Far hakkında

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Far hakkında

İleti cenapibo » 06 Tem 2008, 14:09

arkadaşlar iyi günler dün akşam akçay edremit arası yolda giderken 80 km hızla onüme kopek cıktı frene bastım sağa kırdım ama carpmadan kendimi kurtaramadım arabanın hiç bir şeyi yok sadece farın camı kırıldı ve tampon 4 cm catladı, o yol cok tehlikeli gece giden arkadaşlar cok dikatli olsun insan, hayvan hemen cıkıveriyor ayrıca ışıklandırmada yok, biz önümnüze konsantre olduğumuz için siyah renkli elbiseler giyen insnanlar pek belli olmuyor bu nedenle dikat
 bizde şükrediyoruz bir insana çarpmadığımız için, bu arada arabanın (Favorit 94 lx) farını kompleme değiştireceğim yoksa sadece camınımı bu arada tamponuda değiştirmek istersem ne kadar tutar

saygılaar

cenapibo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 06 Tem 2008, 14:11

geçmiş olsun kardeş sadece far camını değiştirmen yeterli tamponuda çıkmacılardan bul yenisini alırsan arka tamponuda değiştirmek zorunda kalırsın
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Crzyboy » 06 Tem 2008, 14:16

0 tampon 55 ytl olması lazım bende alıcam çıkma bulamazsam benimde rengi soldu ve bolca catlak mevcut

[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti cenapibo » 06 Tem 2008, 14:18

sağol hocam bilgi için teşekür ederim, 
cenapibo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 06 Tem 2008, 14:22

cam sanırım 6 lira kadar bide silikon alırsan olay çözülür tamponuda kaportacılar ısıtarak birleştiir geçmiş olsun
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti ünsal » 06 Tem 2008, 15:32

geçmiş olsun ...
arkadaşların dediği gibi tamponu tamir ederler camı alıp yapşıtırdınmı tamamdır ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti hakanerdogan » 06 Tem 2008, 16:03

140 civarı hızım çankırıya gidiyorum pederle ikimiz varız. köpek çıktı dikiliyo yolda kornadan falanda anlamıyor, gömdüm frene, bide sol çektim ABS ilk başta devreye girmedi kızaklamadı, ama sola kırınca pedal titremeğe başladı, köpeği kurtardım, tekrar sağ yapıp toplayım dedim kıçım çok şiddetle önce sola, sonra sağa savruldu ve düzeldi araba...

ESP siz nasıl bir yol tutuştur helal olsun hiç atmadı araba kendini. tabi peder çok kızdı kızardı yüzüm epey, keşke çarpsaymışım hayvana arabayı ne diye savuruyormuşum....

140 la köpeğe çarpsam tekerin altına falan girerse çok daha kötü olur bence...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 34SCU59 » 06 Tem 2008, 18:45

[quote="hakanerdogan"]140 civarı hızım çankırıya gidiyorum pederle ikimiz varız. köpek çıktı dikiliyo yolda kornadan falanda anlamıyor, gömdüm frene, bide sol çektim ABS ilk başta devreye girmedi kızaklamadı, ama sola kırınca pedal titremeğe başladı, köpeği kurtardım, tekrar sağ yapıp toplayım dedim kıçım çok şiddetle önce sola, sonra sağa savruldu ve düzeldi araba...

ESP siz nasıl bir yol tutuştur helal olsun hiç atmadı araba kendini. tabi peder çok kızdı kızardı yüzüm epey, keşke çarpsaymışım hayvana arabayı ne diye savuruyormuşum....

140 la köpeğe çarpsam tekerin altına falan girerse çok daha kötü olur bence...
[/QUOTE]

hakan abi şu sozun anlamı nedir...... bide sol çektim ABS ilk başta devreye girmedi kızaklamadı,

ABS DEVREYE GİRİNCE SENİNKİ KIZAKLIYORMU
NEW İBİZA CUPRA 2013 YEARS..
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Barbaros ÇAKIR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2011 FORD C-MAX TİTANYUM X 1.6 TDCİ

İleti PİCK-UP » 06 Tem 2008, 19:33

hayır abs'nin devreye girdigini pedal'ın titremesinden anlarsın sürekli pompalar..... onu anlatmak istemiş galiba bende bir kere oldu ondada adamın biri manyak gibi ara yoldan ana yola çok hızlı bir şekilde çıktıgında basmıştım. nerdeyse vuracaktı ama kurtardık frenler sayesinde.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti 34SCU59 » 06 Tem 2008, 19:35

[quote="PİCK-UP"]hayır abs'nin devreye girdigini pedal'ın titremesinden anlarsın sürekli pompalar..... onu anlatmak istemiş galiba bende bir kere oldu ondada adamın biri manyak gibi ara yoldan ana yola çok hızlı bir şekilde çıktıgında basmıştım. nerdeyse vuracaktı ama kurtardık frenler sayesinde. [/QUOTE]

ama iyi oku diyorki frene bastım abs devreye girmedi kızaklamadı diyor...benim aklıma kızaklamadı deyince direk lastıklerin kilitlenmedigi geliyor..absde kızaklarmı araba siz soyleyin
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 06 Tem 2008, 19:39

kızaklasa devreye girerdi demi Wink
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 34SCU59 » 06 Tem 2008, 19:58

[quote="hakanerdogan"]kızaklasa devreye girerdi demi Wink [/QUOTE]

hakan abicim abs arabanın kızaklamasını onler...düz bir sekilde durmanı sağlar frene basınca lastıkleri kilitlemezzzzWinkWinkWink
34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 06 Tem 2008, 20:01

ABS nin devreye girmesi demek, araç kızaklamaya başlamış demektir, kızaklayan araçta ABS devreye girip bunu önler, lakin o kadar çabuk devreye girer ki sen kızakladığını hissetmezsin.

demek istediğim orada, kızaklamadı, bu yüzden ABS devreye girmedi. ben frene asıldım, kızaklama durumuna düşmediğinden ötürü ABS çalışmadı, ne zaman ki direksiyonu şiddetle kırdım, o vakit araç kızaklama duruma geçmiş olacak ki ABS devreye girip bunu önledi.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti 34SCU59 » 06 Tem 2008, 20:01

[quote="hakanerdogan"]kızaklasa devreye girerdi demi Wink [/QUOTE]

Bu sistemde tekerleklere bağlı sensörler yardımıyla tekerleğin kızaklamaya başladığı hissedilir ve hemen fren gücü kesilir. Yani ABS bir nevi basınç sınırlaması esasına göre çalışır. ABS’siz bir araçla panik freni denilen, tam frenleme yaptığınızda aracın ağırlık merkezi öne doğru kayıp ön tekerlekler üzerine binen yük kat be kat arttığında, eğer aynı kuvvetle frene basmaya devam ederseniz tekerlekler tamamen kitlenir ve kızaklama dediğimiz olay başlar. Kızaklama çok tehlikelidir çünkü araç düz bir çizgi üzerinde direksiyondan bağımsız hareket etmeye başlar. Direksiyon kontrolünün sürücüden çıkması da, muhtemel bir kazanın habercisidir.

ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, ardından pompa ile hidroliği tekrar basarak frene yüklenir. Bunu 1 saniye içerisinde tam 15 kez yapar ve bu sayede araç direksiyon kontrolünden çıkmadan yavaşlayıp, güvenli biçimde durabilir.

Mar 20

anti-lock-brake12.jpgABS genel olarak, kaygan zeminlerde ani ve stabil bir şekilde durmayı sağlayan fren sistemi olarak tanımlanır. Kaygan bir zeminde acemi bir sürücü eğer aracında ABS sistemi varsa, ABS olmayan usta bir sürücüye göre çok daha rahat ve erken durabilir. Sistem bilgisayar kontrollü çalıştığından sürücü sadece frene basılı tutar, gerisini sistem otomatik halleder.

Bu sistemde tekerleklere bağlı sensörler yardımıyla tekerleğin kızaklamaya başladığı hissedilir ve hemen fren gücü kesilir. Yani ABS bir nevi basınç sınırlaması esasına göre çalışır. ABS’siz bir araçla panik freni denilen, tam frenleme yaptığınızda aracın ağırlık merkezi öne doğru kayıp ön tekerlekler üzerine binen yük kat be kat arttığında, eğer aynı kuvvetle frene basmaya devam ederseniz tekerlekler tamamen kitlenir ve kızaklama dediğimiz olay başlar. Kızaklama çok tehlikelidir çünkü araç düz bir çizgi üzerinde direksiyondan bağımsız hareket etmeye başlar. Direksiyon kontrolünün sürücüden çıkması da, muhtemel bir kazanın habercisidir.

ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, ardından pompa ile hidroliği tekrar basarak frene yüklenir. Bunu 1 saniye içerisinde tam 15 kez yapar ve bu sayede araç direksiyon kontrolünden çıkmadan yavaşlayıp, güvenli biçimde durabilir.

anti-lock-brake2.jpgABS Fren Sisteminin Bölümleri:

• Hız Sensörü
  • Valflar
  • Pompa
  • Kontrolcü

Hız Sensörü
Aracın dört tekerleğine de bağlı olan bu sensörler, tekerleğin kitlenmesini hissedip kontrolcüye veri olarak göndermekle görevlidir.

34SCU59
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 06 Tem 2008, 20:06

galiba ben anlatamadım;

ABS araç kızaklama eğilimi göstermeden devreye girmez. yukardada demişim ki frene bastım ABS devreye girmedi kızaklamadı...

yani araç 50 metre kızaklayıp da ABS yi çalıştıracak hali yok. senin kızaklama eğilimini saniyesinde fark edip devreye girer, farketmezse girmez.

yani frene bastım araç kızaklamadı ABS devreye girmedi, ha zaten ABS li araç kızaklamaz, kızaklamayı anında hissedip önler...

umarım anlatabildim.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Ha-kann » 08 Tem 2008, 00:29

tamponun çatlak kısmına telle dikiş yap sora macun çek iice zımparala sora da mat syah boya at bitsin
Ha-kann
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ozkan3267 » 08 Tem 2008, 01:10

[quote="Crazyboyy"]

0 tampon 55 ytl olması lazım bende alıcam çıkma bulamazsam benimde rengi soldu ve bolca catlak mevcut

[/QUOTE]

KARDEŞ KONU ile alakalı değil ama

favoritin gazlı mı

antalya da gaz ayarını çok iyi yapan bi usta  biliyor musun?
ozkan3267
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Crzyboy » 08 Tem 2008, 01:16

merkezdemisin sen

[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir