ses izolasyonu (Fotolu)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ses izolasyonu (Fotolu)

İleti nolies » 17 Nis 2008, 18:34

arkadaşlar biliyorum bu konu daha önce de açılmıştı ama bulamadım.

favonun krnik sorunlarından olan içeriye ses alma problemini kafaya taktım. kendim bişeyler yapmak istiyorum.

otopol de şu ürünler var:

bu kapı içleri için

bu da taban için

bu ürünleri üreten loctite ın sitesinede birde sp200 diye bir malzeme var asıl bu kaputun içine döşemek için ve ısıya dayanıklı

ama bu ürün yok otopol de.

loctite in ankara satıcısı arıcı boya ya ulaştım. onlarında elinde sadece yukarıdaki iki ürün var. fiyatları biraz daha uygun biri 25 euro diğeri 30 euro.

ne dersiniz uğraşmaya değer mi. alıp uygulayayım mı yoksa paraya yazık mı olur?

nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti formenci » 17 Nis 2008, 18:38

VALLAHİ ARKADAŞIM BENDE 93 FORMAN LX VAR İÇERİYE HİÇ SES ALMIYOR İZALASYONDA YOK YOLDA YILAN GİBİ BAZEN IŞIKTA FELAN BABAM STOP ETTİ SANIP ARABA ÇALIŞIYOR AMA SES O KADAR AZ O YÜZDEN BAZEN ÇALIŞTIĞI HALDE  KAPATIP TEKRAR ÇALIŞTIRIYOR
formenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Medcezir » 17 Nis 2008, 18:52

[quote="nolies"]arkadaşlar biliyorum bu konu daha önce de açılmıştı ama bulamadım.

favonun krnik sorunlarından olan içeriye ses alma problemini kafaya taktım. kendim bişeyler yapmak istiyorum.

otopol de şu ürünler var:

bu kapı içleri için

bu da taban için

bu ürünleri üreten loctite ın sitesinede birde sp200 diye bir malzeme var asıl bu kaputun içine döşemek için ve ısıya dayanıklı

ama bu ürün yok otopol de.

loctite in ankara satıcısı arıcı boya ya ulaştım. onlarında elinde sadece yukarıdaki iki ürün var. fiyatları biraz daha uygun biri 25 euro diğeri 30 euro.

ne dersiniz uğraşmaya değer mi. alıp uygulayayım mı yoksa paraya yazık mı olur?

[/QUOTE]

kalın bir malzeme var ziftli kagıt diye geciyo ama onun kalını genelde taban yalıtımında kullanıyolar verdiğin liklerde malzemeyi göremedim ama işe yayarmı dersen bence yarar
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 17 Nis 2008, 22:53

kapı için olan bana pahalı olur ama taban için olan 10 ytl adeti bundan alabilirim aslında 2 adet bi benim ayağımın altına bitanede yolcu tarafına işe de yarar galiba
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti nolies » 18 Nis 2008, 12:10

bir de würth ün bir ürünü var. set halinde komple arabanın tabanını kaplamaya yetecek kadar bagaj da dahil. ama biraz tuzlu 165 ytl. bir de arabanın tabanını komple sökmem gerekeceğini düşününce değermi diyorum.

yapan bir yokmu bu izolasyonu fikir verse??
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti anatolia41 » 19 Nis 2008, 14:55

Arkadaşlar ben bir otomobil fabrikasında çalışıyorum.Fabrikadaki görevimde araçlara izalasyon malzemeleri döşüyorum..Bu malzemeler düşünüldüğü gibi sünger tarzı şeyler değil..Daha önceden de bazı arkadaşlarımızın yorumladığı gibi ziftli elastiki malzemeler..Bu malzemeler biraz da ağır..Hafif olmasının hiçbir anlamı yok..Sesin dışarı çıkmasını istemiyorsanız sünger kullanabilrsiniz.Ama tamemen sesi yok etmek istiyorsanız kalın sert malzemeler kullanmalısınız ki sesi emsin..Fabrikada kullandığım bu malzemelerin bir tarafı yapışkanlı kimisi ise mıknatıslı..Ben bunları yerlerine yerleştirdikten sonra bu malzemeler aracın gövdesiyle fırınlara giriyor ve tamamen araca yapışıyor.Bu malzemeler Bursa da bulunan erkurt adlı şirketten geliyor..http://www.erkurt.com.tr/tr/pro01_2.html isteyen arkadaşlar buradan inceleyebilir.Bildiğim kadarıyla perakende satışları yok...
anatolia41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Medcezir » 19 Nis 2008, 20:16

