ses izolasyonu (Fotolu)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ses izolasyonu (Fotolu)

İleti Rhyton » 26 May 2008, 14:17

Rhyton
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PİCK-UP » 26 May 2008, 14:22

bizim burada izalasyon yapalım derken motoruda yakarız yazın sıcaktan LOL
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti nolies » 29 May 2008, 17:39

yok hocam hiç bişey olmaz antalyaya gidip geldim işte. hararete hiç etkisi olmadı izolasyonun.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti nolies » 15 Arl 2008, 11:09

izolasyon işine kaldığı yerden devam ediyorum. bayram tatilinden yararlanıp aracın koltuklarını ve taban döşemesini komple söktüm
http://www.armacell.com/www/armacell/IN ... enDocument

linkteli malzeme ile tüm tabanı kapladım. önce koltukları söktüm ardından döşemeyi kaldırdım. tabandaki keçe gibi izolasyon malzemesinin üstüne elimdeki yalıtım malzemesini döşedim.  armaflex kendinden yapışkanlı bir malzeme bu yüzden yapıştırmamam gerek kalmadı. tüm işlem  yaklaşık 2 saat sürdü.  malzemeyei bir arkadaşımdan temin etmiştim yani para vermemiştim bu yüzden maliyet de sıfır lira. 

ilk üç fotografta koltuklar sökülmüş durumda ama taban halısı hala duruyor. 

dördüncü fotoğraf taban halısını kaldırırken.

beşinci fotograf taban halısı kaldırılmış halde. tabandaki orjinal yalıtım görünüyor. orjinal yalıtımı üstü keçe benzeri bir malzeme alt yüzeyi ise ziftli.

Altıncı fotografta rulo halinde armaflex görünüyor.

Yedinci fotografta armaflexi tahmini olarak oturtuyoruz ve vites kolu, alt havalandırma kanalları, el freni ve emniyet kemeri için kesilecek boşlukları ayarlıyoruz.

Sekizinci fotografta armaflexin üst yüzeyini görüyorsunuz. alt yüzey yapışkanlı üzt yüzey ise yoğun süngerimsi bir yapıda.

Dokuz ve onuncu fotoğraflar tabana yapıştırıken.

kalan fotograflar ise işlem bittiken sonra.

İşleme gelirsek:

Ön koltukları sökmek için alyan anahtar gerekiyor. numarasını hatırlamıyorum. koçtaştan set halinde 3,5 ytl ye aldım. ön koltuklarda önde 2 arkada 2 tane somun var sökülecek.

Arka koltuğu sökmek için hiçbbirşeye gerek yok. arkadaki kolları çekince koltuk öne yatıyor açılı bir şekilde kaldırınca koltuk sökülüyor.

daha sonra kapı altlarındaki plastik kaplamaları söktük. plastik tutucular iki tane tornavidayı aynı anda kullanarak çok kolay sökülüyor. önlerde ve arkalarda toplam 4 tane var. bir de ön iç yanlardaki plastik kaplamaları söktük.

taban halısını tutan bir şey yok direk çekip çıkartıyorsunuz. pardon tutan bir şey var o da el freni ikaz butonunun üstündeki plastik parça. tekbir vidası var zaten.  önlerde ön duvardaki halı ile birbirine geçirilmiş durumda ve arkada ise koltuk başlangıcına kadar uzanıyor tek parça halinde.

sonrasında ise gerekli ayarlamaları yapıp kesilecek yerleri kesip armaflexi yapıştırdık. ve taban halısını döşeyip koltukları geri taktık.

Fotoğraflar çok kötü kusura bakmayın. cep telefonu ile çekildi.

nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti tolga_kaan_ » 15 Arl 2008, 18:05

süper olmuş elinize sağlık. İşe yarayacağına inanıyorum. 
tolga_kaan_
CLASSIC
CLASSIC

İleti anatolia41 » 15 Arl 2008, 22:31

Sonucunu sabırsızlıkla bekliyoruz..Bence emekleriniz boşa gitmeyecek...

anatolia41
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ihsan » 16 Arl 2008, 03:16

arkdasım benım formanlx de 4.sayfanın en ustundekı fotodakı ayak altı yalıtımı var.o koydugun fotolar satandart yalıtım mı aceba benmı farklı anladım. bide benım orjınaldenmı yosa sonradan takılmamı bılemıyorum akünün ustunde ve sılecek motorunun usutnu kapatan ızalasyonlu pılastık kapak var o kısmı kapatıyor ve gorunumde cok şık oluyo.ama benım o parcanın pılastıklerı catladı ve tutmuyo fazla parcacıya soruyorum oyle bı malzeme yok dıyor bulamazsın dıyor.
Kullanıcı avatarı
ihsan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ihsan ACAR
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia special 1.4 16v 101hp

İleti nolies » 16 Arl 2008, 11:57

[quote="ihsan"]arkdasım benım formanlx de 4.sayfanın en ustundekı fotodakı ayak altı yalıtımı var.o koydugun fotolar satandart yalıtım mı aceba benmı farklı anladım. bide benım orjınaldenmı yosa sonradan takılmamı bılemıyorum akünün ustunde ve sılecek motorunun usutnu kapatan ızalasyonlu pılastık kapak var o kısmı kapatıyor ve gorunumde cok şık oluyo.ama benım o parcanın pılastıklerı catladı ve tutmuyo fazla parcacıya soruyorum oyle bı malzeme yok dıyor bulamazsın dıyor.[/QUOTE]

valla 4. sayfanın üstündeki fotografı internetten buldum. benim aracım 95 favorit lx. benim taban halısı öyle değil. arka koltuğun menteşesine kadar tek parça. resimlerde de göründüğü gibi de altı plastik.

akünün ve silecek motorunun olduğu boşluğu  kapatan o plastik parçadan ankarada var. ama benim lpg beynini de tam oraya taktıkları için benim araca olmuyor o parça.

parçayı temin etmek istersen şaşmazdaki güven-iş skoda yedek parçacısında bir kaç ay önce vardı. bi telefon et istersen eğer göndermezlerse ben alıp sana gönderirim. 05333484636 veya 0312 2786009 dam metin abi ile görüş.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti nolies » 16 Arl 2008, 12:00

[quote="anatolia41"]

Sonucunu sabırsızlıkla bekliyoruz..Bence emekleriniz boşa gitmeyecek...

[/QUOTE]

sonuç güzel tabii ki. yol sesi ve insanın ayak tabanında hissetiği titreşimler kalmadı. ama ön konsolu söküp oranın altını da kaplamak lazım. eskisi kadar olmasa da hala bir miktar motor sesi var. ve ön göğüsten geldiği aşikar. dediğim gibi önümüzdeki günlerde orayı da kaplayacağım.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti keceli » 16 Arl 2008, 14:45

Merhaba
Yaşasın kendi işini kendi yapanlarClap

Şimdi benim aklıma bir şey geldi.
Diyorum ki hani şu poliüretan köpükler varya aşağıdaki linkte olanlardan bunu alıp çamurlukla davlumbaz arasına doldursak sonra yukarıda kaput izolasyonu yapan arkadaşın kaplayamadığı metal kirişlerin içerisine doldursak olmazmı.

Fikri olan varsa paylaşalım lütfen..

http://www.tekzen.com.tr/new/categoryra ... Auto2=3630
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti keceli » 16 Arl 2008, 19:29

[quote="keceli"]Merhaba
Yaşasın kendi işini kendi yapanlarClap

Şimdi benim aklıma bir şey geldi.
Diyorum ki hani şu poliüretan köpükler varya aşağıdaki linkte olanlardan bunu alıp çamurlukla davlumbaz arasına doldursak sonra yukarıda kaput izolasyonu yapan arkadaşın kaplayamadığı metal kirişlerin içerisine doldursak olmazmı.

Fikri olan varsa paylaşalım lütfen..

http://www.tekzen.com.tr/new/categoryra ... Auto2=3630

[/QUOTE]
keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nolies » 16 Arl 2008, 20:26

hocam bildiğim kadarıyla bu verdiğin linkteki ürünler inşaat sektöründe ısı yalıtımı amacıyla kullanılan poliüretan köpükler. yine bildiğim kadarıyla poliüretan yanıcı bir malzeme ve yandığı zamanda bol miktarda zehirli gaz yayar. yani ben şahsen arabada kullanmaya cesaret edemem. özellikle de motorun üstünde.

hem kaputun altına kapladığım malzeme hem de aracın tabanına döşediğim malzeme yanmaz cinsten.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti keceli » 16 Arl 2008, 21:09

[quote="nolies"]hocam bildiğim kadarıyla bu verdiğin linkteki ürünler inşaat sektöründe ısı yalıtımı amacıyla kullanılan poliüretan köpükler. yine bildiğim kadarıyla poliüretan yanıcı bir malzeme ve yandığı zamanda bol miktarda zehirli gaz yayar. yani ben şahsen arabada kullanmaya cesaret edemem. özellikle de motorun üstünde.

hem kaputun altına kapladığım malzeme hem de aracın tabanına döşediğim malzeme yanmaz cinsten.
[/QUOTE]Evet mantıklı teşekkür ederim..

keceli
Yeni Üye
Yeni Üye

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir