SİZİNKİDE AYNIMI?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SİZİNKİDE AYNIMI?

İleti aktan acar » 30 Mar 2008, 16:24

Sorun şu aracın kakışlarında ayagımızı debriyaj pedalından çekince küüüt diye bir vurma oluyor. her favoritte varmıdır bu vurma arkadaşlar.Wink

aktan acar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bgarabacı » 30 Mar 2008, 16:35

benim favoda var   dış  aks alıp  yaptıracam.akslarda boşluk var yani.(2 ayda  bu   hurda  sayesinde  usta olmaya başladım,Angry.  )  ' Kötü  komşu  insanı  mal sahibi yapar ,Skoda insanı  usta yapar! 
bgarabacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aktan acar » 30 Mar 2008, 16:53

nasıl yanı biraz daha acık yazarmısın aks derken neyi anlatmak istedin.
aktan acar
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demir_01 » 30 Mar 2008, 19:21

ben sana cevap yazım aynı olay daha bı ay once basımdan gectı motor takozlarını degıstır hıcbısı kalmıyo ben alt ve ust takozu degıstırdım sımdı sapasaglam aks la falan alakası yok
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti KATARİN » 30 Mar 2008, 19:27

BENDE DE VARDI AYNI SORUN DİREKSİYON KUTUSU DEĞİŞİNCE SES GİTTİ İLGİNÇ HERKES FARKLI BİRŞEYİ DEĞİŞTİRİNCE SES KAYBOLMUŞ Confused
KATARİN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 34SCU59 » 30 Mar 2008, 19:28

onu alvasysoler sor o yaptırdı ve oldu aynı sorun bendede var
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti favo29 » 30 Mar 2008, 20:05

Salıncaklar veya salıncakların bağlandığı takozlarda sorun büyük ihtimalle.Tecrübe ile sabit.
Gazdan ayağını çekince de aynı ses geliyorsa kesin diyebilirim.
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti favoritrally » 30 Mar 2008, 20:09

Alt takımda bir çok parça var bu sesleri çıkartabilecek böyle sesleri duyduğunuz anda servisinize gidin, alt takım parçaları hayati önem taşır tak tuk eden bir parçanın çıkması çok büyük bir kaza yapmanıza neden olabilir o yüzden butür sesleri hafife almayalım.
favoritrally
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti demir_01 » 30 Mar 2008, 20:35

[quote="34 SCU 59"]onu alvasysoler sor o yaptırdı ve oldu aynı sorun bendede var[/QUOTE]

BEN KARDESIYIM YAZDIM ZATEN BASIMIZDAN GECEN OLAYIBig%20smile
demir_01
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 30 Mar 2008, 21:53

[quote="demir_01"][quote="34 SCU 59"]onu alvasysoler sor o yaptırdı ve oldu aynı sorun bendede var[/QUOTE]

BEN KARDESIYIM YAZDIM ZATEN BASIMIZDAN GECEN OLAYIBig%20smile
[/QUOTE]

olum nereden bilsin herkes kardeş olduğumuz :) neyse

bendede vardı küt sesi sol ön tekerin orada allatn geliyoduama ani yüklenmede yapıyodu 2 ye bile çekerken aniden gaza basıncada küt diye vuruyodu aks tan önce motor alt takozunu değiştim üst takozuda değiştik aynı anda ve sorun kalmadı ha bı demek değildir ki sizinkide takoz ,siz önce ajstan başlayın baktırmaya olmadı o takozuda söktürün şimdiden kolay gelsin
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti kırmızılım » 01 Nis 2008, 21:37

aks baslarında boşluk olduğundan yapıyor. tanesi 50 ytl diye biliyorum. ama kaynak la tamir de edilebiliyormuş.,
kırmızılım
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 02 Nis 2008, 12:29

[quote="aktan acar"]Sorun şu aracın kakışlarında ayagımızı debriyaj pedalından çekince küüüt diye bir vurma oluyor. her favoritte varmıdır bu vurma arkadaşlar.Wink[/QUOTE]

Aracı yerinden kaldırırken oynayan, esneyen parçalar; rotiller, akslar, salıncaklar ve bağlantı burçlarıdır.

Aracınızı çakıllı bir yolda, tam sağ veya tam sol konumunda sürdüğünüzde, ufak ufak tıkır tıkır şeklinde sesler geliyorsa, rotillerin problemli olması ihtimali yüksek. Yalnız bu durumda akslarda da problem olup bu tarz seslere neden olabilir.

Rotbaşı, rotil, salıncak burçlarından sizin tarif ettiğiniz gibi küüüt şeklinde ses gelmez diye düşünüyorum. Diyelim ki bu ses bu parçalardan geliyor, o halde bu parçaların ömrü çoktan dolmuş ve Allah ' a emanet gidiyorsunuz.Wink

Motor takozlarındaki lastiklerin de artık esnekliğini yitirmesi veya kopması nedeniyle, kalkışta motorun kasılması neticesinde o dediğiniz küt sesi gelebilir ancak gazı kestiğinizde de ters tarafa esneyeceğinden gene bu küt sesi gelir.

Bir de Škoda Favorit' te debriyajın kavrama noktasının çok aşağıya alınmasının neticesinde, siz henüz gaza basmaya başlamışken debriyajı yerinden biraz oynattığınız anda kavramaya geliyor ve doğal olarak motor kütleyerek aracı yerinden kaldırıyor. Eğer bu tarz bir durum varsa, kitapçığında da yazdığı gibi fren ve debriyaj pedallarını aynı seviyede olacak şekilde debriyajınızı ayarlatın. Aksi takdirde her kütleme eksantrik zincirinin ömründen de yiyecektir.

Saygılar

Not : Onno Usta gibi yazdım ha gene!LOL
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti reprisal_hunter » 02 Nis 2008, 13:46

bende de var aynı ses ama benim sorunumda motor takozu  bu arada servise motor takozunu kaca takıyorsun  dedim adam 60 milyon demezmi kafayı sıyırdım üst takozu değiştimek bu kadar işcilik mi alıyor
Kullanıcı avatarı
reprisal_hunter
CLASSIC
CLASSIC

İleti usta » 05 Nis 2008, 01:57

araçta muhafaza sacı varda sen onu alttan çarptınsa motora kalkış esnasında ses yaptırıyo olabilir egsostta talkışta ses yaptırabilir
usta
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti gc71 » 05 Nis 2008, 19:58

Aynı problemi  yaşadım ve  bursada  15 senedir yanlızca skoda tamiri yapan bir ustaya gittim bursalılar  bilir  emin usta , aracımı kendisi kullandı ve gelen sesin aracı (aracı ilk aldığım hafta  fark edip götürmüştüm) kullandıkça  kendiliğinden kesileceğini çünkü bu sesi benim kalkış anında  debriyaj ayarlamasını iyi yapamadığım için benim yaptırdığımı  söyledi , isteseydi  onu değiştirelim  bunu değiştirelim  deyip paramı alabilirdide, söylediği gibide  oldu  aracımın 3. haftasında ses kesildi 8 aydır kullanıyorum  tık yok , ben araca alıştım araç bana  , geçinip gidiyoruz. Kalkışları  kibar  yapın  problem yok.
gc71
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 06 Nis 2008, 00:06

sonuç ne oldu ya merak ettimyaptırdınmı aceba
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti parsanoto » 06 Nis 2008, 03:20

favoritlerde kalkışlarda küt diye ses yapma olayı tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
1.ihtimal iç aks lalesindeki boşluk..iç aks lalesi 2 parçadan oluşur birisi kafa dediğimiz parça 2,si kafanın içine geçen üçgen ıstavroz..eğer kafanın içinde aşınma varsa doğal olarak boşluk yapıcak ve ıstavroz kafaya vurma yapıcak ses çıkıcak..

2,ihtimal devirdaimin üstündeki motor kulağı..

3,ihtimal şanzıman arka kapağında bulunan takooz..

bunları gözlemleyebilirsiniz..araca birini oturtturun ve kaput açıkken kalkış yapmasını söleyin.iç akslar üstten bakınca görülür şanzımana giren kafalar..eğer boşluk varsa kalkışta gözle görülür..diğer kulaklarda da kopma ve yırtık varsa gözle görülür..onlarda kalkış esnasında haddinden fazla esniyorsa kulaklardanda ses yapma olasılığı yüksek..
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: anterior ve 19 misafir