forman yığılıp kalıyor..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

forman yığılıp kalıyor..

İleti umutbestepe » 23 May 2008, 16:53

arkadaslar istanbul-ankara otoyolunu bılenler yeni BOLU dağı tüneli ve rampasını bilirler..
İki seferdir ankaraya giderken BOLU dağı tüneli girişine yakın ve tünel boyunca araba yığılıp kalıyor..

Bir türlü hızlanmıyor. 3. vites 2500 devirde 60 kmden yukarı gıtmıyor. Tüneli geçince 110-120 yine devam ama iki seferdir araba orda yığılıp kalıyor..

İşin tuhaf tarafı: diğer rampalarda ( yeniçağa-gerede-kızılcahamam) hiç bir sorun yok..

İlk gittiğimde benzinle bu seferde lpgeyle gıtım sonuç yine aynı..

Sebep nedir?
Görüşlerinizi bekliyorum..

umutbestepe
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 23 May 2008, 18:27

Hep aynı yerde olması hakkında bir şey söyleyemeyeceğim ama 3. viteste 2500 d/d' de 60 km/s ile gidiyor olması debriyaj baskı-balatasının kaçırmadığını gösteriyor. Sağlam baskı-balatayla o devir ve o vitesle o sürati yapıyor.
Acaba rampaların eğimleri birbirinden farklı mı? Yani sorun yaşadığın rampa diğerlerine nazaran biraz daha dikse, limit bir değer olan 2500 d/d' de, torku pek de yüksek olamyan motor devirleri arttıramıyor olabilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti favo29 » 23 May 2008, 22:42

Hocam orada bişey var ben çok gidip geldim.Favo,clio,mazda323 ile.
Farketmiyor hep aynı, araçlar çok fazla yoruluyor.

Bence göz yanılması var orada eğim göründüğünden çok daha fazla.Geri dönüşte bi boşa almayı dene araç uçuyor resmen tutamıyorsun.
favo29
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 23 May 2008, 22:45

hayret, ilk defa duyuyorum. istanbul-ankara defalarca gidip geldim. belki cepheden rüzgar alan zamanlara denk gelmişinizdir. yada rakımdan açık hava basıncı düşeceğinden motorunuza yeteri kadar hava sağlanamamıştır. 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sılver_exelance » 23 May 2008, 22:53

favonun orda yığılması normal hocam takma kafana eğim yok gibi görüksede eğimli bir yoldur
sılver_exelance
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umutbestepe » 24 May 2008, 16:42

rampalar acısından bı fark oldugunu sanmıyorum..
zaten baskı balata sıyırıyor olsa dıger rampalardada sıkıntı olur.. bana  hava basıncı ve motorun yeterınce hava alamaması gıbı gelıyor..
umutbestepe
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir