favorit fren merkezi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favorit fren merkezi

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 15:39

arkadaşlar geçenlerde hidrolik sısı azaltmaya başladığı için hidrolik merkezini değiştirttim ama 5 10 gün sonra baktım fren pedalı çabuk sertleşiyor ve frene basınca kompresyon sesi geliyor
ustaya gittim fren merkezinin hava kaçırdığını gördük(fren hidrolik merkezi ile fren hava merkezinin birleştiği yerden) usta birleşme yerine conta gibi bir şey koydu.

şimdi bir sorun yok ama benim içime sinmedi bu fren hava merkezini değiştireyim mi? ve bu operasyon bana kaça patlar bilgi verirseniz sevinirim

kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 15:40

bu arada araç 94 favorit lx
kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 9336 » 17 Tem 2008, 15:50

Usta conta koymuş halletmiş, bence başka masrafa gerek yok.
Kullanıcı avatarı
9336
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Halil KANDEMİR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: OCTAVIA A4 (2005)

İleti sainz » 17 Tem 2008, 16:01

Hava kaçırıyor dediğiniz yerde zaten bir conta vardır. Onu yenilemiş usta bence. İçime sinmedi bir türlü diyorsanız da baştan aşağıya kontrol edip iyice test edin bence.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 16:13

şimdi sökerken bir conta görmedim acaba hidrolik merkezi değiştiğinde takılmamış veya unutulmuş olabilir mi?
kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 16:14

öyle  ise birkaç gün beklemek faydalı olabilir.
ne dersiniz
kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 17 Tem 2008, 16:20

[quote="kayzer"]öyle  ise birkaç gün beklemek faydalı olabilir.
ne dersiniz
[/QUOTE]

Baştan aşağıya her yeri iyice kontrol edilip bir de test edilmeli. Arıza varsa beklediği yerde sorun çözülmez. Bir de bahse konu olan fren. Başka bir şey söylemeye gerek yok diye düşünüyorum.Wink
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 16:22

hocam pardon testi nasıl yapacaz veya yaptıracaz; emin olmamız için yol gösterir misin
kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 17 Tem 2008, 16:30

[quote="kayzer"]hocam pardon testi nasıl yapacaz veya yaptıracaz; emin olmamız için yol gösterir misin
[/QUOTE]

Testen kastım; boş ve tehlikesiz bir yolda yavaş yavaş ve sert fren yaparak frenlerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Test cihazı gibi bir şey algılamayın sakın.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 16:41

anladım o şekilde yaklaşık 10 15km yol yaptım sürekli frene basıp bıraktım işte bir sertleşme veya tutmasında bi problem var mı diye çok şükür bi sorun yok
sorumun aslı şu acaba başka arkadaşların da başına böyle bir şey geldimi konu ile ilgili deneyeminiz var mı var ise paylaşalım.COntayı değiştirmek çözüm olmuş gibi görünüyor yani sizin de dediğiniz gibi fren bu fazla söze gerek yok. ben de düşündüm uygun bişeyse değiştirelim gitsin.
kayzer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 17 Tem 2008, 16:48

[quote="kayzer"]...fren merkezinin hava kaçırdığını gördük(fren hidrolik merkezi ile fren hava merkezinin birleştiği yerden)...[/QUOTE]

Arabayı park edip kontağı kapattığınızda, otobüsler gibi fakat inceden inceden "tısss" sesi geliyorsa zaten aradaki o contadan kaçırıyor demektir. Şu anda bu sorun yoksa ve sen de frenlerden memnunsan ana merkezi değiştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. O conta sorunu hemen her Favorit' te oluyor zira.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kayzer » 17 Tem 2008, 16:59

ağzına sağlık aynen öyle oluyordu.

şu anda o ses yok

blgi için teşekküler.

kayzer