Forman Kaç Bg

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Forman Kaç Bg

İleti abdulhamit » 23 May 2008, 14:42

Arkadaşlar Formanlar kaç bg birde yokuşta bayılma gibi sorun herkes yaşıyor mu?

abdulhamit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 14:53

Modelin devamı nedir? LX mi?
LX' ler fabrika çıkışı 58,5 HP.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti abdulhamit » 23 May 2008, 15:30

evet lx peki yokuşta bayılmaya ne diyorsunuz normal mi? Arkadaşın Felicia sı var onda yok böyle bir problem.i Ruhsatda her zaman doğru yazmıyor onun için sordum.
abdulhamit
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Medcezir » 23 May 2008, 15:51

[quote="abdulhamit"]evet lx peki yokuşta bayılmaya ne diyorsunuz normal mi? Arkadaşın Felicia sı var onda yok böyle bir problem.i Ruhsatda her zaman doğru yazmıyor onun için sordum.[/QUOTE]

kardes baskı kacırdıgı zaman yapıyo bunu yada cok ısındıgı zaman
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 16:00

[quote="abdulhamit"]evet lx peki yokuşta bayılmaya ne diyorsunuz normal mi? Arkadaşın Felicia sı var onda yok böyle bir problem.i Ruhsatda her zaman doğru yazmıyor onun için sordum.[/QUOTE]

Ateşlemede, beslemede, baskı-balatada aramak lazım problemi. Bir de ateşleme ve/veya beslemede oluşabilecek en ufak bir arıza veya ayarsızlık, Favorit-Forman motorunun performansını çok etkiliyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 23 May 2008, 16:09

[quote="sainz"][quote="abdulhamit"]evet lx peki yokuşta bayılmaya ne diyorsunuz normal mi? Arkadaşın Felicia sı var onda yok böyle bir problem.i Ruhsatda her zaman doğru yazmıyor onun için sordum.[/QUOTE]

Ateşlemede, beslemede, baskı-balatada aramak lazım problemi. Bir de ateşleme ve/veya beslemede oluşabilecek en ufak bir arıza veya ayarsızlık, Favorit-Forman motorunun performansını çok etkiliyor.
[/QUOTE]

desene ugur abi bakımsızlıga gelmiyor...

yaw benim favo ikinci arabam digeri teknolojisiyle herseyiyle kendini ispatlamış bir araba ama onla heryere gidemiyotum misal kıra, bayıra, balıga... sırf o yüzden satmıyorum favoyu satmamayı bırak birde topluyorumki sorma lakin bazen yaptıgım masrafın karsılıgını alamayacagımı düşünüyorum ( maddi olarak degil )
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 16:13

[quote="Medcezir"]...desene ugur abi bakımsızlıga gelmiyor...
yaw benim favo ikinci arabam digeri teknolojisiyle herseyiyle kendini ispatlamış bir araba ama onla heryere gidemiyotum misal kıra, bayıra, balıga... sırf o yüzden satmıyorum favoyu satmamayı bırak birde topluyorumki sorma lakin bazen yaptıgım masrafın karsılıgını alamayacagımı düşünüyorum ( maddi olarak degil )
[/QUOTE]

Bakımsızlığa kesinlikle gelmez.Wink Benim bundan önce 136L vardı. Makine yüksek mühendisi (!) bir benzinci süper yerine normal benzin koymuştu. Yakıt katkısı koydum hemen, sonrasında iki sefer daha süper benzin aldım ama ayarları bozulmuştu.

Benim de imkânım olduğunda yepyeni bir otomobil de alsam, Favorit' i sıfırlamak var hayalimde.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 23 May 2008, 16:21

[quote="sainz"][quote="Medcezir"]...desene ugur abi bakımsızlıga gelmiyor...
[/QUOTE]

Bakımsızlığa kesinlikle gelmez.Wink Benim bundan önce 136L vardı. Makine yüksek mühendisi (!) bir benzinci süper yerine normal benzin koymuştu. Yakıt katkısı koydum hemen, sonrasında iki sefer daha süper benzin aldım ama ayarları bozulmuştu.

Benim de imkânım olduğunda yepyeni bir otomobil de alsam, Favorit' i sıfırlamak var hayalimde.
[/QUOTE]

DİGER ARABABAMIN PARCALARI ASTRONOMİK SEKİLDE PAHALI BÖLE DAGDA BAYIRDA ALTI FİLAN SÜRTÜNCE İNSAN FENA OLUYO AMA FAVO CEFAKAR BEN FAVOYLA ÖYLE YERLERE CIKTIMKİ HAYRET EDERSİN BEN TOPLAMATA BASLADIM İŞE KONSÜLLE BASLADIM BAKTIYSAN GECENLERDE KONU ACMISTIM GÖSTERGELER CERCEVE HEPSİ ELDEN GEÇTİ GÖSTERGE PANELİ HARİCİNİ SIFIRLADIM HAZİRANIN ORTASINDA MOTOR İNECEK MOTORU YAPTIRDIKDAN SONRA MEMNUN KALIRSAM EKİMDEDE DISTAN BOYATACAGIM İÇİ YENİ OLDU MOYORDA YENİ OLACAK E BOYADA YENİLENİNCE HALİYLE SIFIR GİBİ OLACAK BAKALIM...

BİRDE SANA BİR SORUM OLACAK BU 136L PİSTONUNUN  ARTISI NE EKSİSİ NE BİLİYOMUSUN???
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 16:34

[quote="Medcezir"]...DİGER ARABABAMIN PARCALARI ASTRONOMİK SEKİLDE PAHALI BÖLE DAGDA BAYIRDA ALTI FİLAN SÜRTÜNCE İNSAN FENA OLUYO AMA FAVO CEFAKAR BEN FAVOYLA ÖYLE YERLERE CIKTIMKİ HAYRET EDERSİN BEN TOPLAMATA BASLADIM İŞE KONSÜLLE BASLADIM BAKTIYSAN GECENLERDE KONU ACMISTIM GÖSTERGELER CERCEVE HEPSİ ELDEN GEÇTİ GÖSTERGE PANELİ HARİCİNİ SIFIRLADIM HAZİRANIN ORTASINDA MOTOR İNECEK MOTORU YAPTIRDIKDAN SONRA MEMNUN KALIRSAM EKİMDEDE DISTAN BOYATACAGIM İÇİ YENİ OLDU MOYORDA YENİ OLACAK E BOYADA YENİLENİNCE HALİYLE SIFIR GİBİ OLACAK BAKALIM...[/QUOTE]

Gördüm ellerine sağlık. Güzel toparlıyorsun. Boya işini de yatıracaksan bence iyice bir pas ve çürük kontrolü yaptırıp ondan sonra nasıl boyanacağına karar ver. Sonradan tekrar tekrar uğraşmamış olursun.

[quote="Medcezir"]
...BİRDE SANA BİR SORUM OLACAK BU 136L PİSTONUNUN  ARTISI NE EKSİSİ NE BİLİYOMUSUN???
[/QUOTE]

136L pistonunun üzeri düzdür ve o pistonla sıkıştırma oranı 9,5:1' dir. Kötü yakıt nedeniyle ithalatçı firma garanti dahilinde sorunlar yaşadığı için 135L ve sonraki modellerde sıkıştırma oranını 8,8:1' e düşürülmesi talep etmiş ve fabrika da pistonun üzerinde ufak bir çukurluk oluşturarak, en az maliyetle sıkıştırma oranını düşürmüş.

Dikkat ettiysen -mişli geçmiş zaman kullanarak yazdım zira böyle biliyorum.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 23 May 2008, 17:37

ben bir kaç yere sordum ellerinde 136L pistonu yok hep üstü oyuk olandan satıyolar bir ara yenmak ürettmiş sonra birdaha üretmemiş piyasada yok denecek kadar az yani bakalım bulabilirsem 136 pistonu takarım bulamazsam yeni tiple devam
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 17:58

[quote="Medcezir"]ben bir kaç yere sordum ellerinde 136L pistonu yok hep üstü oyuk olandan satıyolar bir ara yenmak ürettmiş sonra birdaha üretmemiş piyasada yok denecek kadar az yani bakalım bulabilirsem 136 pistonu takarım bulamazsam yeni tiple devam[/QUOTE]

Avatarın altındaki bilgiden Ankara' dan olduğun yazılı. Ankara' da bulunur kolayca diye düşünüyorum. Olmadı İstanbul' dan sorar kargoyla da gönderebiliriz sana.Wink
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 23 May 2008, 18:17

[quote="sainz"][quote="Medcezir"]ben bir kaç yere sordum ellerinde 136L pistonu yok hep üstü oyuk olandan satıyolar bir ara yenmak ürettmiş sonra birdaha üretmemiş piyasada yok denecek kadar az yani bakalım bulabilirsem 136 pistonu takarım bulamazsam yeni tiple devam[/QUOTE]

Avatarın altındaki bilgiden Ankara' dan olduğun yazılı. Ankara' da bulunur kolayca diye düşünüyorum. Olmadı İstanbul' dan sorar kargoyla da gönderebiliriz sana.Wink
[/QUOTE]

sagolasın tesekkürler üç yere sordum ben sasmaz ve b.sanayiye yenmak olarak yok baska marka adı altında varsa bilmiyorum haziranın ortasında motoru indirecegim ozman ankarada etraflı bir arasyırma yapayım bulamazsam sizden yardım isterim tekrar sagolun düz pistonda 58.5hp olan motor 63hp gibi bir degere cıkıyormuş bence düz takmak için gecerli bir artış ne dersin?
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 18:20

[quote="Medcezir"]...düz pistonda 58.5hp olan motor 63hp gibi bir degere cıkıyormuş bence düz takmak için gecerli bir artış ne dersin?[/QUOTE]

Sıkıştırma oranını arttırmak için, kapak taşlamaktan falan daha ucuz (tabii ki motor yenileme aşamasında) ve daha risksiz bir işlem. Nihayetinde motor yenilenirken piston alınacak.Wink

Forumu biraz karıştırırsan AhmetH 1.4 68HP Fabia' nın piston, krank ve volantını değiştirerek hacmin 1.4' e yükseltilebileceğinden bahsetmişti bir başlıkta. Bu bile düşünülebilir.Wink
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 23 May 2008, 18:29

evet haklısın kapak taslatma hem pahalı hemde riskli...

motor piston gömlek sekman kol yatak zaten degişcek birde sakhs baskı balata takıcaz düz pistonda taktıkmı performansı baya bi düzelir kanımca...

ankarada bulamazsam sizden yardım isterim simdiden sagolun...Clap
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 18:33

[quote="Medcezir"]evet haklısın kapak taslatma hem pahalı hemde riskli...
motor piston gömlek sekman kol yatak zaten degişcek birde sakhs baskı balata takıcaz düz pistonda taktıkmı performansı baya bi düzelir kanımca...ankarada bulamazsam sizden yardım isterim simdiden sagolun...Clap
[/QUOTE]

Yukarıda da yazdım aşağıya da alıntıyı tekrarladım.Wink Bu da düşünülebilir bence.Wink

[quote="sainz"]...Forumu biraz karıştırırsan AhmetH 1.4 68HP Fabia' nın piston, krank ve volantını değiştirerek hacmin 1.4' e yükseltilebileceğinden bahsetmişti bir başlıkta. Bu bile düşünülebilir.Wink[/QUOTE]
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Medcezir » 23 May 2008, 18:36

[quote="sainz"][quote="Medcezir"]evet haklısın kapak taslatma hem pahalı hemde riskli...
motor piston gömlek sekman kol yatak zaten degişcek birde sakhs baskı balata takıcaz düz pistonda taktıkmı performansı baya bi düzelir kanımca...ankarada bulamazsam sizden yardım isterim simdiden sagolun...Clap
[/QUOTE]

Yukarıda da yazdım aşağıya da alıntıyı tekrarladım.Wink Bu da düşünülebilir bence.Wink

[quote="sainz"]...Forumu biraz karıştırırsan AhmetH 1.4 68HP Fabia' nın piston, krank ve volantını değiştirerek hacmin 1.4' e yükseltilebileceğinden bahsetmişti bir başlıkta. Bu bile düşünülebilir.Wink[/QUOTE]
[/QUOTE]

konuyu bulamadım ona bakıyorumda
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 24 May 2008, 20:30

konu yok zaten  laf arası  geçti Smile  bende  hatırlamıyorum  tam  yerini.

fabia 1.4 68  hp  araçta  bilinen  skoda 1.3 motorunun modifiye  edilmişi..

stroku değiştirmişler.  geri  kalan  aynı sayılır.

uzun strok  için   piston kolu ve  krank  değişecek..

volanda  bunlarda değişik.

yurt  dışında yapan gördüm..  

tabiki  uygulamada  bir  iki  pürüz  çıkacaktır..   debriyaj  ve  motor bağlantısında  çok az  detay farkı  olduğunu duydum..

ama  özetle halledilmeyecek iş değil.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Medcezir » 24 May 2008, 23:17

ClapCOK CAN ALICI BİR NOKTA YAKALAMISSINIZ TEBRİK EDERİM
Medcezir
Yeni Üye
Yeni Üye