hararet yükselmiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hararet yükselmiyor

İleti blackline » 28 Kas 2006, 01:30

arkadaşlar skoda favorit black line var kalorifer petegi temizlenndi araba ısıtmaya başladı fakat tam verim alamadım dahasonra devirdaim pompasından kaçırma yapmaya başladı onu degiştirdim ve parçacıya arabanın hararetinin yavaş trafikte arttıgını ve normal trafikte en altta oldugunu söyledim o da termostatın arızalı oldugunu degişmesi gerektigini söyledi yaptık evet sonuç güzel araba gayet iyi ısıtıyor fakat anlamadıgım şey arabanın harareti alttaki çizginin biraz üzerine çıkıyor yani yarıda oldugunu göremedim bu bir problemmidir yada sağlıklı olan bumudur degerli yorumlarınızı bekliyorum.

blackline
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nolies » 28 Kas 2006, 11:32

zaten olması gereken yer orası. benim aracım lpg li plmasına rağmen hep o boşluğun birazcık üstünde duruyor ibre.
bugüne kadar  da hiçbir sorun yaratmadı.
nolies
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 28 Kas 2006, 12:29

Benim bildiğim ve bu güne kadar gördüm tüm araçlarda motor uygun sıcaklığa geldikten sonra hararet orta çizgi ile kırmızı işaretli tehlikeli bölge arasında bir yerde olur. Orta çizgininde altına iniyorsa bana motorunuz gerkenden soğuk çalışıyor gibi geldi.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti vozel » 28 Kas 2006, 15:47

yöneticimize katılıyorum. Yıllarca favorit kullandım hararet ibresi hep tam ortada sabitleniyordu. Arkadasımın Blackline'sindede böyle bir sey vardı. Galiba hararet müsürünü degistirince normal noktasına geldigini söylemisti.
vozel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 28 Kas 2006, 20:42

bence hararet müşürünü de kontrol ettir veya kaçlık termostat taktılar anormallik olabilir ? (ustada problem olmasın..) 
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti yusuf01 » 29 Kas 2006, 02:08

tarif ettiğiniz problemin termostat arızası olma olasılığı çok yüksek.

öncelikle, termostatlar farklı ilklim şartları için farklı sıcaklık değerlerinde açık/kapalı olacak şekilde üretilirler (örneğin 80 veya 88 derece). sanırım termostatınız ilk başta arızalıymış ve gittiğiniz usta galiba düşük sıcaklık değerine sahip bir termostat takmış (75 veya 80 derece olabilir)bu nedenle motor termostatın izin verdiğinden daha fazla ısınamıyor.

hangi termostatın hangi sıcaklık değerine sahip olduğu üzerinde kabartma rakamlarla yazılıdır.benim aracım felicia,malesef termostat araçtan sökülmeden bu değer görülemiyor, ama senin aracında nasıldır bilemiyorum, önce dışarıdan bir bak derim.

benim aracımdada hararet alt çizgilerde takılıyordu, termostatı söktürdüm sağlamdı ama 80 lik çıktı, yerine 88 lik taktırdım şimdi orta çizgide normal değerde.

yusuf01
CLASSIC
CLASSIC

İleti blackline » 29 Kas 2006, 02:42

84 C lik termostat takıldı
blackline
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yusuf01 » 29 Kas 2006, 04:20

bu durumda geriye ibreden kaynaklanan hatalar kalıyor, birde bağlantılarda problem olabilir ki düşük bir ihtimalde olsa kontrol etmek gerekir bence.
yusuf01
CLASSIC
CLASSIC

İleti ünsal » 30 Kas 2006, 23:47

[quote="yusuf01"]bu durumda geriye ibreden kaynaklanan hatalar kalıyor, birde bağlantılarda problem olabilir ki düşük bir ihtimalde olsa kontrol etmek gerekir bence.[/QUOTE]

+1
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti beyaz skoda » 06 Arl 2006, 18:26

OLMASI GEREKEN YER ORTA ÇİZGİ İLE KIRMIZI BÖLGENİN ARASI
YANİ ORTADAKİ ÇİZGİYİ GEÇİNCE KALORİFERİN ISINIR, ALTINA YA DA TAM ORTA ÇİZGİ SEVİYESİNE GELİRSE ÇOK İYİ ISITMAZ

BU ARADA TERMOSTATININ DA KAÇLIK OLDUĞU ÖNEMLİ

beyaz skoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti melihozcelik » 07 Arl 2006, 17:35

aynı sorun bende de var termostatdan olabileceği söylendi henüz baktırmadım ama mantıklı
bağlantılardan olma ihtimali de yüksek termostad değişiminde bağlantılar da otomatikman eldn geçtiğinden aslında termostad olmadığı halde gereksiz parça değişmiş olur o nedenle önce bağlantılara bakmak gerek

Smile
melihozcelik
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 12 Arl 2006, 20:18

[quote="blackline"]84 C lik termostat takıldı [/QUOTE]

Favorit' in orijinal termostat derecesi özellikle kış için 88 derecedir. Fan müşiri de 87-92 derecelik olmalıdır. Benim Favorit' te aynen böyle ve hararet göstergesinin en altındaki kutu gibi duran bölümün başına geldiğinde hem jikle kapanıyor hem de kalorifer gayet sıcak üflemeye başlıyor. Bir de radyatörden gelip motor bloğunun altından geçip motor bloğunun arka tarafından bağlanan metal bir boru var. Pastan veya kireçten tıkanıp sağından solundan kaçırabiliyor veya devir daimi sekteye uğratıyor. Yenisi ile değiştirirseniz çok iyi oluyor. 15 YTL gibi bir fiyatı var.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti FaVoRiM » 25 Oca 2007, 17:15

arkadaşlar dün akşam izmir alsancakta trafik çok kötüydü yaklaşık 1 saat durk kalk gittik sonunda bir baktım hararet göstergesi neredeyse kırmızıya gelmiş bir anda arabadan dumanlar çıkmaya başladı güçlükle bir yer bulup parkettim bir baktım hiç su kalmamış. Sağolsun taksici bir arkadaş yardımcı oldu. Ben yaklaşık 2-3 aydır arabayı soğutma fanı olmadan kullanıyormuşum. Hem fan arızalıymış hemde hararet göstergesi ve soğutma fanının  bağlantıları arızalıymış. Kış olduğu için normal yolda hararet en dipteyken gidiyordum. Trafik biraz sıkıştığında arttığını farkediyordum. Şimdi yaptılar benim hararet göstergesi ortaya yaklaşıyor
kalorifer daha iyi ısıtmaya başladı ve soğutma fanıda artık devreye giriyor. Allahtan daha kötü bir yerde bu olay başıma gelmedi. 
FaVoRiM
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti FaVoRiM » 25 Oca 2007, 17:17

birde motora birşey olmadığı için çok şanslıyım
FaVoRiM
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 26 Oca 2007, 02:14

geçmiş olsun ucuz atlatmışsın neyseki sorunu çözmüşsün kazasız belasız..!
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti FaVoRiM » 26 Oca 2007, 18:28

saol minik korkuttu beni biraz ama sonunda hallettim
FaVoRiM
Yeni Üye