[quote="anatolia41"]Arkadaşlar ben bir otomobil fabrikasında çalışıyorum.Fabrikadaki görevimde araçlara izalasyon malzemeleri döşüyorum..Bu malzemeler düşünüldüğü gibi sünger tarzı şeyler değil..Daha önceden de bazı arkadaşlarımızın yorumladığı gibi ziftli elastiki malzemeler..Bu malzemeler biraz da ağır..Hafif olmasının hiçbir anlamı yok..Sesin dışarı çıkmasını istemiyorsanız sünger kullanabilrsiniz.Ama tamemen sesi yok etmek istiyorsanız kalın sert malzemeler kullanmalısınız ki sesi emsin..Fabrikada kullandığım bu malzemelerin bir tarafı yapışkanlı kimisi ise mıknatıslı..Ben bunları yerlerine yerleştirdikten sonra bu malzemeler aracın gövdesiyle fırınlara giriyor ve tamamen araca yapışıyor.Bu malzemeler Bursa da bulunan erkurt adlı şirketten geliyor..http://www.erkurt.com.tr/tr/pro01_2.html isteyen arkadaşlar buradan inceleyebilir.Bildiğim kadarıyla perakende satışları yok...[/QUOTE]

EVET KALIN BİR TARAFI YAPISKANLI ( ISITILDIGINDA YAPISIYOR YALNIZ ) 1CM KALINLIGINDA OLANIDA VAR ORTASI ZİFTLİ TABANI YAPISKANLI ÜSTÜ İSE ZİFT TABAN HALISINA YAPISMASIN DİE BASKA BİR MALZEMEYLE KAPLANMIŞ VE OLDUKCA AGIR BİR MALZEME

BENİM TAHMİNİM FAVOLAR GELDİGİ YILLARDA GÜMRÜK VERGİ İŞLEMLERİ ARACIN MOTORU VE AGIRLIGI BAZ ALINARAK YAPILIYODU SANIRIM BU KANUDA İKTİSAT YAPIP KOYMAMISLAR
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Nis 2008, 20:29

[quote="alwaysloser"]kapı için olan bana pahalı olur ama taban için olan 10 ytl adeti bundan alabilirim aslında 2 adet bi benim ayağımın altına bitanede yolcu tarafına işe de yarar galiba[/QUOTE]

Tabandaki halıyı kaldırdığında zaten izolasyon amaçlı keçe tarzı bir şey var. Bir tane daha üzerine koyup da gereksiz yükseklik yapmak bence pek de mantıklı değil.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Medcezir » 19 Nis 2008, 20:35

[quote="sainz"][quote="alwaysloser"]kapı için olan bana pahalı olur ama taban için olan 10 ytl adeti bundan alabilirim aslında 2 adet bi benim ayağımın altına bitanede yolcu tarafına işe de yarar galiba[/QUOTE]

Tabandaki halıyı kaldırdığında zaten izolasyon amaçlı keçe tarzı bir şey var. Bir tane daha üzerine koyup da gereksiz yükseklik yapmak bence pek de mantıklı değil.
[/QUOTE]

EVET ÜSTAT KECE TÜRÜ SANKİ KUMAS ARTIKLARINDAN YAPILMIŞ GİBİ BİŞİ VAR FAKAT İŞLEVSEL BİŞEY OLDUNU DÜSÜNMÜYORUM BENCE ONU KALDIRIP ONUN KALINLIGINDA ZİFTLİ KAGIT YAPIŞTIRABİLİRİZ. KAPI İÇİN OLANLARDA VAR AMA UYGULAMASI COK ZOR

PEKİ SAİNZ MOTOR SESİNİN İÇERİ GİRMESİNİ BİRAZ KESMEK İÇİN NE YAPABİLİRİZ
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 19 Nis 2008, 20:54

[quote="Medcezir"]...PEKİ SAİNZ MOTOR SESİNİN İÇERİ GİRMESİNİ BİRAZ KESMEK İÇİN NE YAPABİLİRİZ[/QUOTE]

Motorun arkasında kalan, yani kalorifer radyatörünün olduğu göğüs (ismini yanlış hatırlıyor olabilirim) denilen kısma o dediğiniz malzemeden kaplamak lazım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 19 Nis 2008, 21:03

[quote="sainz"][quote="Medcezir"]...PEKİ SAİNZ MOTOR SESİNİN İÇERİ GİRMESİNİ BİRAZ KESMEK İÇİN NE YAPABİLİRİZ[/QUOTE]

Motorun arkasında kalan, yani kalorifer radyatörünün olduğu göğüs (ismini yanlış hatırlıyor olabilirim) denilen kısma o dediğiniz malzemeden kaplamak lazım.
[/QUOTE]

ARABANIN KONSÜLÜ ( GÖĞÜS ) KOPLE İNECEK SAİNZ TÜM PARCALARI ALDIM FAKAT VAKİT BULUTA TAKTIRAMADIM NİYETİM KOPLE KONSÜL İNMİŞKEN YALITIM YAPMAK

GERÇİ HOŞ MAYIS SONUNDADA MOTOR İNCEKLOLLOLLOLLOL 

SAİNZ MOTOR TARAFINDANMI UYGULAYALIM İÇERİDENMİ?
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 21 Nis 2008, 12:14

[quote="Medcezir"]...ARABANIN KONSÜLÜ ( GÖĞÜS ) KOPLE İNECEK SAİNZ TÜM PARCALARI ALDIM FAKAT VAKİT BULUTA TAKTIRAMADIM NİYETİM KOPLE KONSÜL İNMİŞKEN YALITIM YAPMAK

GERÇİ HOŞ MAYIS SONUNDADA MOTOR İNCEKLOLLOLLOLLOL 

SAİNZ MOTOR TARAFINDANMI UYGULAYALIM İÇERİDENMİ?
[/QUOTE]

Bence motor kabini tarafından uygulanmalı. İçeriye uyguladığında yükselti olabilir ve o konsol yerine tam oturmayabilir.Wink
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 21 Nis 2008, 14:34

SAGOLASIN

Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nolies » 24 Nis 2008, 17:00

ses yatılımında kullanılabilecek ürünlerden  firex ve ode (nfaf) ankara bayilerini aradım. ürün ellerinde var ama sadece rulo olarak satıyorlarmış. metrekaresi 6 ytl. rulosu ise 20 metrekare.

bu ürünlerden parça olarak alabileceğim bir yer bilen var mı acaba arkadaşlar?

nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti nolies » 27 Nis 2008, 02:55

evet arkadaşlar kararımı verdim sadece kaputun altına ve göğüsün arkasına motor kısmından izolasyon yapacağım.

uzun araştırmalarım sonucunda firex isimli malzemeyi tekzen de buldum. meğer araştırmaya falan gerek yokmuş tekzende parça olarak satılıyormuş.

firex (echobon) un 2 çeşidi var tekzende 10 mm ve 20 mm kalınlığında. boyutlar ise 1m x 1 m. 10 milimlik 9  ytl 20 milimlik ise 18 ytl.

ancak malzemeyi tekzende görünce biraz hayal kırıklığına uğradım çünkü arkası kendinden yapışkanlı yüzey değil. ordakilere sordum ne ile yapıştıracağım bunu diye hiçbir fikirleri yoktu. rafları biraz dolaşıp henkelin bu işler için bir yapıştırıcısını buldum. 9 ytl fiyatı onu da aldım. bakalım yarın uygulamayı yapacağım. inşallah düzgün yapabilirim malzemeyi ziyan etmeden.

sonucu bildiririm
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 27 Nis 2008, 03:17

ben bunu kesinlikle yapacam ya çokda pahalı değil
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti nolies » 27 Nis 2008, 16:38

Evet arkadaşlar uygulamayı yaptım. en azından kısmen. yapıştırıcı yetişmediği için sadece kaputun altını kapladım. söylediğim gibi malzeme olarak tekzen den alldığım 20 mm kalınlığında 1m x 1 m boyutunda firex ses izolasyon malzemesi (18 ytl) ve yapıştırıcı olarak Henkel in Pattex PL500 Power Fix adlı tüp yapıştırıcısını kullandım. tüp kartuş olduğu için silikon pompasına takıp kullandım. işte resimler:

nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti marka » 27 Nis 2008, 17:03

hayırlı olsun kardeş
bu bizim bildiğimiz halıfilexlerden değilmi bu malzeme

marka
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi