Aracımdan oldukça memnunum. Bana göre tam bir memur arabası. İlk defa skoda marka bir araç aldığım için teknik verilerini bilmiyorum. Aşağıda belirttiğim konularda bana yardımcı olursanızz memnun olurum.

1- Aracımın teknik verileri

2- Motor yağı ne zaman değiştirilmeli ve hangi marka olmalı

3- Antifiriz miktarı ne kadar olmalı (yaz/kış)

4- Lastik ebatları ve basınç miktarları ne olmalı

5- Lpg li ve benzinli kullanımlarda şehir içi ve dışında km de kaç lira yapmalı. (lpg 1.260 ytl.) Benim aracım uzun yolda 85 km de 114 Ykr yaktı, şehir içinde ise 140 km de 235 Ytl. yalnız burada bir durumu belirteyim bazen km ölçer takılıyor kaçırmış olabilirim. Sizce bu değerler normal mi. Normal değilse neler yaptırmalıyım ve yaklaşık maliyeti ne olur.

6- Hem az yakıp (benzin-lpg) hemde fazla güç kaybı yaşamadan şehir içinde kullanmak için benzin ve lpg ayarları nasıl olmalı.

7- Skoda favoritin en uygun kullanılabileceği vites devri ne olmalı (ekonomi ve dayanıklılık bakımından) Devirli kullanım mı daha iyi yoksa düşük devirde kullanım mı daha iyi

8- Hava filtresi ne kadar süre sonra değiştirilmeli ve hangi marka olmalı

9- Skoda favoritin süspansiyonu sert olduğundan konforu artırmak veya süspansiyonu yumuşatmak için neler yapılabilir ve maliyeti.

10- Karbürator ve lpg ayarları nasıl olmalı.

Sevgili arkadaşlar kışlık bakım diye başladım aklıma takılan soruları burada sormuş oldum. Bu nedenle kusuruma bakmayın. Yukarıdaki konularda bilgi verirseniz çok memnun olurum. Saygılar ve Sevgiler.

karizmabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 08 Kas 2006, 18:26

[quote="karizmabey"]
 2- Motor yağı ne zaman değiştirilmeli ve hangi marka olmalı

- Sentetik yağ kullanılıyorsa 15.000 mineral yağ kullanılıyorsa 7.500 km de bir değiştirilir. Sentetik kullanılıyorsa castrol koyulur mineral  kullanılıyorsa bence markası farketmez.

3- Antifiriz miktarı ne kadar olmalı (yaz/kış)

- %50 Su %50 Mavi renkli antifiriz yaklaşık olarak -15 -20 dereceye kadar koruma sağlar. Antifirizin oranı arttırılırsa daha soğuğa dayanır. Antifirizin kutusunda bu oranlar zaten yazar.

4- Lastik ebatları ve basınç miktarları ne olmalı

- 31 PSI hava bassanız yeterli olur ebatlarıda 165/70 R13 olması lazım diye hatırlıyorum.

5- Lpg li ve benzinli kullanımlarda şehir içi ve dışında km de kaç lira yapmalı. (lpg 1.260 ytl.) Benim aracım uzun yolda 85 km de 114 Ykr yaktı, şehir içinde ise 140 km de 235 Ytl. yalnız burada bir durumu belirteyim bazen km ölçer takılıyor kaçırmış olabilirim. Sizce bu değerler normal mi. Normal değilse neler yaptırmalıyım ve yaklaşık maliyeti ne olur.

- Şehir içi ortalama olarak km de 0,16 YTL civarında yakılıyor.

6- Hem az yakıp (benzin-lpg) hemde fazla güç kaybı yaşamadan şehir içinde kullanmak için benzin ve lpg ayarları nasıl olmalı.

- Bunu en iyi LPG montajı yapan yerler bilir

7- Skoda favoritin en uygun kullanılabileceği vites devri ne olmalı (ekonomi ve dayanıklılık bakımından) Devirli kullanım mı daha iyi yoksa düşük devirde kullanım mı daha iyi

- Yüksek devirde kullanım hiçbir araba için ekonomik değildir. Eğer devir kadranınızda yeşil renkle belirtilmiş bir bant varsa o devir aralığında kullanın yoksa 2000-4000 devir arası fena bir rakam değildir.

8- Hava filtresi ne kadar süre sonra değiştirilmeli ve hangi marka olmalı

- En fazla 10.000km veya 1 yıl kadar gider.

9- Skoda favoritin süspansiyonu sert olduğundan konforu artırmak veya süspansiyonu yumuşatmak için neler yapılabilir ve maliyeti.

- Monroe marka daha yumuşak amortisör takılabilir toplam maliyeti 300 YTL yi bulur.

10- Karbürator ve lpg ayarları nasıl olmalı.

- Bunu en iyi LPG montajı yapan yerler bilir

[/QUOTE]
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ünsal » 08 Kas 2006, 22:00

öncelikle aramıza hoşgeldiniz emir arkadaşımız zaten çoğunu cevaplamış teknik veriler hakkında (http://www.skoda-auto.com/cze/drivers/d ... n/favorit/     

( bu bölümü tıklayarak )

bu adresten  istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz
diğer işler içinde iyi bir usta ; (ankaradaki arkadaşarımız yardımcı olucaktır)
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti karizmabey » 13 Kas 2006, 20:27

SEVGİLİ Yönetici İLGİNE VE ALAKANA ÇOOOOKKK TEŞEKKÜR EDERİM. UMARIM BENİM GİBİ YENİ SKODA SAHİPLERİ DE MEMNUN KALMIŞTIR. ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLERİM.
karizmabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti karizmabey » 13 Kas 2006, 20:29

VE TABİİ Kİ SEVGİLİ MİNİK ARKADAŞIM SANADA ÇOOKKK TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILAR.
karizmabey
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 13 Kas 2006, 20:40

......Smile....... 

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)