BOR KATKILI MOTOR YAĞLARI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BOR KATKILI MOTOR YAĞLARI

İleti FORM » 19 Tem 2008, 12:59

Merhaba arkadaşlar.bu bor katkılı yağların faydalarını saymakla bitiremiyorlar.yağsız 30dk ile 1.5saat arası yol gidilebiliyormuş, harareti düşürme,yakıt tasarrufu gibi.. yıllardan beri piyasada okadar katkı maddesi çıktıki insan inanamıyor artık.acaba bu ürünlerden deneyen arkadaşlar varmı?paylaşırsanız sevinirim.

FORM
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 2007RS » 19 Tem 2008, 13:30

Ben iki kez denedim yeni araçlarda (özel servis arkadaşın ısrarı ve tavsiyesi ile) memnun kalmadım.5-6 yaşını geçmiş yıpranmış motorlu araçlarda denenebilir. Forumda Bor yağ katkıları hakkında bir kaç kez daha konu açıldı arama yapıp diğer yorumlara ulaşabilirsin.
2007RS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti FORM » 22 Tem 2008, 11:24

bizim forumda bor katkı yağları ile ilgili bir bilgi bulamadım.fakat diğer forumlardaki yorumlardaki yorumları okudum.reklam yapanların dışında pek memnun olan görmedim.yinede teşekkürler.
FORM
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 22 Tem 2008, 13:43

Merhabalar.
Arkadaşlar; bu yağ katkıları 2nci Dünya Savaşı'nın başında savaş uçakları için icat edilmiş olan maddelerdir. O yıllarda uçak motordan vurulduğunda, motoru yanmadan, sıfır yağ ile en az 15 dakika daha uçabilmesi ve pilotun kendisini kurtarabilmesi için düşünülüp geliştirilmiştir. 2nci Dünya Savaşı'ndan sonra da uluslararası havacılık kurallarını belirleyen FAA, IATA gibi organizasyonlar tarafından ticari ve askeri tüm piston motoru olan uçaklarda kullanımları mecburi kılınmıştır. Yani kısacası bu maddeler martaval değildir.

Fakat reklamlarına bakıldığında adamlar resmen mucize vaad ediyor. Şöyleki; motorun gücünün %15 artırıp en az %10'da yakıt tasarufu yaptığını iddia ediyorlar. Kaldıki bu motorda %25'e varan bir verim artışıdır -ki, en keramet sahibi motor tasarımcısının rüyalarında bile göremeyeceği, görse de hayra yoramayacağı bir değerdir. Şimdi bu mucizevi vaadlere kanan arkadaşlarda bunu motora kattırdığı zaman arabasının "manyak" bir çekişe sahip olacağını umuyor. Umduğunu bulamayınca da işe yaramaz diye kestirip atıyor.

Bir diğer hususta bu katkı maddelerinin hemen hemen tümünün 1940'lı yıllardaki formülünden pek bir farkı olmadığıdır. Yani en son çıkanı daha iyidir, şu marka bundan daha süperdir diye bir olay yok. Çok az farklarla hepsininde etkin maddeleri aynıdır.

Yağ katkıları motorun hareket eden parçalarının üzerini bir kaç mikronluk yağlayıcı, yapışkan bir film tabakası ile kaplıyarak aşınmalar aza indiriliyor. Bu gerek çok soğuk havalarda motor yağının viskositesinin yükselmesi ile ilk çalıştırmada motorun yağsız çalışması sonucu oluşan aşınmaları aza indirdiği gibi, uzun müddet yağı değişmemiş motorlardaki oksidasyon sorununun da önüne geçiyor. Bir defasında STP'nin bir motor yağı katkısının az bir kısmı elime bulaşmıştı da 1 hafta boyunca parmaklarımda yağı hisetmiştim. Sudan, sabundan, deterjandan etkilenmemişti. İşe yarar bir şey olduğunu ordan anlamıştım.

Yani sonuç olarak motor yağı katkıları :
-Aracınızın motorunda aşınmaları en aza indirir,
-Bir kaza neticesinde karter çatlarda motor yağsız kalırsa motoru kurtarır.
Ama asla:
-Belirgin bir takıt tasarufu sağlamaz,
-Motorun gücünü artırmaz,
-Tamamen yağsız olarak hafta sonu şehir dışında pikniğe gitmenizi sağlamaz. :-)

Ben bu konu hakkındaki bildiklerimi yazdım, sizinle paylaşmak istedim. Umarım bir yanlışım yoktur.  
Hepinize, ailelerinize ve Toyota'larınıza kazasız-belasız sürüşler dilerim.

Saygılarımla.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti hakanerdogan » 22 Tem 2008, 13:46

blok çatlatıp, kartel delip yola devam edecek halimiz yok, hangi devirde yaşıyoz, kasko var, yol yardım var...

505 01 e devam.

güzel paylaşım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir