Aks çıkması...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aks çıkması...

İleti almera » 08 Tem 2008, 16:52

Slm arkadaşlar.Geçen gün yanlışlıkla çıkmaz sokağa girdim.Dönüş yaparken direksiyonu tam sol yapınca tık diye bi ses geldi ve ardındanda sürtünme sesi.İlk önce lastiğin altına taş geldiğini düşündüm.Sonra biraz zorlayım dedim ve debriyajı kavratarak bıraktım ama arabada tık yok yerinden hareket etmedi.Aynı işlemi geri vitestede denedim ama sonuç yine aynı.Sonra inip lastiklere baktım taş vs. yoktu.Ardından alta baktım ve aks milinin laleden kurtulup boşta döndüğünü gürdüm.Alta girerek yerine takmaya çalıştım ama tam oturmadığından yerine sonuç değişmedi.Şansıma o gün motorcu bir akrabam bizdeydi ve lastiği ve rot başını sökerek yerine takmayı başardık.Ama aynı günün akşamı geç saatlerde sorun tekrarladı ve aracı kaldığı yerde bırakarak eve geldim.Ertesi gün aks lalesi ve körüğü ile birlikte arızaya müdahale ettik.Tamir esnasında lale haricinde pul.sekman vs. parçaları taktık.Israrlarıma rağmen akrabam lalenin takılmasına gerek kalmadığını söyledi.Bir kaç haftaya kadar tatile çıkacam ama içim halen rahat etmiyor.Sizce sorun yine tekrarlar mı? 

almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elegance » 08 Tem 2008, 16:53

iyi bir işçilik yoksa kesin tekrarlar bi kaç ustaya daha baktır bence ama iyi ustalara
elegance
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: uğur
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Octavia TDI

İleti BlueVRS » 08 Tem 2008, 17:05

Bence aks lalesi (kafası)değişse iyi olurdu çünkü aks mili yerinden çıkarken emniyet segmanını ya sıyırarak ya da kırarak çıkmış ve aks kafasının iç kısmındaki freze ve bilya yataklarına zarar vermiştir,bu şekilde oldu ise randıman vermeyeceğini düşünüyorum,ama hem akraba hem usta bir bildiği olabilir.

BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PİCK-UP » 08 Tem 2008, 17:19

bence tatile çıkmadan önce başka bir ustaya 'da götür sonra tatilin zehir olmasın..
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti hooligan_uA » 08 Tem 2008, 18:00

dostum getır bısım dukkana sana garantısınıde verıyoruz yaptımız ısın
ferıkoy yayla mah.yay meydanı cd. no:105 şişli
tel:2564757
hooligan_uA
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti almera » 08 Tem 2008, 18:10

Teşekkürler,müsait bir zamanımda uğramaya çalışırım.
almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 08 Tem 2008, 19:06

Aks lalesi denilen parçanın kesinlikle yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Başıma geldi oradan biliyorum.
Bir de usta "aks lalesinin takılmasına gerek yok" demiş sizin deyişinizle. Yerine takılmadan gitmez araç. Sanırım yanlış yazdınız. 98Pickup arkadaşın da dediği gibi yerinden çıkarken mutlaka ufak ama sonuçları ağır olabilecek bir yıpranmaya maruz kalmıştır diye düşünüyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti almera » 10 Tem 2008, 14:38

Sanırım konuyu yanlış anladınız."aks lalesinin takılmasına gerek yok"derken yenisini kastetmiştim.Eskisinin freze ve bilyalarına baktık,normal görününce gres yağı sıkıp yerine monte ettik.Aksi halde tabiki araç hareket etmez.
almera
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 9336 » 10 Tem 2008, 18:56

[quote="hooligan_uA"]dostum getır bısım dukkana sana garantısınıde verıyoruz yaptımız ısın
[/QUOTE]
 Siz Skoda servisi misiniz. Bunu sormamdaki sebeb; Skoda yazılımları...vs var mı diye soruyorum. Bu kadar iddalıysanız size gelmek isteriz.
Tabii forumdakilere indirim de yapıyorsunuzdur değil mi?Smile
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)

İleti hooligan_uA » 13 Tem 2009, 22:51

skodanın butun yazılımları mevcut ufak bı ındırım olur :)

hooligan_uA
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Balki, Burak » 14 Tem 2009, 13:37

[quote="hooligan_uA"]dostum getır bısım dukkana sana garantısınıde verıyoruz yaptımız ısın
[/QUOTE]

Merhaba motor bakımıda yapıyormusunuz ???
Kullanıcı avatarı
Balki, Burak
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Burak BALKI
Arabanız: Peugeot 306

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir